fot. Pexels.com

Wybór imienia jest wbrew pozorom bardzo istotną decyzją. Warto porządnie się nad nią zastanowić.

Czym kierować się podczas wyboru imienia dla dziewczynki?

Imię zostanie z naszym dzieckiem prawdopodobnie do końca życia. Z tego względu wybranie odpowiedniego imienia dla córki jest bardzo istotne. Rodzic nie powinien dopuścić do tego, żeby dziecko czuło się źle z nadanym przy narodzinach imieniem.

Wielu rodziców przebiera w propozycjach imion dla dziewczynek, nie mogąc znaleźć idealnego imienia. Często ulegają chwilowej modzie. To może być naprawdę zgubne. Kilkanaście lat temu panowała olbrzymia moda na zagraniczne imiona, takie jak Jessica czy Nicola. Dziś wiele dziewcząt bardzo wstydzi się tych imion. Dlatego przy wyborze nietypowego imienia warto przemyśleć je kilkakrotnie, zwłaszcza jeśli może powodować problemy w zapisie.

Z kolei inną grupą rodziców są osoby, które nadają córkom imiona w związku ze znaczeniem danych imion lub numerologią. To może być bardzo dobra zabawa, ale nie powinniśmy brać takich przepowiedni za pewnik. Imię nie wpływa na charakter dziecka, co często sugerują osoby zajmujące się znaczeniem różnych imion. 

W ostatnich latach do łask wracają tradycyjne imiona. Z tego względu warto rozważyć nazwanie córki… po babci albo prababce! Wbrew pozorom to wcale nie musi być nudne. Poza tym członkowie rodziny na pewno docenią taki gest.

Oczywiście, podczas wyboru imienia dla córki należy kierować się przede wszystkim osobistymi preferencjami. Chwilowa moda albo uznanie rodziny przemija, natomiast imię zostanie z dzieckiem na zawsze.

fot. Pexels.com

Najpopularniejsze imiona dla dziewcząt

Od kilku lat w rankingach najpopularniejszych żeńskich imion królują Zuzanna, Julia i Maja. Co ciekawe, niegdyś najpopularniejsze imię Anna nie jest już nadawane tak często. W 2020 roku najpopularniejszymi propozycjami imion dla dziewczynek były:

  • Zuzanna (nazwano tak 7351 dzieci),
  • Julia (nazwano tak również 7351 dzieci),
  • Zofia (nazwano tak 7073 dzieci)
  • Hanna (nazwano tak 6658 dzieci),
  • Maja (nazwano tak 6508 dzieci).

Prawie tak samo częste są również imiona Lena, Laura, Maria i Oliwia. Dziewczynki często zostają też nazwane imionami takimi jak Emilia, Amelia, Iga, Pola lub Antonina.

Równie ciekawym tematem są też propozycje imion dla chłopczyków. Wśród trendów imion nadawanych chłopcom możemy odnaleźć silniejszy powrót do korzeni. Coraz popularniejszymi imionami są na przykład Stanisław i Franciszek. 

fot. Pexels.com

Oryginalne imiona dla dziewczynek

Oryginalne imiona dla dziewczynek, które pojawiają się w Polsce to przykładowo Zyta, Klementyna, Ana, Sabrina albo Elena.Nadawanie córce oryginalnego imienia nie jest niczym złym, o ile to imię nie jest powodem do żartów.

W Polsce urząd może odrzucić imię, które chcemy nadać córce, jeśli:

  • jest nieprzyzwoite lub ośmieszające,
  • jest formą zdrobniałą,
  • nie pozwala na odróżnienie płci (wyjątkiem jest imię Maria, które można nadawać zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom).

O czym warto pamiętać przed narodzinami dziecka?

Narodziny dziecka ustawowo muszą zostać odnotowane w Urzędzie Stanu Cywilnego. Pierwszy krok musi wykonać szpital, w którym urodziło się dziecko. Placówka medyczna ma w obowiązku zgłosić narodziny malucha. Następnie świeżo upieczeni rodzice mają obowiązek uzupełnienia formalności w ciągu dwudziestu jeden dni. Poza tym warto wiedzieć, że chęć ubezpieczenia zdrowotnego dziecka należy zgłosić do pracodawcy w terminie siedmiu dni od porodu.

Przybycie nowego członka rodziny to nie lada wyzwanie. Nagle życie rodziców obraca się o sto osiemdziesiąt stopni.Niektórzy rodzice śmieją się, że wszystko, co wcześniej słyszałeś o rodzicielstwie, okaże się prawdą, a nawet będzie jeszcze gorsze. Zmiana życia po narodzinach dziecka nie jest jednak czymś, czego należy się bać. Każdy odpowiedzialny człowiek jest w stanie zająć się swoim dzieckiem. Wystarczy, że zainteresuje się tematem rodzicielstwa.

Warto pamiętać też o skompletowaniu wyprawki dla malucha. Najlepiej zacząć to robić już na wczesnym etapie ciąży. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnego stresu i piętrzących się wydatków. Wyprawka dla malucha obejmuje zarówno podstawowe sprzęty (wózek, nosidełko, fotelik samochodowy), jak i ubrania i przybory higieniczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here