fot. Pexels.com

Jeszcze kilka lat temu diety pudełkowe kojarzyły nam się z czymś, na co mogą sobie pozwolić gwiazdy i celebryci. Dziś ten sposób odżywiania okazuje się coraz bardziej popularny wśród zwykłych ludzi.

Jak wygląda dieta pudełkowa?

Na rynku istnieje wiele firm oferujących cateringi dietetyczne. W dużych miastach ich liczba oscyluje wokół kilkudziesięciu propozycji. W przypadku większości cateringów zamawia się pakiet posiłków na cały dzień. Niektóre canteringi dostępne są także opcje zamówienia jedynie części posiłków. Jedzenie jest dostarczane przez kuriera raz dziennie, rano

Posiłki najczęściej wydawane są w plastikowych tackach i przywożone w torbach. Jedzenie jest zimne, ale można podgrzać je w domu. Niektóre cateringi dołączają do swoich posiłków instrukcje, jak postępować z niektórymi produktami. 

fot. Pexels.com

Zalety diety pudełkowej

Niewątpliwą zaletą diety pudełkowej jest oszczędność czasu. Dzięki takiej diecie można zapomnieć o długich zakupach, wielogodzinnym gotowaniu i traceniu czasu na wyjście do sklepu osiedlowego, gdy zapomnieliśmy jakiegoś składnika. Dieta pudełkowa to świetne wyjście dla zabieganych. Oszczędność czasu z pewnością docenią też świeżo upieczeni rodzice; dieta taty lub mamy dzięki cateringowi dietetycznemu staje się prostsza. To zdecydowana zaleta dla osób, które łączą rodzicielstwo z pracą zawodową.

Ogromnym plusem tego rodzaju żywienia jest też możliwość doboru odpowiedniej kaloryki. Możemy samodzielnie zdecydować o ilości kalorii, które będziemy przyjmować do organizmu. Jednocześnie nie trzeba kłopotać się ze wpisywaniem posiłków  przygotowanych w domu do aplikacji. Wystarczy, że przy zamówieniu wybierzemy odpowiednią dla nas opcję. Dzięki dietom o niskiej kaloryce, na przykład 1500 kcal, łatwiej schudniemy. Za to osoby, które budują mięśnie lub chcą przytyć, mogą wybrać wersję np. 3000 kcal. Dokładne zapotrzebowanie kaloryczne można wyliczyć na podstawie swojego wzrostu i wagi.

Ponadto dieta skomponowana przez dobry catering dietetyczny jest naprawdę zdrowa i wartościowa. Dzięki niej można z łatwością przestrzegać zasad zdrowego odżywiania. Jedzenie zawsze jest u nas na czas, więc nie kusi nas zamawianie fast-foodów. Przy korzystaniu z diety pudełkowej nie robi się regularnych zakupów do domu, więc podjadanie też nie wchodzi w grę. Korzystanie z takiej diety pozwala na zmianę złych nawyków żywieniowych.

fot. Pexels.com

Wady diety pudełkowej

Dieta tego typu nie jest pozbawiona wad. Pierwszym minusem jest z pewnością cena. Zamawiając catering dietetyczny w pełnym wymiarze (5 posiłków), należy liczyć się z kosztem powyżej 1000 złotych. Oczywiście, korzystając z cateringu, nie robi się zwykle dodatkowych zakupów, niemniej dla niektórych tak duża kwota może być nie do przeskoczenia. Poza tym to dużo bardziej kosztowne, gdy catering zamawia się dla dwóch lub trzech osób w domu.

Poza tym opakowania, w których przyjeżdża jedzenie, są najczęściej plastikowe. Tym samym, korzystając z cateringu, przyczyniamy się do produkcji dużej ilości odpadów. Na szczęście coraz więcej firm rezygnuje z całkowicie plastikowych opakowań i zaczyna wprowadzać bardziej ekologiczne rozwiązania. Jeśli decydujemy się na plastik, każde opakowanie powinniśmy myć i wyrzucać do odpowiedniego pojemnika recyklingowego. Warto być świadomym konsumentem i wiedzieć, jak nasze wybory wpłyną na środowisko. 

Dodatkowym minusem może być niedopasowanie działalności cateringów do naszego trybu życia. Zostawianie jedzenia pod drzwiami przez kuriera w godzinach porannych może być niepraktyczne np. dla osób, które pracują na nocne zmiany. 

Dieta dla aktywnych

Catering to świetna opcja dla osób, którym zależy na oszczędności czasu lub zmianie nawyków żywieniowych. Warto przyjrzeć się zwłaszcza ofercie skierowanej do aktywnych. Pudełkowe diety białkowe na rynku zyskują coraz większą popularność. Warto też wziąć pod uwagę plany żywieniowe stworzone pod osoby, które chcą schudnąć. Cateringi coraz częściej proponują zbilansowane diety dla mężczyzn dbających o linie.

Dieta pudełkowa nie jest jednak rozwiązaniem dobrym dla wszystkich. Niektórzy nie chcą wydawać tak dużych kwot, inni wolą gotować samodzielnie. Dieta ustalona przez catering nie zawsze trafia w nasze gusta kulinarne. Jeśli należysz do osób, które nie chcą korzystać z diety pudełkowej, dobrą inspiracją kulinarną mogą być przepisy dla mężczyzn chodzących na siłownie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here