W dzisiejszych czasach większość osób korzysta z myjni samochodowych, jednak pozostają kierowcy, którzy wolą umyć swój pojazd na własną rękę. Czy mycie auta na podwórku przed domem lub nad rzeką jest legalne?
Mycie samochodu na własnym podwórku – czy jest to dozwolone?
Obecnie niewiele osób ma czas na własnoręczne mycie samochodu, podaje się, że 1/3 mężczyzn, nigdy tego nie robiła. Dlatego myjnie samochodowe pękają w szwach i pracują na najwyższych obrotach. Co więcej, mieszkańcy miast nie mają innego wyboru. Przed blokami nie ma dostępu do bieżącej wody, ani miejsca, aby tam umyć swój pojazd. A co z posiadaczami domów? Czy oni mogą wypielęgnować swoje auto na własnej ziemi?
Polskie prawo wprowadziło pewne regulacje, które jasno określają, w jakich miejscach można myć samochody. Znajdziemy je w ustawie z 13 września 1996 roku „o utrzymaniu czystości i porządku w gminach”. W różnych regionach Polski ustawa ta nieco się różni. Jednak ogólny wniosek jest taki, że samochody można myć w miejscach, które zapewniają odprowadzanie ścieków do kanalizacji lub zbiorników bezodpływowych po przejściu przez osadnik. Zabronione jest odprowadzanie takich ścieków do jakichkolwiek nieprzeznaczonych do tego celu zbiorników lub na trawę i ziemię.
Samochód możemy myć na własnym podwórku, tylko w sytuacji, jeśli dysponujemy nieprzepuszczalnym podłożem i odpływem wody do odpowiedniej kanalizacji. W innym wypadku możemy w zależności od gminy zapłacić około 500 zł mandatu.
Każda gmina wyznacza odpowiednie miejsca, w których można bezpiecznie i legalnie myć pojazdy. Są to zwykle myjnie lub inne obiekty. Zawsze warto upewnić się, czy na pewno możemy skorzystać z proponowanych przez usługodawców miejsc.
Dlaczego samochodów nie można myć w dowolnym miejscu?
Założeniem ustawy jest zakazanie odprowadzania zanieczyszczonej, szczególnie przez chemikalia wody bezpośrednio do ziemi lub nieprzeznaczonych do tego zbiorników wodnych, jak na przykład rzeki, czy jeziora. Przez wiele lat Polacy w każdy weekend wybierali się nad pobliską rzeczkę, aby umyć samochód. Nie zważali jednak na to, że kilka metrów od nich w tej samej wodzie kąpali się ludzie i nawadniały zwierzęta. To niedopuszczalne praktyki, które bardzo mogą zaszkodzić zdrowiu i kondycji środowiska naturalnego.
Podczas mycia samochodu wykorzystujemy wiele kosmetyków, o których często nie mamy pojęcia. Nie wiemy, co zawierają. Na początku używamy szamponu z woskiem, później obfitujących w żrące kwasy preparatów do czyszczenia felg i kół, a na końcu chcąc nadać pojazdowi piękny połysk, stosujemy najlepsze woski, które w swoim składzie często oprócz składników pochodzenia naturalnego, mają również substancje syntetyczne. Pielęgnacja wnętrza samochodu także opiera się na użyciu produktów, których skład przypomina zwykle tablicę Mendelejewa. Dlatego musimy zadbać, aby te związki nie dostały się do niepowołanych miejsc.
Myjąc pojazd, sprawiamy, że te wszystkie substancje przedostają się do gleby, wód, a później do naszych kranów. Pragniemy mieć dostęp do czystej, świeżej i zdrowej wody, dlatego musimy dbać o to, aby chemikalia nie przedostawały się do środowiska naturalnego. Duże stężenie szkodliwych substancji może przyczynić się nawet do śmierci lub poważnego zatrucia.
To samo dotyczy środowiska naturalnego. Nie pozwólmy, aby zwierzęta piły zanieczyszczoną wodę i kąpały się w niej. Przez to może zginąć wiele niewinnych osobników. Nie chodzi tutaj tylko o żyjące dziko zwierzęta, lecz także nasze psy i koty.
Lepiej skorzystać z miejsc wyznaczonych do tego celu i mieć pewność, że nikomu nie wyrządzimy krzywdy, tą jak mogłoby się wydawać błahą czynnością, jaką jest mycie samochodu.
Jeżeli jesteś fanem motoryzacji i lubisz dbać o wnętrze swojego samochodu, sprawdź artykuł na temat zapachów samochodowych, które sprawią, że w Twoim pojeździe zapanuje przyjemny klimat.