Pojawienie się dziecka to ogromna zmiana w życiu. Każdy świeżo upieczony tata powinien zadbać o swoje zdrowie i kondycję, żeby mieć siłę na spełnianie rodzicielskich obowiązków. Na co powinien uważać młody ojciec w swojej diecie?
Dieta podczas starania się o dziecko
O dietę taty warto zadbać jeszcze przed pojawieniem się na świecie dziecka. Przede wszystkim, już na etapie decyzji o rodzicielstwie, przyszły ojciec powinien zmienić nawyki żywieniowe. Jakość odżywiania bezpośrednio wpływa na płodność. W pierwszym kroku należy ograniczyć używki. Następnie warto zatroszczyć się o zbilansowanie diety. Spożywanie odpowiedniej ilości tłuszczu, białka i węglowodanów złożonych świetnie wpływa na organizm.
Przyszły tata powinien zadbać o witaminy, makro- i mikroelementy w swojej diecie. Na płodność wpływają między innymi witamina C, E oraz cynk. Niedobór cynku może odbić się bardzo źle na organizmie mężczyzny, bo wpływa na obniżenie się poziomu testosteronu. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby dbać o podaż tego składnika odżywczego. Cynk znajdziemy między innymi w pestkach dyni, w rybach, drobiu i jajkach.

Dieta dla aktywnego taty
Po narodzinach dziecka życie rodziców wywraca się do góry nogami. Niemowlę potrzebuje bardzo dużo uwagi i opieki ze strony rodziców. W pierwszych miesiącach życia często może budzić rodziców w nocy albo często płakać. Z tego względu rodzice powinni dbać o swoją dietę, co umożliwia zachowanie energii, tak ważnej przy małym dziecku.
Dieta taty powinna opierać się na kilku zdrowych posiłkach w ciągu dnia. Ważne jest, aby świeżo upieczony ojciec przyjmował odpowiednią ilość kalorii. Niedojadanie może skutkować ospałością i brakiem siły na opiekę nad dzieckiem. Podobnie może się czuć tata, który przyjmuje zbyt dużo cukrów prostych.
Jakie produkty powinny znaleźć się w diecie taty? Przede wszystkim warzywa, owoce, ryby i pełnoziarniste produkty zbożowe. Węglowodany złożone to ważne źródło energii. Świeżo upieczony ojciec nie powinien też zapominać o dostarczaniu organizmowi zdrowych tłuszczy.
Podaż białka w diecie
Diety dla mężczyzn często opierają się na bardzo dużej podaży białka. Czy to na pewno zdrowe? Dietetyce utrzymują, że zdrowy człowiek powinien dostarczać do organizmu 0,8 do 1 g białka na kilogram masy ciała. Odpowiednią ilość należy dopasować jednak do wieku, stanu zdrowia, masy ciała i poziomu aktywności mężczyzny. Dieta taty powinna opierać się w ok. 15-20% na białku, w zależności od wcześniej wymienionych czynników.
Ten element diety jest bardzo ważny, bo białko pełni rolę w wielu procesach zachodzących w organizmie. Jest nie tylko budulcem tkanki mięśniowej, ale też doskonałym źródłem energii. Poza tym białko bierze udział w transporcie innych istotnych dla organizmu substancji.
W razie wątpliwości warto skonsultować się z dietetykiem. Diety białkowe na rynku często są zbyt bogate białko, co również może mieć negatywne skutki. Z drugiej strony, jeśli dieta taty ma być dostosowana do mężczyzny uprawiającego sport, przydatne okażą się bogate w białko przepisy dla mężczyzn chodzących na siłownię.

Czy dieta pudełkowa się opłaca?
Życie rodziców w pierwszych miesiącach po narodzinach dziecka jest bardzo zabiegane. To tym bardziej trudne, gdy rodzice łączą opiekę nad dziećmi z pracą zarobkową. Dla niektórych doskonałą alternatywą dla codziennego gotowania może być dieta pudełkowa. Takie rozwiązanie ma szereg zalet:
- dieta pudełkowa pozwala na oszczędność czasu, tak ważną przy opiece nad dzieckiem. Nie gotujemy, nie tracimy czasu na wizyty w sklepie spożywczym. Czasem to może być oszczędność nawet kilku godzin w ciągu dnia!
- catering dietetyczny świetnie sprawdza się u osób pragnących zmiany nawyków żywieniowych. Dzięki korzystaniu z cateringu nie podjadamy. Ponadto samodzielnie możemy wybrać ilość kalorii przy zamówieniu. Dzięki temu łatwiej schudnąć.
- dieta pudełkowa pozwala na jedzenie w sposób urozmaicony. Przy małym dziecku nie zawsze rodzicom chce się gotować skomplikowane i różnorodne potrawy. Gdy zamawiamy catering, możemy spróbować wielu smacznych dań bez kombinowania w kuchni.
- catering pozwala na oszczędność miejsca w kuchni, co jest bardzo przydatne przy małym dziecku.
Oczywiście, dieta pudełkowa nie jest rozwiązaniem dla wszystkich. Jednym z głównym jej minusów jest dość wysoki koszt. To tym bardziej kłopotliwe przy cateringu dietetycznym zamawianym dla obojga rodziców. Niemniej to bardzo dobra opcja dla osób, które mają możliwości finansowe.