fot. Pexels.com

Każdy mężczyzna, który dba o swoją formę fizyczną, powinien zwracać uwagę też na jakość spożywanych posiłków. 

Dieta dla aktywnych

Przepisy dla mężczyzn chodzących na siłownie powinny opierać się na zasadach zbilansowanego żywienia.

Według najnowszych badań ludzka dieta powinna opierać się przede wszystkim na świeżych owocach i warzywach. Poza tym aktywni powinni spożywać razowe pieczywo i pełnoziarniste makarony, które dostarczają organizmowi węglowodany złożone. Ważne są też źródła zdrowych tłuszczy. Należą do nich między innymi ryby, orzechy, pestki oraz awokado. Najlepszym źródłem białka są jaja, chude mięso oraz warzywa strączkowe.

Osoby, którym zależy na zdrowiu i budowaniu mięśni, powinny ograniczać spożycie czerwonego mięsa. WHO zaleca, aby nie spożywać wołowiny i wieprzowiny zbyt często, bo w dużych ilościach okazuje się niezdrowa dla człowieka

fot. Pexels.com

Podaż białka w diecie

Diety dla mężczyzn ćwiczących na siłowni powinny być bogate w białko. Wszyscy znamy ten fakt, ale czy na pewno wiemy, ile białka tak naprawdę powinniśmy spożywać?

Białko to ważny element naszej diety, gdyż pełni rolę w budowaniu tkanki mięśniowej, produkcji energii i transporcie innych substancji w organizmie. Ilość białka w diecie powinna być dostosowana do wieku, budowy ciała, celu treningowego i poziomu aktywności fizycznej. W przypadku zdrowych osób mówi się o podaży białka na poziomie 0,8 do 1 g na kilogram masy ciała. Białko powinno stanowić od 15 do 20% diety. W przypadku osób, które dużo ćwicz, zapotrzebowanie może być nieco wyższe. W razie wątpliwości warto skonsultować się z dietetykiem. 

fot. Pexels.com

10 przepisów dla aktywnych

Idealne przepisy dla mężczyzn chodzących na siłownie w porze śniadania to:

  • koktajl białkowy złożony z jogurtu typu skyr lub 100 g twarogu półtłustego, banana, łyżki masła orzechowego i mleka;
  • owsianka z owocami gotowana na mleku wzbogacona odżywką białkową,
  • kanapki z chleba razowego z wędzonym łososiem oraz serkiem wiejskim, który dostarcza aż 11g białka w 100g!

Natomiast obiad dla osoby, która dużo ćwiczy, powinien być naprawdę syty i dostarczać wszystkich potrzebnych składników. Dobrym przykładem może być:

  • pieczona pierś z kurczaka obtoczona w przyprawach, z dodatkiem młodych ziemniaków oraz sałatki z rukolą i suszonymi pomidorami,
  • kasza jaglana, pieczone udko z kurczaka oraz surówka z selera,
  • makaron białkowy z soczewicy czerwonej z tofu lub mięsem mielonym w sosie pomidorowym,
  • tuńczyk lub łosoś smażone z dodatkiem niewielkiej ilości masła czosnkowego oraz szparagi.

Równie ważnym, choć często pomijanym posiłkiem w ciągu dnia jest kolacja. Powinna być spożywana na 2-3 h przed zaśnięciem i cechować się lekkością. Dobrym wyborem może być:

  • tuńczyk z puszki wraz ze świeżymi warzywami, 
  • tosty z awokado i pomidorem, posypane solą,
  • twaróg półtłusty z orzechami nerkowca i miodem. 

Alternatywa: dieta pudełkowa

Nie każdy lubi gotować samodzielnie. Dla niektórych to tylko strata cennego czasu. Ograniczanie marnotrawstwa czasu jest szczególnie ważne dla mężczyzn, którzy łączą rodzicielstwo z pracą zawodową i dbaniem o siebie. Czy jest możliwe, aby zdrowa dieta taty chodzącego na siłownie nie wymagała częstego gotowania? Jak najbardziej!

Odpowiedzią na to pytanie może być dieta pudełkowa. Dzięki temu rozwiązaniu można nie tylko oszczędzić czas, ale też urozmaicić codzienne posiłki. Cateringi dietetyczne prześcigają się w proponowaniu atrakcyjnych diet. Warto zwrócić uwagę na diety białkowe na rynku cateringów dietetycznych. Takie propozycje mogą świetnie wpasować się w potrzeby mężczyzn ćwiczących na siłowni. 

Poza tym catering dietetyczny ułatwia zmianę nawyków żywieniowych. Po zakupie cateringu na trzydzieści dni nie robi się regularnych zakupów do domu. Dzięki temu w domu nie ma się produktów, które zachęcają do podjadania. Pięć przygotowanych przez catering posiłków pozwala na jedzenie w odpowiednich porach. To świetnie wpływa na budowanie odpowiednich nawyków! 

Dieta pudełkowa nie jest rozwiązaniem dla wszystkich, ale warto rozważyć jej wprowadzenie, jeśli mamy takie możliwości finansowe. Paradoksalnie taka dieta mimo dość wysokiego kosztu (minimum 1000 złotych miesięcznie) może pomóc niektórym w… oszczędzaniu. Niektórzy panowie mają tendencję do kupowania zbyt dużej ilości jedzenia lub niepotrzebnych produktów. Przez to koszt miesięcznego wyżywienia komponowanego samodzielnie w niektórych przypadkach jest wyższy, niż przy wyborze zbilansowanego cateringu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here