fot. Pexels.com

Pojawienie się dziecka to ogromna zmiana w życiu. Każdy świeżo upieczony tata powinien zadbać o swoje zdrowie i kondycję, żeby mieć siłę na spełnianie rodzicielskich obowiązków. Na co powinien uważać młody ojciec w swojej diecie?

Dieta podczas starania się o dziecko

O dietę taty warto zadbać jeszcze przed pojawieniem się na świecie dziecka. Przede wszystkim, już na etapie decyzji o rodzicielstwie, przyszły ojciec powinien zmienić nawyki żywieniowe. Jakość odżywiania bezpośrednio wpływa na płodność. W pierwszym kroku należy ograniczyć używki. Następnie warto zatroszczyć się o zbilansowanie diety. Spożywanie odpowiedniej ilości tłuszczu, białka i węglowodanów złożonych świetnie wpływa na organizm. 

Przyszły tata powinien zadbać o witaminy, makro- i mikroelementy w swojej diecie. Na płodność wpływają między innymi witamina C, E oraz cynk.  Niedobór cynku może odbić się bardzo źle na organizmie mężczyzny, bo wpływa na obniżenie się poziomu testosteronu. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby dbać o podaż tego składnika odżywczego. Cynk znajdziemy między innymi w pestkach dyni, w rybach, drobiu i jajkach. 

fot. Pexels.com

Dieta dla aktywnego taty

Po narodzinach dziecka życie rodziców wywraca się do góry nogami. Niemowlę potrzebuje bardzo dużo uwagi i opieki ze strony rodziców. W pierwszych miesiącach życia często może budzić rodziców w nocy albo często płakać. Z tego względu rodzice powinni dbać o swoją dietę, co umożliwia zachowanie energii, tak ważnej przy małym dziecku.

Dieta taty powinna opierać się na kilku zdrowych posiłkach w ciągu dnia. Ważne jest, aby świeżo upieczony ojciec przyjmował odpowiednią ilość kalorii. Niedojadanie może skutkować ospałością i brakiem siły na opiekę nad dzieckiem. Podobnie może się czuć tata, który przyjmuje zbyt dużo cukrów prostych.

Jakie produkty powinny znaleźć się w diecie taty? Przede wszystkim warzywa, owoce, ryby i pełnoziarniste produkty zbożowe. Węglowodany złożone to ważne źródło energii. Świeżo upieczony ojciec nie powinien też zapominać o dostarczaniu organizmowi zdrowych tłuszczy. 

Podaż białka w diecie

Diety dla mężczyzn często opierają się na bardzo dużej podaży białka. Czy to na pewno zdrowe? Dietetyce utrzymują, że zdrowy człowiek powinien dostarczać do organizmu 0,8 do 1 g białka na kilogram masy ciała. Odpowiednią ilość należy dopasować jednak do wieku, stanu zdrowia, masy ciała i poziomu aktywności mężczyzny. Dieta taty powinna opierać się w ok. 15-20% na białku, w zależności od wcześniej wymienionych czynników. 

Ten element diety jest bardzo ważny, bo białko pełni rolę w wielu procesach zachodzących w organizmie. Jest nie tylko budulcem tkanki mięśniowej, ale też doskonałym źródłem energii. Poza tym białko bierze udział w transporcie innych istotnych dla organizmu substancji. 

W razie wątpliwości warto skonsultować się z dietetykiem. Diety białkowe na rynku często są zbyt bogate białko, co również może mieć negatywne skutki. Z drugiej strony, jeśli dieta taty ma być dostosowana do mężczyzny uprawiającego sport, przydatne okażą się bogate w białko przepisy dla mężczyzn chodzących na siłownię.

fot. Pexels.com

Czy dieta pudełkowa się opłaca?

Życie rodziców w pierwszych miesiącach po narodzinach dziecka jest bardzo zabiegane. To tym bardziej trudne, gdy rodzice łączą opiekę nad dziećmi z pracą zarobkową. Dla niektórych doskonałą alternatywą dla codziennego gotowania może być dieta pudełkowa. Takie rozwiązanie ma szereg zalet:

  • dieta pudełkowa pozwala na oszczędność czasu, tak ważną przy opiece nad dzieckiem. Nie gotujemy, nie tracimy czasu na wizyty w sklepie spożywczym. Czasem to może być oszczędność nawet kilku godzin w ciągu dnia!
  • catering dietetyczny świetnie sprawdza się u osób pragnących zmiany nawyków żywieniowych. Dzięki korzystaniu z cateringu nie podjadamy. Ponadto samodzielnie możemy wybrać ilość kalorii przy zamówieniu. Dzięki temu łatwiej schudnąć.
  • dieta pudełkowa pozwala na jedzenie w sposób urozmaicony. Przy małym dziecku nie zawsze rodzicom chce się gotować skomplikowane i różnorodne potrawy. Gdy zamawiamy catering, możemy spróbować wielu smacznych dań bez kombinowania w kuchni.
  • catering pozwala na oszczędność miejsca w kuchni, co jest bardzo przydatne przy małym dziecku. 

Oczywiście, dieta pudełkowa nie jest rozwiązaniem dla wszystkich. Jednym z głównym jej minusów jest dość wysoki koszt. To tym bardziej kłopotliwe przy cateringu dietetycznym zamawianym dla obojga rodziców. Niemniej to bardzo dobra opcja dla osób, które mają możliwości finansowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here