fot. Pexels.com

Po trzydziestce nie jest za późno na ciąże. Należy jednak dbać o siebie bardziej, niż podczas ciąży w nieco młodszym wieku.

Wyczekiwanie dziecka

Ciążą po 30-tce często jest wymarzona, długo oczekiwana. Przyszli rodzice decydują się na nią po wyrobieniu sobie pozycji zawodowej i ustatkowaniu finansowym. To bardzo dobry wybór. Jeśli jako przyszli rodzice czujecie, że przyszedł czas na staranie się o dziecko, warto pamiętać o kilku rzeczach.

Po pierwsze, po 30. urodzinach płodność może spadać, więc warto wykonać badania. Powinna je zrobić zarówno kobieta, jak i mężczyzna. U kobiet po 30. zaczynają pojawiać się okazjonalne cykle bezowulacyjne. To oznacza, że w danym miesiącu kobieta nie będzie mogła zajść w ciążę. Panowie dziś często borykają się z niepłodnością.Dzieje się tak z uwagi między innymi na niską ruchliwość plemników lub ich nieprawidłową budowę. Może to być spowodowane zarówno czynnikami genetycznymi, jak i nieprawidłowym trybem życia. 

Poza tym kobieta powinna unikać stresu. Stres wpływa znacząco na gospodarkę hormonalną kobiecego organizmu. To może utrudniać zajście w ciąże.

Już podczas starania się o dziecko kobieta powinna przyjmować kwas foliowy. Pomaga on w produkcji czerwonych krwinek. Suplementacja kwasu foliowego jest ważna dla rozwoju układu nerwowego płodu. Branie kwasu foliowego jeszcze przed ciążą może zmniejszyć ryzyko wad serca, bezmózgowia i rozszczepu podniebienia u dziecka. Źródłem wiedzy między innymi w tym temacie są książki o rozwoju płodu.

fot. Pexels.com

Badania prenatalne

W czasie ciąży warto wykonać badania prenatalne, które pozwolą określić, czy płód rozwija się prawidłowo. Powinna je wykonywać każda pani, która zajdzie w ciąże po 30-tce. Taka konieczność występuje z uwagi na fakt, że z każdym rokiem zwiększa się możliwość wystąpienia wad wrodzonych płodu.

Badanie prenatalne, który pomoże wykluczyć wady płodu takie jak Zespół Downa, wykonuje się między 14. a 16. tygodniem ciąży. Nazywa się je amniopunkcją. Polega na pobraniu wód płodowych i analizie komórek płodu. To badanie zaleca się przede wszystkim kobietom w ciąży po 35. roku życia.

Stała opieka lekarza

Kobieta w ciąży po 30-tce powinna pozostawać pod stałą opieką lekarza. Rutynowe kontrole raz w miesiącu to podstawa. Poza tym lekarz może zalecić kobiecie częstsze wizyty. Bezdyskusyjnie częściej do lekarza powinny zgłaszać się kobiety chorujące na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, astmę. Ponadto lekarzowi należy zgłosić też poważną wadę wzroku.

Wybór ginekologa prowadzącego ciąże jest bardzo istotny. Najlepiej powierzyć prowadzenie ciąży po 30-tce specjaliście, do którego kobieta chodziła wcześniej.Jeśli to niemożliwe, warto kierować się opiniami na temat sprawdzonych ginekologów.

fot. Pexels.com

Książki o ciąży

Książki dla młodych rodziców na temat ciąży to ciekawy segment rynku wydawniczego. Możemy znaleźć wiele książek na temat ciąży, ale niestety tylko część z nich jest naprawdę warta uwagi. Przykładowe pozycje, które warto poznać, to:

  • Księga ciąży, William Sears, Martha Sears i inni. Książka dostarczy ogromu merytorycznej wiedzy, między innymi o diecie w czasie ciąży i zdrowiu kobiety. Ostatnie rozdziały dotyczą ciąży po 30-tce.
  • Być w ciąży i (nie) zwariować. Antyporadnik dla przyszłych rodziców, Reid Jordan, Williams Erin. Książka w nieco zabawny sposób odrzuca popularne mity o ciąży. Pokazuje ją z realnego punktu widzenia. Lektura pomaga się odstresować i pośmiać, ale jednocześnie zawiera wiele przydatnych informacji. 
  • Ciąża dla facetów. Całe dziewięć miesięcy, Mark Woods.  To nietypowy poradnik, bo dotyczy ciąży z perspektywy przyszłego ojca. Każdy tata powinien przeczytać tę książkę w czasie ciąży swojej partnerki. 

 

Po narodzinach

Po narodzinach dziecka zwykle rodzice czują się zagubieni. Pojawienie się dziecka na świecie to zawsze duża zmiana w życiu. Nie ma się co wstydzić tego, że początkowo trudno nam się odnaleźć. Dotyczy to zwłaszcza ojców, którzy często mają problem z komunikowaniem swoich potrzeb i emocji. Świeżo upieczonego tatę mogą wspomóc merytoryczne blogi o tacierzyństwie. Takie miejsca w internecie pokazują mężczyznom, że nie są w tej sytuacji sami. Mogą pomóc również książki parentingowe dla młodego taty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here