fot. Pexels.com

Po książki parentingowe z reguły sięgają kobiety. Czas to zmienić! Świadome rodzicielstwo powinno być ważnym tematem dla każdego młodego taty.

Książki parentingowe

Dobre książki dla młodych rodziców powinny być oparte na badaniach naukowych. Przed wyborem książki parentingowej trzeba dobrze poznać opinie rodziców i psychologów. Należy też przeczytać sylwetkę autora. Powinniśmy wybierać książki, które są pisane przez wykwalifikowane osoby.

Prawdopodobnie najlepsze książki parentingowe dla młodego taty odnajdziemy wśród pozycji opartych na psychologii behawioralnej. Autorzy książek parentingowych garściami czerpią z tego nurtu. Rodzice, którzy są bardziej zainteresowani psychologią, mogą sięgnąć wręcz po pozycje z kategorii behawioralnego nurtu psychologii.

Natomiast przy wyborze książki parentingowej dla młodego taty należy kierować się jeszcze kilkoma kryteriami. Ważne jest to, aby nie wierzyć ślepo we wszystko, co napisano w książce. Każdą informację warto weryfikować. Pomogą w tym dołączone do książki źródła. Warto też dobrać lekturę do wieku dziecka. Nie wprowadzimy do naszego wychowania nic innowacyjnego, jeśli jako rodzice nastolatka będziemy kierować się radami dla rodziców przedszkolaków.

Pozycje parentingowe mogą być z nami właściwie przez cały okres życia dziecka. Już w czasie ciąży partnerki warto sięgnąć po książki o rozwoju płodu. Później świetnie sprawdzą się pozycje na temat budowania więzi z niemowlakiem. W tym temacie można polecić książkę “Nie tylko chusta”. Autorką tej pozycji jest neurobiolożka Mayim Bialik. Jej tekst rozjaśni nam zawiłości procesu budowania relacji między rodzicami a maluchem. Później warto sięgać po pozycje skierowane do rodziców przedszkolaków, dzieci w wieku szkolnym, nastolatków… Mądre rodzicielstwo wspierane przez merytoryczną wiedzę to klucz do sukcesu.

Poza książkami warto też czytać wysokiej jakości blogi o tacierzyństwie. W takim miejscu w internecie można czuć się bezpiecznym ze swoimi problemami i obawami. 

fot. Pexels.com

Jak mówić do dziecka?

Jedną z ważnych książek parentingowych dla młodego taty jest “Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”. Autorką tej pozycji jest Adele Faber.To świetna książka nie tylko w zakresie wychowywania dziecka. Wielu ojców ma problem z komunikacją swoich uczuć i potrzeb. Z tego względu lektura książki autorstwa Faber może być pełna korzyści zarówno dla dziecka, jak i dla ojca. Książka jest skierowana do rodziców starszych dzieci. Jeśli chodzi o maluchy w wieku od dwóch lat, warto przeczytać też “Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały”. Autorki na podstawie doświadczenia wieloletniej pracy z dziećmi opowiadają o tym, jak budować komunikację z małym dzieckiem

Kary i nagrody

Popularność zyskują też książki parentingowe na temat systemu nagród i kar. W ostatnich kilku latach osoby zajmujące się świadomym rodzicielstwem coraz częściej krytykują tradycyjny podział na kij i marchewkę. To wzbudza wiele kontrowersji w środowiskach parentingowych. Z tego względu warto dowiedzieć się, skąd to cało zamieszanie.

Najważniejszą pozycją na temat systemu kar i nagród jest książka “Wychowanie bez kar i nagród” Alfiego Kohna. Autor opiera swoje rozważania na wynikach badań naukowych. Mężczyzna w swojej książce przekazuje nam, że zarówno kary za przewinienia, jak i nagrody za sukcesy są złe. Nie powinniśmy ich stosować w procesie wychowawczym. Zamiast tego proponuje mentorski model relacji między dzieckiem i rodzicem. Kohn skupia się na zachęceniu czytelników, aby dużo rozmawiali z dziećmi i pozwolili im na wybranie własnej drogi.

W tej tematyce warto też polecić książkę “Dialog zamiast kar”. Napisała ją Polka, Zofia Aleksandra Żuczkowska. Kobieta w swojej książce opowiada nam o rozwiązywaniu konfliktów bez karania i budowaniu wzajemnego zaufania. 

fot. Pexels.com

Więź z dzieckiem

To szczególnie ważna kwestia dla par, u których wystąpiła ciąża po 30-tce. Należy zaznaczyć, że ciąża po 30. roku życia nie oznacza późnego rodzicielstwa, ale może rodzić pewne problemy. Chodzi przede wszystkim o problemy w komunikacji ze starszym dzieckiem i nastolatkiem. Z uwagi na szybko zmieniający się świat, czterdziestokilkuletni rodzice kilkunastolatka często mają problem z relacją.

Z tego względu jedną z najlepszych książek parentingowych dla młodego taty (lub po prostu świeżo upieczonego ojca) jest “Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów”. Książka opowiada o wadze, którą należy przywiązywać do relacji z dzieckiem. Pozycja krytykuje wiele popularnych metod wychowawczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here