fot. Pexels.com

Każdy z nas wie, że dzień kobiet przypada 8 marca. Jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę, skąd wzięło się to święto i jakie są jego początki. Dlaczego ten dzień kojarzy się z kultowym goździkiem i rajstopami? Tego dowiesz się z naszego artykułu. 

Początki obchodu dnia kobiet zaczęły się dużo wcześniej, niż myślisz

Już w starożytnym Rzymie, nie 8 marca, a pierwszego mieszkańcy obchodzili święto zwane Matronaliami. Wiązało się z końcem zimy i początkiem wiosny, która była utożsamiana z płodnością i budzeniem się do życia. W świątyniach Junony, która była patronką płodności, tłumnie gromadziły się młode kobiety wraz z partnerami, aby prosić o przychylność bogów. Co więcej, tego dnia niewolnicy byli częstowani wyrafinowanym jadłem, które na co dzień spożywali ich państwo. Podobnie jak w dzisiejszych czasach mężczyźni obdarowywali panie prezentami na dzień kobiet w postaci kwiatów lub drobnych upominków. 

fot. Pexels.com

Święto kobiet na świecie – początki i cel

Początki dnia kobiet wywodzą się z Ameryki Północnej. 28 lutego 1909 roku w USA odbył się marsz kobiet, który upamiętniał zamieszki i strajki, jakie miały miejsce kilka lat wcześniej w Nowym Jorku. Wtedy to pracownice fabryk domagały się o lepsze warunki pracy w fabrykach odzieżowych. Była to walka nie tylko o ekonomiczne aspekty, lecz także polityczne. 

W kolejnych latach coraz więcej kobiet w różnych państwach buntowało się przeciwko brakowi praw do głosowania i decydowania o swoim bycie w danym regionie. W 1911 roku w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii kobiety walczyły o prawa i zdolność do zajmowania stanowisk publicznych.

Wartą przypomnienia kobietą jest Aleksandra Kołłontaj, która ustanowiła (oczywiście za zgodą Lenina) 8 marca dniem kobiet w Rosji. Miało to miejsce po rewolucji październikowej. Od 1965 roku święto to było dniem wolnym od pracy. Było wyrazem upamiętnienia zasług pań w budowaniu komunizmu, obrony ojczyzny.. Także podkreśleniem ich heroizmu i waleczności. 

fot. Pexels.com

Dzień kobiet w Polsce

Pierwszy raz święto kobiet było obchodzone w Polsce 24 marca 1924 roku. Zostało zorganizowane przez Centralny Wydział Kobiecy PPS. Celem organizatorów było poruszenie kwestii takich jak ochrona pracy kobiet, znaczący problem niższych płac dla pań w porównaniu z mężczyznami. 

Najbardziej znanym okresem, z którym kojarzony jest dzień kobiet w Polsce, jest PRL. Na ulicach wywieszano plakaty, które przedstawiały kultowe dziś kobiety na traktorach, a także biorących czynny udział w innych nietypowych jak wówczas sądzono dziedzinach przemysłu i usług. Oczywiście dzień ten miał także pokazać wyższość i świetność ówczesnego ustroju. Dlatego organizowano także inne święta, jak Dzień Hutnika, Dzień Drukarza itd. Było to posunięcie, które miało przypominać obywatelom o miłości, idei pokoju i socjalizmu. Władysław Gomułka dumnie przemawiał, iż „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”. Uzupełnieniem tych podniosłych słów miały być podarunki, a raczej nietypowe prezenty na dzień kobiet jak na tamte czasy, czyli rajstopy, goździki (wyparte z czasem przez tulipany), kawa i inne luksusowe i trudno dostępne artykuły, takie jak mydła, ręczniki.

Współcześnie dzień kobiet w Polsce poświęcony jest manifestacjom, które są wyrazem walki o prawa kobiet. Najczęściej są organizowane przez aktywistki i feministki. Często mają miejsce również happeningi, które są symbolem równego traktowania obu płci. Chociaż od lat 70. mięło sporo czasu i zmienił się ustrój polityczny. Wciąż głównym prezentem dla kobiet są tulipany i goździki oraz czekoladki

Jeżeli chcesz podarować swojej kobiecie wyjątkowy prezent, wybierz niespodziankę na dzień kobiet, która na pewno będzie się różnić od tradycyjnych podarunków i kwiatów. To szansa na spędzenie niezapomnianego dnia w gronie przyjaciół, rodziny lub ukochanego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here