fot. Pexels.com

Duża część kierowców nie zwraca uwagi na stan swoich kół i felg. Ograniczają się tylko do ich zmiany sezonowej lub raz na kilka lat. Niewielu z nich wie, że można przedłużyć ich żywotność dzięki pielęgnacji z użyciem specjalnych środków.

Jakie preparaty są najlepsze do czyszczenia felg i kół?

Po umyciu samochodu z użyciem szamponu z woskiem lub bez, kierowcy przechodzą do dokładnego polerowania swojego pojazdu, wybierając najlepsze woski. Na tym kończy się ich proces dbania o wygląd samochodu. A co z pielęgnacją wnętrza? A felgi i koła? Sprawdźmy, jakie preparaty podniosą ich żywotność i nadadzą piękny wygląd. 

Środki do pielęgnacji opon – zachowaj ich dobry stan na dłużej

Opony mają ciągły kontakt z podłożem, dlatego są narażone na wiele uszkodzeń. Na bieżąco należy sprawdzać stan bieżnika, czyli jego głębokość, aby sprawdzić, czy opona nadaje się jeszcze do użytku. Dostępne na rynku preparaty do czyszczenia opon nadają im elastyczności, zabezpieczają gumę przed starzeniem i czynnikami zewnętrznymi oraz dodatkowo je nabłyszczają

Pierwszym produktem wartym uwagi są pianki, które są nie tylko łatwe w obsłudze, lecz także łączą w sobie właściwości pielęgnacyjne, ochronne i regenerujące. Drugim rodzajem są mleczka czyszczące w sprayu, które przywracają oponie głęboki kolor, a dodatkowo je nabłyszczają. Zapewniają długą ochronę przed matowieniem i pękaniem gumy. Trzecia kategoria zawiera w sobie aerozole, które nadają gumom elastyczność, pozostawiają efekt mokrej i czarnej opony, a dodatkowo konserwują. 

fot. Pexels.com

Preparaty do pielęgnacji felg – spraw, aby zawsze były zadbane

Felgi pokrywają się zwykle osadami powstającymi ze ścierania się kloców hamulcowych. Opiłki metalu pod wpływem ciepła przylegają do felgi, pozostawiając zanieczyszczenia trudne do usunięcia wodą i detergentem. Aby temu zaradzić, warto sięgnąć po preparaty, które są w postaci sprayu. Ich formuła z łatwością radzi sobie z różnymi zabrudzeniami. Szybko poradzą sobie z błotem, solą drogową, i innymi. Istnieje jeszcze jeden rodzaj środka, zwany w zależności od producentów „krwawą felgą” lub „krwawe koło”. Ich zadaniem jest usunięcie bardzo ciężkich nieczystości. W składzie kosmetyku znajdziemy m.in. różnego rodzaju kwasy. Dlaczego w nazwie środka występuje zawsze słowo „krwawy”? Zawarte składniki po naniesieniu na powierzchnię czyszczoną zaczynają reagować z zanieczyszczeniami. Powstaje wtedy lawa w kolorze krwi. 

fot. Pexels.com

Pielęgnacja felg i kół

Usunięcie zabrudzeń to pierwszy krok pielęgnacji kół i felg. Po osuszeniu powierzchni można wykonać jeszcze woskowanie. Na rynku można znaleźć wiele preparatów przeznaczonych do tego celu. Występują one w wielu postaciach. Wyróżnia się tradycyjne pasy, hydrowoski, w formie sprayu lub tradycyjne quick detailery. Aby ich użyć, należy zaopatrzyć się również w szmatkę, która podczas polerowania pomoże rozprowadzić produkt równomiernie. 

Po co stosować woski? Ich zastosowanie znane jest głównie w przypadku karoserii, jednak można je z powodzeniem nanosić również na koła i felgi. Poza estetyczną kwestią, czyli nabłyszczeniem, woski pozostawiają hydrofobową warstwę na powierzchniach, na które zostały naniesione. Dzięki temu różne czynniki zewnętrzne, jak sól, błoto czy nawet drobne kamienie, nie mają szans uszkodzić naszych sprzętów. Wszystko to przekłada się na dłuższą żywotność zarówno felg, kół, jak i karoserii. 

Warto inwestować w dobre kosmetyki samochodowe. Dzięki nim nasz pojazd będzie prezentował jak tak, jakby dopiero opuścił salon, nawet mając kilkadziesiąt lat. Co więcej, kiedy będziemy chcieli sprzedać pojazd, zadbany będzie miał wyższą wartość. 

Jeżeli lubisz, kiedy w Twoim samochodzie pięknie pachnie i chcesz sobie tym sposobem umilić każdą, nawet najdłuższą podróż, sprawdź artykuł na temat zapachów samochodowych. Na pewno znajdziesz idealne rozwiązanie dla siebie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here