fot. Pexels.com

Podczas trwania ciąży, zwłaszcza gdy to ciąża po 30-tce, dobrze wspomagać się różnymi źródłami informacji. Jednym z najlepszych są książki o rozwoju płodu.

Książki o rozwoju płodu

Półki księgarń uginają się pod ciężarem ogromu książek o ciąży. Niestety, nie wszystkie pozycje na temat tego stanu są merytoryczne. Przy wyborze najlepszych książek o rozwoju płodu trzeba mądrze dobrać lektury. Po pierwsze, nie powinno się ufać książkom bez podanych źródeł naukowych. Po drugie, warto sprawdzić też sylwetkę autora. Najlepiej wybierać książki osób, które są rodzicami lub mają wykształcenie medyczne. 

Chyba wszyscy rodzice, którzy dowiadują się o ciąży, pragną dowiedzieć się czegoś więcej na temat płodu.Kobiety pragną wiedzieć, jak będzie zmieniać się ich ciało i jak nie zaszkodzić rozwijającemu się życiu. Mężczyźni często są zagubieni, bo ciąża wydaje im się czymś wręcz abstrakcyjnym.

Jakie książki o rozwoju płodu i ciąży warto przeczytać?

  • W oczekiwaniu na dziecko, Sharon Mazel, Heidi E Murkoff. Ta pozycja jest skupiona na problemach i wątpliwościach współczesnych mam. Zawiera szczegółowe wyjaśnienie co do etapów ciąży. 
  • Księga ciąży, William Sears, Martha Sears i inni. Książka skupia się na sposobach dbania o siebie przez przyszłe mamy. W ostatniej części mowa o powikłaniach możliwych w ciąży. 
  • Ciąża. Poradnik dla rodziców, opracowanie zbiorowe pod red. Dr Anne Deans. Pozycja zawiera tabelki i zdjęcia opisujące zmiany w wyglądzie płodu tydzień po tygodniu. Książka bardzo szczegółowo opisuje cały proces ciąży. Zawiera też porady dla ojców oraz omawia kwestie połogu.

Warto też zaznajomić się z trzema pozycjami, które przekazują wiedzę medyczną i parentingową w bardziej przystępny sposób.

  • Ciężarówką przez 9 miesięcy. Przewodnik po ciąży i okolicach, Kaz Cooke. Książka w lekki sposób opowiada o zmianach, które zachodzą w ciele kobiety i o rozwoju płodu. Jej niewątpliwą zaletą są też dodane do polskiej wersji książki numery kontaktowe.
  • Ciąża dla facetów. Całe 9 miesięcy, Mark Woods. To kolejna pozycja, która w prosty sposób mówi o tym, jak naprawdę wygląda ciąża. Autor tłumaczy to zagadnienie mężczyznom i to z męskiej perspektywy. 

Ciąża. O czym warto pamiętać?

Jeszcze przed ciążą warto suplementować kwas foliowy. Wpływa on pozytywnie na rozwój układu nerwowego płodu. Może też pomóc uniknąć wad serca i bezmózgowia. Ważna jest też zdrowa dieta i brak stresu. Dzięki temu kobiecie łatwiej zajść w ciąże.

U kobiet po 35. roku życia istnieje zalecenie wykonania badań prenatalnych między 14. a 16. tygodniem ciąży. Takie badania pomogą wykluczyć ewentualne wady płodu, takie jak zespół Downa. 

Poza tym kobieta w ciąży niezależnie od wieku powinna być pod stałą kontrolą lekarza. Regularne wizyty to podstawa.Rutynowe kontrole powinny odbywać się minimum raz w miesiącu. Może wystąpić konieczność częstszych kontroli, jeśli przyszła mama choruje przewlekle, na przykład na cukrzycę lub nadciśnienie. 

fot. Pexels.com

Narodziny dziecka. Książki warte przeczytania.

Książki dla młodych rodziców oparte na aktualnej wiedzy naukowej potrafią być bardzo pomocne przy wychowaniu dziecka. Warto sięgać po pozycje związane z behawioralnym nurtem psychologii. Jedną z kultowych książek o wychowywaniu dzieci jest “Wychowanie bez nagród i kar” Alfiego Kohna. Autor opowiada w swojej książce o budowaniu prawdziwej relacji z dzieckiem, bez metody kija i marchewki.

Przed narodzinami dziecka lub niedługo po nich warto też sięgnąć po książkę “Nie tylko chusta”. Jej autorką jest neurobiolożka Mayim Bialik. Kobieta opisuje proces budowania się relacji między niemowlęciem i jego rodzicami. 

fot. Pexels.com

Narodziny dziecka. Perspektywa ojcowska.

Ojcowie często nie mogą się odnaleźć w pierwszych chwilach po pojawieniu się dziecka na świecie. Mogą w tym pomóc między innymi książki parentingowe dla młodego taty, które pozwolą mężczyznom oswoić się ze zmianami, które zachodzą w ich życiu. Podobną rolę mogą spełniać blogi o tacierzyństwie. Dzięki nim świeżo upieczeni ojcowie łatwiej mogą zrozumieć swoją nową rolę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here