fot. Pexels.com

Z perspektywy czasu wiele osób na nowo mocno docenia pracę w formie stacjonarnej. Pandemia wywołała sporo zmian także na polu zawodowym. Czy praca stacjonarna w dobie pandemii jest nadal możliwa? 

Zmiany dla pracowników

Pandemia koronawirusa zmieniła świat, a lockdown wszystkim już dał się mocno we znaki. Wielu z nas musiało zmienić tryb swojej pracy i wykonywać ją we własnym domu. Już samo zarządzanie czasem podczas pracy zdalnej mocno utrudnia codzienne funkcjonowanie – nie każdy posiada umiejętności dobrego planowania. Praca zdalna ma jeszcze jedną sporą wadę – pracując w domu trudno jest jednoznacznie oddzielić nam obowiązki zawodowe od domowych, a biorąc na siebie zbyt dużo, łatwo można zaniedbać to, co najważniejsze i mieć zbyt mało czasu dla dziecka.

Praca zdalna nie dla wszystkich jest dobrym rozwiązaniem, samo godzenie pracy z wychowaniem dziecka jest trudnym zadaniem, a co dopiero, gdy obowiązki zawodowe trzeba realizować w domu. Wielu pracowników zauważyło, że tryb zdalny jest dla nich zbyt trudny. Jakie mają oni perspektywy? Czy zestawienie pandemia a praca stacjonarna w ogóle jest teraz możliwe? Wbrew pozorom o pracę stacjonarną w niektórych branżach jest na chwilę obecną dużo łatwiej niż przed lockdownem.

fot. Pexels.com

Łatwiejsze znalezienie pracy

Niektóre branże z otwartymi rękami czekają na nowych pracowników. Chociaż rozmowy kwalifikacyjne najczęściej przyjmują dzisiaj formę zdalną, to praca jak najbardziej odbywa się w trybie stacjonarnym. Pracownicy medyczni i opiekunowie osób starszych z oczywistych powodów nie mogą dzisiaj narzekań na brak ofert pracy. Wiadomo też, że jest to praca niezwykle trudna i bardziej niebezpieczna niż kiedykolwiek, ale lekarz, pielęgniarka czy ratownik medyczny to nie tylko zawód, ale w pewnej mierze również misja. Praca (poza przypadkami teleporad) odbywa się w formie stacjonarnej i z zachowaniem najwyższej możliwej ostrożności. Na zatrudnienie nie mogą narzekać również pracownicy IT. Tutaj oczywiście ogromną zachętą są wysokie zarobki.

Praca najczęściej również odbywa się stacjonarnie. A jak wygląda pandemiczna codzienność w pracy za biurkiem? Wielu urzędników pracuje na zmiany lub w formie hybrydowej w ten sposób, by jak najmniejsza liczba osób miała ze sobą kontakt.Dodatkowo pracownikom mierzona jest temperatura podczas wchodzenia do pracy, a na terenie placówek obowiązuje noszenie maseczek lub przyłbic. Łatwiej znaleźć pracę mogą także kurierzy i magazynierzy – wszystko przez spory wzrost zainteresowania zakupami przez internet. Pandemia a praca stacjonarna – to nadal jest możliwe.

fot. Pexels.com

Niełatwa praca nauczycieli

Za pracą stacjonarną na pewno mocno tęsknią nie tylko uczniowie. Nauczyciele również chcą jak najszybciej wrócić do normalności. Chociaż wielu rodziców mocno narzeka na konieczność pełnienia opieki nad dziećmi podczas nauki zdalnej (a przez to oczywiście obniżają się zarobki jednego z opiekunów), to nauczyciele również mają na co narzekać. Brak kontaktu face to face nie jest łatwy ani dla nich ani dla uczniów, a nauczyciele mają dużo mniejszą kontrolę nad przebiegiem lekcji.

Ciężej jest także wychwytywać ewentualne problemy dzieci i młodzieży. Co więcej, wszyscy muszą co chwilę dostosowywać się do nowych form nauki – raz zajęcia mają formę stacjonarną, raz hybrydową, a także znienawidzoną przez wielu formę zdalną. Jedno jest pewne: zarówno nauczyciele jak i uczniowie z utęsknieniem czekają na koniec pandemii i ponowne usłyszenie szkolnych dzwonków. 

Obawy pracowników

Wiele osób ma spore obawy dotyczące pracy stacjonarnej. Z tego powodu rozważają one nawet zmianę zatrudnienia. Jak można sobie poradzić w tej sytuacji? Warto po prostu poszukać takiej pracy, którą można spokojnie wykonywać w zaciszu własnego domu. Jakie zawody można rozważać? Takie zajęcia jak udzielanie korepetycji online czy zdalne zajęcia w szkołach językowych stają się już normą. Bezpiecznie swoje zadania mogą wykonywać także copywriterzy, którzy spokojnie teksty na strony internetowe czy opisy produktów mogą tworzyć we własnych domach. Wielu grafików komputerowych, programistów czy architektów również nie musi spotykać się z innymi osobami. Na popularności wciąż zyskuje także prowadzenia profili na social mediach – tu również można szukać zatrudnienia. Jeżeli już znajdziemy bezpieczną pracę dla siebie, warto przemyśleć też skuteczne  zarządzanie domowym budżetem. To zadanie mocno ułatwiają aplikacje mobilne na telefon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here