fot. Pexels.com

Rak prostaty jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Co roku zbiera śmiertelne żniwo. Z tego względu profilaktyka i wczesna diagnostyka są kluczowe. 

Czym jest prostata?

Prostata to część męskiego układu rozrodczego. Znajduje się za pęcherzem moczowym, w miednicy mniejszej. Kształtem i rozmiarem przypomina kasztan. Prostatę nazywamy też gruczołem krokowym lub sterczem. Z racji na bliskie położenie, jest związana z układem moczowym. To właśnie przez prostatę przechodzi część cewki moczowej. 

Z wiekiem na skutek zmian hormonalnych może dochodzić do powiększenia prostaty. Ten organ jest niestety narażony też na zmiany nowotworowe, które często okazują się złośliwe. 

fot. Pexels.com

Dlaczego badania jest tak ważne?

Rak prostaty jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn. Co piąty pacjent onkologiczny płci męskiej zmaga się właśnie z nowotworem gruczołu krokowego. Dane Krajowego Rejestru Nowotworów są alarmujące. Każdego roku w Polsce notuje się około 16 tysięcy nowych zachorowań i około 5 tysięcy zgonów spowodowanych rakiem prostaty.

Co zatrważające, Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym współczynnik zgonów rośnie. W ciągu pięciu lat odnotowano wzrost liczby zgonów o 18%, w innych państwach UE od 2015 roku zanotowano spadek liczby śmierci spowodowanych rakiem prostaty o 7%. W Polsce wizyta u urologa wciąż jest otoczona tabu. Mężczyźni wstydzą się badać. Z tego względu nowotwory gruczołu krokowego są wykrywane w późnym stadium. Wtedy jest już za późno na podjęcie leczenia.

Na przykładzie państw UE wiemy, że wczesna diagnostyka raka prostaty pozwala na wyraźną redukcję liczby zgonów. Badania okresowe ratują ludzkie życie. 

Dbaj o zdrowie po 40-tce!

Po czterdziestym roku życia wzrasta ryzyko zachorowania na ten nowotwór. Z tego względu panowie po przekroczeniu 40. powinni badać się minimum raz w roku. Do urologa powinni zgłaszać się też panowie, którzy zaobserwują nieprawidłowości w oddawaniu moczu. Z racji na fakt, że przez gruczoł krokowy przechodzi część cewki moczowej, w przypadku powiększenia gruczołu mogą pojawić się problemy.

Ponadto osoby, którym zależy o dbaniu o zdrowie po 40-tce, powinni dbać o zdrowy tryb życia. To tym bardziej istotne w czasie, w którym pracujemy zdalnie. Ze względu na pracę z domu spowodowaną pandemią wirusa SARS-CoV-2 wiele osób tyje. Mniejsza ilość ruchu oraz podjadanie w czasie pracy sprawia, że łatwo przybrać na wadze. Natomiast nadwaga i otyłość prowadzą do wielu schorzeń, na przykład chorób serca i nadciśnienia tętniczego. Na szczególną uwagę zasługuje coraz częstsza cukrzyca u mężczyzn. Często ignorowana, może być opłakana w skutkach i wpływać drastycznie na cały organizm.

Mężczyzna po czterdziestce powinien odstawić używki i zmienić nawyki na zdrowsze. Zwłaszcza w obecnej sytuacji, gdy pracujemy zdalnie, należy zwiększyć aktywność fizyczną. Można to zrobić nawet pomimo zamknięcia siłowni. Doskonałym sposobem na aktywność fizyczną są spacery i ćwiczenia siłowe do wykonywania w domu. Istotna jest też dieta, która powinna być oparta na warzywach i owocach. Warto jeść też pełnoziarniste produkty zbożowe, białko i zdrowe tłuszcze. Mężczyzna po 40-tce powinien ograniczyć spożycie czerwonego mięsa, słodyczy oraz słonych przekąsek. Takie produkty w nadmiarze powodują nie tylko wzrost masy ciała, mogą mieć też działanie kancerogenne. 

fot. Pexels.com

Badanie prostaty krok po kroku

Wielu mężczyzn boi się badać prostatę. Niepotrzebnie! Badanie trwa zaledwie kilka sekund. Zwykle urolog wykonuje je wtedy, gdy pacjent stoi. Pacjent może być poproszony też o pozycję, w której opiera się łokciami i kolanami. Pacjentom zaleca się zadbanie o higienę przed badaniem. Lekarz na początku ogląda odbyt, a następnie wykonuje badanie w jednorazowej rękawiczce. Wprowadza palec, uprzednio używając żelu ułatwiającego przeprowadzenie badania. Dzięki temu badanie powinno być całkowicie bezbolesne, chociaż może powodować dyskomfort. 

Jeśli lekarz wykryje nieprawidłowość w rozmiarze prostaty, powinien skierować pacjenta na test PSA. PSA to nic innego, jak Prostate Specific Antigen. To szczególny dla prostaty antygen, którego stężenie może (ale nie musi) świadczyć o raku prostaty. Zbadanie jego poziomu może okazać się kluczowe w diagnostyce nowotworu gruczołu krokowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here