fot. Pexels.com

Zmiana życia po narodzinach dziecka jest nieunikniona. Przed przyjściem na świat nowego członka rodziny warto też dostosować do niego nasz dom.

Narodziny dziecka

Narodziny dziecka to wspaniałe wydarzenie w życiu każdego rodzica. Na świat przychodzi nowy człowiek. Każdy tata zastanawia się nad tym, jak będzie dorastało jego potomstwo. Narodziny wiążą się jednak też ze stresem. Tu zupełnie naturalne, bo pojawienie się na świecie pierwszego dziecka to ogromna zmiana w życiu. Z tego względu trzeba zminimalizować potencjalne ryzyko, na przykład ryzyko urazów u noworodka. Dzięki zapobieganiu sytuacjom niebezpiecznym można zmniejszyć swój poziom stresu. 

fot. Pexels.com

Przystosowanie domu do dziecka

Przygotowanie mieszkania lub domu do przybycia nowego członka rodziny powinniśmy zacząć od zakupu zabezpieczeń. Dzięki kilku gadżetom można z łatwością podnieść poziom bezpieczeństwa w naszym miejscu zamieszkania. To bardzo ważne, bo dzieci bardzo szybko rosną. Zanim się obejrzysz, noworodek będzie już biegał i ciekawsko zaglądał w każdy zakamarek domu.

Przydatnym gadżetem jest blokada na okno, dzięki której można dokładnie regulować kąt otwarcia. To zabezpieczenie praktyczne nie tylko przy dzieciach, ale też dla posiadaczy kotów. Dziecko lub zwierzę nie da rady samodzielnie zwiększyć poziomu otwarcia zabezpieczonego okna.

Jeśli mamy w domu kuchenkę gazową, powinniśmy zabezpieczyć pokrętła od gazu. Specjalne nakładki uniemożliwiają dziecku manipulację przy pokrętłach.Jeśli posiadamy kuchenkę elektryczną lub indukcyjną, warto zadbać też o zabezpieczenia zapobiegające oparzeniom.

Ponadto warto zakupić zabezpieczenia uniemożliwiające dziecku otwieranie niektórych szuflad i szafek. Chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie szafek łazienkowych, w których często przechowujemy silne detergenty. Warto też zabezpieczyć kontakty za pomocą specjalnych nakładek.

fot. Pexels.com

Wielkie sprzątanie

Przed przybyciem nowego członka rodziny na świat warto zatroszczyć się o czystość w domu. To może być świetna okazja do przeprowadzenia gruntownych porządków. Na początek warto pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, tym bardziej takich, które mogą okazać się niebezpieczne dla dziecka. Następnie warto wysprzątać dokładnie przestrzeń, w której dziecko będzie przebywało najczęściej.

Warto też zadbać o jakość powietrza. Naukowcy donoszą, że około 50% społeczeństwa reaguje na alergeny krążące w powietrzu. Dane wskazują, że przebywanie w środowisku z zanieczyszczonym powietrzem może wpływać na rozwój alergii. Z tego względu dobrym zakupem przed narodzinami dziecka jest oczyszczacz powietrza z opcją filtracji. Alternatywą dla takiego urządzenia może być też codziennie odkurzanie i porządnie wietrzenie mieszkania.

Przed przywiezieniem matki i dziecka ze szpitala do domu odpowiedzialny tata powinien wziąć się za ostatni etap sprzątania. Oznacza to na przykład odkurzanie, pozbycie się kurzu, mycie podłóg i szyb. Dzięki temu można być spokojnym nie tylko o bezpieczeństwo malucha, ale i komfort świeżo upieczonej mamy. 

Formalności związane z narodzinami

Można czuć się przytłoczonym ogromem formalności, które trzeba dopełnić przed narodzinami dziecka. Warto pamiętać, że zgłoszenie dziecka do Urzędu Stanu Cywilnego jest obowiązkiem określonym w ustawie. W formalnościach pomaga placówka medyczna, w której urodziło się dziecko. Szpital musi wysłać do USC Kartę Narodzin Dziecka. Następnie rodzice muszą dopełnić formalności, udając się do urzędu. Można to zrobić w ciągu 21 dni.

Poza tym do 7. dnia życia dziecka powinniśmy zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego u naszego pracodawcy. Natomiast do drugiego lub trzeciego tygodnia życia dziecka należy zapisać je do lekarza. Można to zrobić w przychodni zdrowia dziecka.

Warto wiedzieć, że do 6. miesiąca po wydaniu aktu urodzenia można zmienić imię dziecka bez podawania poważnej przyczyny. Mimo tego warto uniknąć takiej sytuacji. Odpowiednie imię powinno zostać z dzieckiem na całe życie. Pomogą w tym propozycje imion dla chłopczyków i propozycje imion dla dziewczynek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here