fot. Pexels.com

W sklepach znajdziemy wiele produktów do mycia samochodu, które kuszą klientów swoimi kolorowymi etykietami. Część z nich zawiera wosk, inne nie. Który wybrać, aby nadać samochodowi piękny połysk i usunąć wszystkie zanieczyszczenia? 

Szampon z woskiem – czy ta hybryda jest skuteczna?

Szampony z woskiem pojawiły się na rynku kilka lat temu. Zrobiły dużą furorę, a miłośnicy swoich czterech kółek pędem udawali się do sklepów, aby wypróbować tę hybrydę. Niestety na ich twarzach pojawił się zawód, kiedy zobaczyli na swoich świeżo umytych pojazdach smugi, niedomyte zanieczyszczenia i bliżej nieokreślone warstwy, które trudno było usunąć z karoserii. 02

Dzisiaj na szczęście formuła tych produktów mocno się zmieniła. W swoim składzie takie szampony często mają różne dodatki, takie jak nonocząsteczki, które z łatwością radzą sobie z zabrudzeniami, nie rysują lakieru, a dodatkowo rozpościerają na powierzchni karoserii hydrofobową warstwę, która chroni samochód przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo znajdują się w nich środki o działaniu elektrostatycznym, które pomiędzy kolejnymi myciami zapobiegają osadzaniu się kurzu i innych zanieczyszczeń na pojeździe. Oczywiście po umyciu autu lśni niczym po zastosowaniu najlepszych wosków

fot. Pexels.com

Szampon bez wosku – czy nadal cieszy się popularnością?

Kiedy wybierzemy się do fachowców zajmujących się auto detailingiem, nie zobaczymy w ich arsenale szamponów z woskiem, ani żadnych innych hybryd. Najwidoczniej powiedzenie, że jeżeli produkt ma służyć do wielu zadań, tak naprawdę nie nadaje się do niczego. Według wielu kierowców i specjalistów lepsze są szampony bez wosku. Mają one dokładnie wyczyścić nasz samochód, dlatego ich formuła skoncentrowana jest tylko na tym, a nie wielu innych zadaniach. Używając tradycyjnego szamponu mamy też pewność, że jest bezpieczny dla karoserii i nie pozostawia zarysowań, ani kłopotliwych plam. 

Poza tym, kiedy mamy już doskonale oczyszczony pojazd, używamy wosków, które są o wiele lepsze niż domieszki zawarte w szamponie z woskiem. Tradycyjnym woskiem dochodzimy do każdego zakamarka pojazdu, wypełniamy niż każdą lukę. Taki produkt można z powodzeniem używać również jako preparaty do czyszczenia i pielęgnacji felg i kół. Ponadto, wosk stosowany jako odrębny środek ma lepsze właściwości. 

Wosk chroni, konserwuje, zabezpiecza i nadaje pojazdowi eleganckiego wyglądu. Każdy chce, aby jego samochód prezentował się jak najlepiej, dlatego należy sięgać po najlepsze rozwiązania. Nieważne czy to karoseria, czy pielęgnacja wnętrza samochodu, nie sięgajmy po półśrodki.  

fot. Pexels.com

Z woskiem czy bez? Który szampon wybrać? 

Zarówno jedna, jak i druga wersja ma swoje wady i zalety. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Mycie samochodu szamponem z woskiem trwa krótko. Zaoszczędzamy czas na woskowanie, które trwa długo, ponieważ jest to bardzo skrupulatny proces. Z drugiej strony nie jest to dokładny sposób. Ani pojazd nie jest dokładnie oczyszczony, ani warstwa wosku nie jest satysfakcjonująca

Jeżeli chodzi o zwykły szampon i osobne stosowanie wosku, to zaletą jest na pewno jakość. Samochód zostanie dokładnie umyty i pozbędziemy się nawet tych największych zabrudzeń. Z kolei woskowanie zapewni nam doskonałą powłokę, która chroni i dodaje względów estetycznych pojazdowi. Minusem w tym przypadku jest długi czas potrzebny do przeprowadzenia zabiegów.  

Ilu kierowców, tyle głosów. Wybór powinien zależeć w głównej mierze od zasobu czasu, jakim dysponujemy oraz umiejętności nakładania wosku. Zawsze można skorzystać z usług fachowców, wtedy problem sam się rozwiąże. Jednak jeśli pragniemy na własną rękę zajmować pielęgnacją, warto sprawdzić rankingi produktów, przyjrzeć się im i zasięgnąć fachowej porady. Wtedy na pewno znajdziemy dobry i bezpieczny środek.

Jeżeli jesteś pasjonatem dbania o samochód oraz lubisz podróżować w pachnącym aucie, sprawdź artykuł o zapachach samochodowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here