fot. Pexels.com

Każdy tata chce żyć jak najdłużej, żeby przeżywać wraz z dzieckiem najważniejsze momenty życia. Jak można zapewnić sobie długie życie w zdrowiu?

Groźne choroby cywilizacyjne

Dziś jednym z największych zagrożeń dla życia i zdrowia ludzi są choroby cywilizacyjne. Tak mówimy o schorzeniach, które są coraz częstsze w związku z rozwojem cywilizacji. Do najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych zaliczamy otyłość, choroby układu krążenia, nadciśnienie, nowotwory, depresję i nerwicę. Warto podkreślić, że niektóre choroby są dla mężczyzn jeszcze bardziej zdradliwe. Chociażby cukrzyca u mężczyzn bardzo często wiąże się z problemami z erekcją. To sprawia, że mężczyźni boją się diagnozować w kierunku takich chorób.

Schorzenia tego typu z roku na rok są coraz popularniejsze. Jak z nimi walczyć? 

fot. Pexels.com

Zadbaj o zdrowie fizyczne. Badania okresowe.

Każdy tata dbający o swoje zdrowie powinien regularnie wykonywać badania okresowe. Mniej więcej raz w roku warto udać się na rutynową wizytę u internisty.Lekarz powinien zebrać wywiad, osłuchać klatkę piersiową i płuca. W razie nieprawidłowości internista skieruje nas na dodatkowe badania. Corocznym badaniem powinna być też morfologia krwi.Ponadto raz na kilka lat warto badać wzrok, zwłaszcza jeśli jesteśmy aktywnymi kierowcami. 

Ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych wzrasta po przekroczeniu czterdziestego roku życia. Mężczyźni, którym zależy na dbaniu o zdrowie po 40-tce, powinni regularnie wykonywać wyżej wymienione badania. Poza coroczną wizytą u internisty i morfologią powinni badać wzrok co 2 lata i słuch co około 5 lat. Ponadto po czterdziestce corocznie powinno się badać prostatę. Nowotwór gruczołu krokowego wykryty we wczesnym stadium można leczyć. Niestety, w Polsce często jest wykrywany zbyt późno, co prowadzi do ponad 5 tysięcy zgonów mężczyzn rocznie właśnie w wyniku raka prostaty.

fot. Pexels.com

Higiena zdrowia psychicznego

Wybuch pandemii wirusa SARS-CoV-2 wywrócił nasze życie do góry nogami. Od wielu miesięcy pracujemy zdalnie. Dla niektórych taka sytuacja okazała się bardzo korzystna. 

Świetnie odnajdują się w niej pracownicy branży IT. Wielu z nich już od lat pracowało częściowo w formie zdalnej. Inni nie czują się w tej sytuacji najlepiej, w domu mają problemy ze skupieniem się. Najgorzej w trybie zdalnym czują się osoby wykonujące zawody, które wymagają ciągłego kontaktu z ludźmi. 

Dbanie o zdrowie psychiczne w okresie pandemii jest równie ważne, co dbanie o zdrowie fizyczne. Depresja i nerwica są oficjalnie uznawane za choroby cywilizacyjne. W czasie pandemii odsetek osób zmagających się z takimi schorzeniami rośnie. Jeśli odczuwasz początki epizodu depresyjnego, niezwłocznie powinieneś zgłosić się do specjalisty. Skierowanie do psychiatry możesz otrzymać u swojego lekarza rodzinnego. Pomocna może okazać się też rozmowa z psychologiem.

Warto dbać o profilaktykę zdrowia psychicznego podczas pracy zdalnej. Najważniejsze jest wyraźne oddzielenie życia zawodowego od domowego. Powinniśmy pracować tylko i wyłącznie w wyznaczonych sobie godzinach. Przydatne okazuje się też wyznaczenie w domu miejsca przeznaczonego tylko i wyłącznie do pracy.

Grunt to profilaktyka

Poza badaniami okresowymi warto zadbać o odpowiednią dietę i poziom aktywności fizycznej. Naukowcy utrzymują, że dzięki zdrowemu trybowi życia można przedłużyć swoje życie nawet o 10 lat! 

Podstawą jest unikanie używek oraz trzymanie się zasad zbilansowanego żywienia. Warto zacząć od podstaw. W diecie mężczyzny powinno znaleźć się dużo owoców, warzyw, pełnowartościowego białka i zdrowych tłuszczy. Nie można zapominać też o węglowodanach złożonych. Jeśli chcemy żyć długo, powinniśmy unikać żywności wysoko przetworzonej. Zaliczamy do niej między innymi dania gotowe, słodkie i słone przekąska, napoje gazowane. Poza tym warto zrezygnować lub mocno ograniczyć spożycie czerwonego mięsa. WHO podaje, że spożycie mięsa wołowego i wieprzowego zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego, trzustki i nowotworu prostaty.

Warto też zadbać o wysoki poziom aktywności fizycznej. Dzięki uprawianiu sportu można obniżyć ryzyko występowania otyłości, chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here