Pojawienie się potomka na świecie zawsze sprawia, że życie rodziców zostaje przewrócone do góry nogami. Po narodzinach dziecka należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
Wyprawka dla dziecka
Przybycie nowego członka rodziny na świat wiąże się z koniecznością zakupu rzeczy niezbędnych do opieki nad dzieckiem. Zakupy warto robić już w czasie ciąży, żeby wydatki nie piętrzyły się zaraz po porodzie. To tym bardziej istotne, że istnieje ryzyko wcześniejszego porodu. Wcześniaki czasem pojawiają się na świecie nieoczekiwanie, więc część wyprawki warto skompletować jeszcze przed trzecim trymestrem.
Niezbędnym elementem wyprawki dla każdego maleństwa jest łóżeczko. Noworodki przesypiają większość doby, więc warto postawić na dobrej jakości sprzęt. Dziecko w pierwszych miesiącach swojego życia będzie spędzało w łóżeczku ogrom czasu! Doskonałym wyborem jest łóżko, w którym można samodzielnie regulować wysokość materaca oraz wyjmować szczebelki. Dzięki temu nie trzeba będzie szybko wymieniać mebla. Przy wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy łóżko jest bezpieczne.
Kolejnym istotnym elementem wyprawki jest wózek dziecięcy. Głębokie wózki dla noworodków są dziś dostępne na rynku w wielu wersjach. Wielu rodziców ceni sobie wózki wielofunkcyjne, które mogą pełnić też rolę gondoli lub spacerówki. Jeśli chcemy dużo spacerować z dzieckiem, powinniśmy postawić na wózek z kołami dobrej jakości.
Jeśli chodzi o ubranka dla dziecka, warto skorzystać z pomocy znajomych lub rodziny. Z pewnością ktoś bliski ma jeszcze ubrania po własnym noworodku. Używane ciuszki dla dzieci to świetny wybór. Warto skorzystać z takiej opcji zwłaszcza ze względu na fakt, że najlepiej zaopatrzyć się od razu w kilka rozmiarów ubrań. Nie można mieć pewności, jak duże urodzi się dziecko.
W wyprawce bardzo ważne są też pieluszki i artykuły higieniczne zapobiegające odparzeniom. W tej kwestii warto wykluczyć ewentualne alergie u noworodka.

Formalności po narodzinach
Wiele osób czuje się przytłoczone ogromem formalności, które trzeba spełnić po narodzinach dziecka. Niepotrzebnie! Pierwszą sprawę urzędową załatwia za nas szpital, w którym narodziło się dziecko. Placówka medyczna ma obowiązek wysłania Karty Narodzin Dziecka do Urzędu Stanu Cywilnego. Następnie świeżo upieczeni rodzice mają 21 dni na dopełnienie formalności. Wystarczy pojawić się w odpowiednim urzędzie z dowodem tożsamości. Co ważne, rejestracja dziecka jest obowiązkowa i określona ustawą.
Niektóre formalności mogą brzmieć nieco zawile, ale w praktyce wystarczy pamiętać o tym, że:
- do 21. dnia życia dziecka należy dopełnić formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego,
- maksymalnie 7. dnia życia dziecka trzeba zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego Narodowego Funduszu Zdrowia,
- do około 2-3 tygodnia życia dziecka należy zapisać noworodka do lekarza w poradni zdrowia dziecka.
Ponadto warto złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze (tak zwane 500+) od razu po tym, jak dziecko otrzyma numer PESEL.
Imię dziecka nadaje się przy rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale warto wiedzieć, że do 6. miesiąca od daty wydania aktu urodzenia można zmienić imię malucha bez podawania przyczyny. W późniejszym okresie życia taka zmiana jest utrudniona. Dlatego warto dobrze przemyśleć wybór. Pomogą w tym propozycje imion dla chłopczyków i propozycje imion dla dziewczynek.

Urlopy wychowawcze
Świeżo upieczonym rodzicom zatrudnionym na umowie o pracę przysługuje prawo do urlopu wychowawczego. W przypadku urlopu macierzyńskiego to 20 tygodni. Urlop macierzyńskie zostaje naliczony od dnia porodu. Narodziny dziecka należy potwierdzić poprzez dostarczenie do pracodawcy kopii aktu urodzenia dziecka oraz zaświadczenie lekarskie.Taki dokument potwierdza deklarowaną datę porodu. Rodzicom przysługuje też urlop rodzicielski w wymiarze 32 tygodni do podziału między małżonków.
Natomiast urlop ojcowski trwa do 14 dni. Można wystąpić o taki urlop poprzez złożenie wniosku do pracodawcy.
Nie bój się zmian!
Nie ma co ukrywać; po narodzinach dziecka życie nigdy nie jest już takie samo. Zmiana życia po narodzinach dziecka jest nieunikniona. Na świeżo upieczonych rodzicach zaczyna ciążyć olbrzymia odpowiedzialność. To w pełni naturalne, że zmiany mogą przerażać. Dzięki dobremu przygotowaniu każdy rodzic z łatwością poradzi sobie z obecnością nowego członka rodziny. Warto mieć oparcie w najbliższych osobach, przede wszystkim w drugim rodzicu.