fot. Pexels.com

Po przekroczeniu czterdziestego roku życia wzrasta możliwość zachorowania na różne przewlekłe schorzenia. Jak ich uniknąć i cieszyć się pełnią sił? Przede wszystkim trzeba o siebie zadbać!

Choroby cywilizacyjne

Po 40. urodzinach wzrasta ryzyko wielu schorzeń, zwłaszcza tych, które zaliczamy do chorób cywilizacyjnych. Tym mianem określamy choroby, które są coraz częstsze w związku z rozwojem cywilizacji.

Najczęściej występującymi chorobami cywilizacyjnymi są:

  • nadciśnienie tętnicze i inne choroby układu krążenia,
  • otyłość,
  • depresja, nerwica i inne zaburzenia psychiczne,
  • nowotwory.

Na szczególną uwagę zasługuje cukrzyca u mężczyzn, która często jest bagatelizowana w swoim początkowym stadium. Tymczasem ta choroba może doprowadzić do uszkodzenia narządów lub zaburzeń w pracy oczu, nerek, serca i naczyń krwionośnych. 

Wszystkie te choroby z roku na rok stają się coraz bardziej powszechne. Jak z nimi walczyć i co robić, aby zminimalizować ryzyko? Jak prawidłowo dbać o zdrowie po 40-tce? 

fot. Pexels.com

Regularne badania to podstawa

Badania okresowe powinny być wykonywane przez mężczyzn przynajmniej raz w roku. Najbardziej podstawowym badaniem jest mierzenie wzrostu, wagi i obwodu w pasie. To podstawa do diagnozy nadwagi lub otyłości, które mogą prowadzić lub być skutkiem innych chorób. 

Mężczyzna, któremu zależy na dbaniu o zdrowie po 40-tce powinien poddać się też zmierzeniu ciśnienia i rutynowym osłuchiwaniu serca i płuc. Dzięki temu lekarz internista jest w stanie wstępnie określić stan zdrowia pacjenta i ewentualnie skierować go do dalszej diagnostyki. Mężczyźni w tym wieku powinny też regularnie badać prostatę. Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów u mężczyzn. Wykryty we wczesnym stadium może być skutecznie leczony.

Ponadto raz na około 2 lata mężczyźni po czterdziestym roku życia powinni badać wzrok, a co 5 lat słuch. Regularność w badaniach okresowych jest szalenie istotna. Pozwala na adekwatną reakcję na rozpoczynający się problem zdrowotny. 

Dieta i sport receptą na długie życie

Poza badaniami okresowymi, po 40-tce warto zadbać o swój tryb życia i sposób odżywiania. Co przerażające, nawet co drugi Polak może zmagać się z nadwagą lub otyłością. Ich występowanie sprzyja innym problemom zdrowotnym. W celu uniknięcia otyłości warto:

  • wprowadzić do codziennego planu dnia aktywność fizyczną, dostosowaną do własnych możliwości i preferencji. Niektórzy wolą pływać, inni po 40-tce zakochują się w bieganiu lub siłowni. Dobrym sposobem są nawet spacery! Ważne, żeby regularnie się ruszać.
  • dbać o odpowiednią ilość kalorii. Wiele osób spożywa nadwyżkę kaloryczną w postaci przekąsek i słodyczy, nawet o tym nie wiedząc. Dbając o zdrowie, nie trzeba liczyć każdej kalorii, ale warto wiedzieć, ile mniej więcej ich sobie dostarczamy.
  • spożywać dużo warzyw i owoców. Dzięki nim można dostarczyć odpowiednią ilość witamin i błonnika.
  • zrezygnować z czerwonego mięsa. WHO odradza spożycie wołowiny i wieprzowiny. Lepszym wyborem są drób i ryby.

Naukowcy utrzymują, że zdrowy tryb życia może wydłużyć je statystycznie nawet o 10 lat! Dzięki aktywności fizycznej, rezygnacji z używek i zdrowej diecie można dożyć sędziwego wieku w zdrowiu. 

fot. Pexels.com

Dbanie o siebie podczas pracy zdalnej

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 przewróciła nasze życie do góry nogami. Wiele firm z obawy o zdrowie pracowników lub ze względu na obostrzenia przeszło na zdalny tryb pracy. Jak dbać o zdrowie po 40-tce, gdy pracujemy zdalnie?

W przypadku zdrowia fizycznego warto zadbać o regularność posiłków. Ponadto istotną sprawą jest wcześniej wspomniana aktywność fizyczna. Pomimo zamknięcia siłowni nie warto zrażać się do sportu. Świetnym przykładem na aktywne spędzanie czasu oraz dotlenienie mózgu może być spacer po lesie lub parku albo trening biegowy. 

W odniesieniu do pracy zdalnej powinniśmy szczególnie zatroszczyć się o swoje zdrowie psychiczne. Od czasu wybuchu pandemii żyjemy w permanentnym stresie. To może prowadzić do rozwoju zaburzeń psychicznych, takich jak nerwica lub depresja. W celu profilaktyki warto oddzielać wyraźnie życie zawodowe od domowego. Wyznaczenie sobie stałych godzin pracy oraz wydzielonego miejsca w mieszkaniu pozwala ludzkiemu mózgowi na pracę w spokojniejszym trybie. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek objawy zaburzeń psychicznych, na przykład przewlekły spadek nastroju, warto skonsultować się ze specjalistą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here