fot. Pexels.com

Imię zostanie z dzieckiem prawdopodobnie do końca jego życia. Z tego względu warto rozważnie podejść do kwestii imion naszych dzieci. 

Czym kierować się podczas wyboru imienia dla chłopca?

Imię, które wybierzemy dla naszego dziecka, najpewniej zostanie z nim na całe życie. Z tego względu warto bardzo dobrze przemyśleć nadanie imienia naszemu synowi. 

Niektórzy rodzice przy nadawaniu imienia synowi kierują się obecnie panującą modą. Nie ma w tym nic zdrożnego, o ile imię nie przysporzy dziecku problemów w przyszłości. Z tego względu należy poważnie przemyśleć nadawanie małżeństwu zagranicznego imienia. Nawet jeśli podoba nam się teraz, nie można przewidzieć, jakie problemy może przysporzyć dziecku w przyszłości.

Inni stawiają na tradycję. Częstą praktyką w Polsce jest nazywanie pierworodnego syna imieniem dziadka, chociaż dziś tym sposobem wybiera się raczej drugie imię. Warto zauważyć, że tradycyjne polskie imiona wracają do łask w ostatnich latach!

Część rodziców wybiera imię ze względu na interesującą etymologię albo znaczenie. Niektórzy sądzą, że znaczenie imienia naprawdę może mieć wpływ na charakter dziecka. Z tego względu warto, nawet dla zabawy, zapoznać się z pochodzeniem imion, które chcemy nadać maleństwu.

Przy wyborze imienia dla syna warto kierować się przede wszystkim własnym wyczuciem. Młodzi rodzice nie powinni kierować się tylko opinią otoczenia albo chwilową modą.

fot. Pexels.com

Formalności związane z nadaniem imienia

Imię zostaje nadane dziecku przy sporządzeniu aktu urodzenia. Bezproblemowo można zmienić je w ciągu 6 miesięcy od wydania tego aktu. W takim wypadku nie trzeba podawać poważnego powodu stojącego za zmianą imienia. Niemniej, takie sytuacje są raczej rzadkie i dość problematyczne, bo do nowego imienia trzeba przyzwyczaić całe otoczenie dziecka.

Ponadto nie można zarejestrować imion, które:

  • są ośmieszające lub nieprzyzwoite,
  • są formą zdrobniałą,
  • nie pozwalają na odróżnienie płci (wyjątkiem jest imię Maria, które można nadawać zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom). 

Najpopularniejsze imiona dla chłopców w 2020 roku

Trendy w wyborze imion dla chłopców wracają do słowiańskich korzeni. Coraz częściej świeżo upieczeni rodzice sięgają po tradycyjne imiona, takie jak Franciszek i Stanisław. Po modzie na zagraniczne imiona sprzed kilkunastu lat nie zostało wiele śladów. Jakie są najczęściej nadawane chłopcom imiona w ostatnim czasie?

  • Antoni (w 2020 roku nazwano tak aż 8368 chłopców!),
  • Jan (w 2020 nazwano tak aż 7658 dzieci),
  • Aleksander (w 2020 roku to imię otrzymało 7165 chłopców),
  • Jakub (w 2020 aż 7162 dzieci zostało tak nazwane),Franciszek (takie imię otrzymało w 2020 aż 7124 chłopców).

Wysoko w rankingu najpopularniejszych męskich imion plasują się też Mikołaj, Leon, Stanisław, Szymon i Filip. Wśród tych propozycji imion dla chłopczyków z łatwością można odnaleźć coś dla siebie.

Jeśli szukasz odpowiedniego imienia dla dziewczynki, powinieneś przejrzeć propozycje imion dla dziewczynek.

fot. Pexels.com

O czym pamiętać po narodzinach dziecka?

Jeszcze w czasie ciąży warto skompletować wyprawkę. Najważniejszymi jej elementami są łóżko i wózek dziecięcy. W pierwszych miesiącach życia to właśnie w tych miejscach dziecko spędza najwięcej czasu. Warto wybrać łóżko z opcją regulacji wysokości materaca i wyjmowania szczebelek. Dzięki temu mebel może posłużyć dziecku o wiele dłużej.

Poza tym warto zaopatrzyć się stosunkowo szybko w ubranka dla malucha i artykuły higieniczne. Przydatnym gadżetem jest natomiast cyberniania, która pozwoli nam monitorować sen naszego malucha.

Narodziny dziecka zostają odnotowane w Urzędzie Stanu Cywilnego. Szpital ma w obowiązku zgłosić narodziny malucha. Rodzice mają 21 dni na dopełnienie formalności. Poza tym warto pamiętać, że do 7. dnia po narodzinach dziecka należy zgłosić pracodawcy chęć ubezpieczenia potomka. W ciągu dwóch do trzech tygodni od narodzin powinniśmy też zapisać dziecko do lekarza w poradni zdrowia dziecka.

Warto pamiętać, że przybycie nowego członka rodziny zawsze jest wielkim wydarzeniem. Po narodzinach dziecka życie rodziców zmienia się diametralnie. Zmiana życia po narodzinach dziecka nie jest jednak czymś, czego należy się bać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here