fot. Pexels.com

Świat nigdy nie będzie już taki sam, gdy pojawi się na nim nasze dziecko. Narodziny dziecka skutkują poważnymi zmianami.

Zmiana priorytetów życiowych

Narodziny dziecka wiążą się ze zmianą priorytetów. Na dalszy plan odchodzą gonitwa za sukcesem zawodowym czy częste wyjazdy. Najważniejsze stają się zdrowie, szczęście i bezpieczeństwo rodziny.

To wcale nie oznacza, że zmiana życia po narodzinach dziecka zabija pasję czy kontakty towarzyskie. Przy dobrym zarządzaniu czasem i wsparciu ze strony otoczenia rodzic wciąż może się rozwijać i mieć czas na zabawę! 

fot. Pexels.com

Zmiana trybu życia

Zmiana życia po narodzinach dziecka obejmuje przede wszystkim kwestię zmiany trybu życia. Pierwszym i bardzo jaskrawym przykładem jest kwestia snu. Dzieci często budzą się w nocy, przez co rodzice muszą być w stanie czuwania niemal non stop. We współczesnym świecie ułatwiają to urządzenia, takie jak cyberniania, które wstawia się do pokoju dziecięcego. Niemniej po narodzinach dziecka trzeba się liczyć z tym, że długo nie wrócimy do przesypiania całej nocy. To może powodować u świeżo upieczonych rodziców zmęczenie i irytację.

Zmienia się też każde wyjście z domu. Nawet zwyczajne zakupy spożywcze to wielka wyprawa, gdy trzeba zabrać ze sobą wózek, nosidełko, kocyk, butelkę z mlekiem… Dziś sprawę bardzo ułatwia możliwość zrobienia zakupów online. Po pojawieniu się dziecka na świecie zmieniają się też finanse rodziny. Na dalszy plan odchodzą nowa elektronika czy zagraniczne wycieczki. To nie znaczy, że przy dziecku łatwo oszczędzać. Po prostu życie z maluchem wymaga od nas wielu nowych wydatków, na które trzeba być przygotowanym.

Narodziny dziecka to duża zmiana, ale warto do tego podejść w mądry sposób. Po prostu wiele rzeczy zaczyna się robić w trójkę, a nie w dwójkę. Zmiana życia po narodzinach dziecka pomimo początkowych problemów prowadzi do tego, że rodzice nie wyobrażają sobie już życia bez potomstwa.

fot. Pexels.com

O czym pamiętać przed narodzinami dziecka? Wyprawka.

Wyprawkę warto zacząć kompletować już w pierwszych miesiącach ciąży. Dzięki temu wydatki są rozłożone w czasie i nie wydają się aż tak wielkie. Ponadto dzięki wczesnym zakupom nie zostaniemy zaskoczeni, jeśli dziecko urodzi się jako wcześniak. Warto dla spokoju ducha skompletować wyprawkę jeszcze przed trzecim trymestrem ciąży.

Na początku warto zaopatrzyć się w dobrej jakości łóżeczko. W pierwszych miesiącach życia dziecka to właśnie tam maluch spędzi większość czasu. Świetnym wyborem może być łóżeczko z regulowaną wysokością i wyjmowanymi szczebelkami. Dzięki temu mebel może posłużyć nam przez lata. W miarę rozwoju dziecka można manipulować wysokością materaca oraz wyjmować kolejne szczebelki. Najważniejszym aspektem przy wyborze łóżka jest to, żeby było bezpieczne dla malucha. Nie można zapomnieć też o dobrej jakości wózku dziecięcym. Tutaj wygrywa wielofunkcyjność. Współczesne wózki z łatwością mogą zamienić się w gondolę, spacerówkę albo nawet… fotelik samochodowy.

Przybycie nowego członka rodziny wymaga od nas też zakupu artykułów higienicznych. Warto pamiętać o tym, że niektóre produkty mogą uczulać dziecko. Z tego względu powinniśmy wybierać artykuły hipoalergiczne. Jeśli chodzi o zapobieganie alergiom, dobrze zastanowić się nad odświeżaczem powietrza z opcja filtracji powietrza. Nawet 50% społeczeństwa może być wyczulona na alergeny z powietrza, a przebywanie w niefiltrowanym powietrzu może nasilać występowanie alergii. Z powodzeniem można też zastąpić filtrację za pomocą odświeżacza poprzez codziennie odkurzanie i gruntowne wietrzenie.

Formalności po narodzinach malucha

Po narodzinach dziecka trzeba:

  • zarejestrować je w Urzędzie Stanu Cywilnego. Proces zaczyna się poprzez wysłanie Karty Narodzin Dziecka do USC przez szpital. Następnie rodzice mają 21 dni na dopełnienie formalności.
  • do 7. dnia po narodzinach dziecka trzeba zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego u naszego pracodawcy;
  • od razu po nadaniu numeru PESEL należy zgłosić się po świadczenie wychowawcze (tak zwane 500 plus).

Warto wiedzieć, że do szóstego miesiąca od daty wydania aktu urodzenia można zmienić imię dziecka bez podawania dokładnej przyczyny. Oczywiście, warto wybrać dobrze już za pierwszym razem. Pomogą w tym propozycje imion dla chłopczyków i propozycje imion dla dziewczynek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here