fot. Pexels.com

Otyłość to prawdziwa plaga XXI wieku. Jak zadbać o siebie w mądry sposób i zrzucić zbędne kilogramy raz na zawsze?

Mity na temat odchudzania

Popularnym mitem na temat odchudzania jest to, że duże restrykcje prowadzą do najlepszych efektów. W Polsce popularne są diety o bardzo niskiej ilości kalorii typu 1200 kcal. Ich działanie w rzeczywistości wcale nie jest dobre. Duże restrykcje prowadzą do szybkiej utraty masy ciała, ale później najczęściej pojawia się efekt jojo. Dlaczego? Odpowiedź jest banalnie prosta; po okresie restrykcji ludzie wracają do starych nawyków. Najlepszym sposobem na utratę zbędnych kilogramów nie są restrykcyjne diety, a zmiana nawyków na zdrowsze. Dobra dieta dla mężczyzny nie powinna wiązać się z wielkimi wyrzeczeniami.

Kolejnym mitem jest wykluczanie z diety konkretnych grup produktów, np. tłuszczów lub węglowodanów. To błąd. Spadek masy ciała jest możliwy dzięki wytworzeniu deficytu kalorycznego. Można go osiągnąć poprzez spożycie mniejszej ilości kalorii niż te, które spalamy w ciągu dnia. Chudnięcie nie jest związane z zaprzestaniem spożycia cukru lub tłuszczu, ale z jedzeniem odpowiedniej ilości takich składników. To oznacza, że powinniśmy jeść tak, aby nie przekraczać deficytu, ale jednocześnie nie wykluczać żadnego z ważnych składników odżywczych. Zarówno tłuszcze, jak i węglowodany odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu.

Kolejnym mitem jest to, że dieta odchudzająca generuje deficyt energii. Wprost przeciwnie! Podczas odchudzania powinniśmy czuć się dobrze. Spadki energii lub ciągłe zmęczenie podczas odchudzania może sugerować przyjmowanie niedostatecznej ilości kalorii albo problemy z poziomem cukru we krwi. W tej materii warto skontaktować się z lekarzem. U zdrowych osób gubienie zbędnych kilogramów może prowadzić wręcz do wzrostu energii! Warto spróbować zwłaszcza gdy spodziewamy się dziecka. Dieta taty powinna pozwolić na uzyskanie pełni energii, gdyż opieka nad niemowlakiem potrafi być naprawdę wyczerpująca.

fot. Pexels.com

Najlepsze diety świata

Najlepszą dietą świata okazuje się być po prostu… zbilansowana dieta. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na śródziemnomorski model żywienia. Dieta popularna wśród ludności zamieszkującej tereny dookoła basenu Morza Śródziemnego jest bardzo prosta. Opiera się na warzywach, owocach, chudym mięsie, rybach i zdrowych tłuszczach. Naukowcy podkreślają, że tego typu żywienie bardzo pozytywnie wpływa na człowieka.

Jak skomponować taką dietę? Podstawą powinny być warzywa i owoce. Dobrym źródłem węglowodanów złożonych są produkty pełnoziarniste, na przykład chleb razowy albo makaron pełnoziarnisty. Najlepsze źródła białka to chude mięso, ryby, nabiał i rośliny strączkowe. W diecie dla mężczyzn pragnących zrzucić kilogramy należy unikać czerwonego mięsa. Jest niezdrowe i kaloryczne.

Zdrowe tłuszcze warto czerpać z oliwy z oliwek, orzechów, nasion i pestek. Świetnymi źródłami tłuszczów są na przykład siemię lniane, nasiona chia lub pestki dyni. 

fot. Pexels.com

Sport to zdrowie!

Dieta dla mężczyzny przyniesie najlepsze efekty, gdy będzie połączona z aktywnością fizyczną. Dzięki niej można nie tylko schudnąć, ale też poprawić ogólną kondycję organizmu oraz samoocenę. Przy podejmowaniu regularnych treningów warto zatroszczyć się o odpowiednią podaż białka w diecie. Pomogą w tym przepisy dla mężczyzn chodzących na siłownię. Warto też rozważyć odpowiednie diety białkowe na rynku cateringów dietetycznych. 

Dieta pudełkowa ma wiele zalet dla osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Dobre cateringi dietetyczne dysponują jadłospisami tworzonymi przez dietetyków. Dzięki temu można zaoszczędzić dużą ilość czasu. Ponadto gotowe posiłki stymulują trwanie w postanowieniach i budowanie dobrych nawyków żywieniowych. Osoby korzystające z oferty cateringów rzadziej sięgają po przekąski, bo nie kupują ich przy okazji wizyt w sklepie. Poza tym wyliczona przez dietetyka ilość kalorii i składników odżywczych pozwala na odchudzanie bez martwienia się o samodzielnie ważenie każdego produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here