Stereotypowo gry komputerowe kojarzą nam się z czymś bardzo szkodliwym dla rozwoju najmłodszych. Czy na pewno tak jest?
Gry komputerowe a rozwój dziecka
Wiele dorosłych osób żyje w przeświadczeniu, że gry komputerowe odpowiadają za całe zło tego świata. To właśnie gry wideo wymieniane są wśród czynników wpływających na złe zachowanie najmłodszych. Stereotypowo mówi się o stymulowaniu zachowań przemocowych przez gry. Często zwraca się też uwagę na to, że spędzanie czasu przy komputerze może być szkodliwe dla zdrowia fizycznego dziecka.
Jak jest w rzeczywistości? Psychologowie twierdzą, że wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka jak najbardziej może być pozytywny. Gry komputerowe mogą rozwijać kompetencje kluczowe w XXI wieku.

Zalety grania w gry komputerowe przez najmłodszych
Badacze z Uniwersytetu w Michigan przeprowadzili badanie, do którego zaproszono grupę pięciuset dzieci. Poproszono najmłodszych o stworzenie abstrakcyjnego rysunku oraz napisanie opowiadania. Okazało się, że dzieci, które regularnie grają w gry komputerowe, wykazały się większą kreatywnością. Potrafiły wymyślić i opowiedzieć historię lepiej niż ich rówieśnicy, którzy nie grają w gry. Wygrywali też w kategorii rysunku. Tym samym można stwierdzić, że wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka jest kluczowy w zakresie kreatywności.
Poza tym gry uczą też strategicznego myślenia i przewidywania. W grach komputerowych często trzeba samodzielnie posłużyć się rozbudowaną taktyką w drodze do osiągnięcia celu.Dzieci, grając w gry komputerowe, muszą układać plany działania i przewidywać skutki swoich ruchów. Dzięki temu uczą się długofalowego planowania i oceny ryzyka. Taka umiejętność będzie bardzo doceniana przez ich przyszłych pracodawców!
Przy rozgrywce często wymagane jest myślenie dywergencyjne, które zakłada myślenie w różnych kierunkach równocześnie.Dzieci grające w gry strategiczne nie tylko planują swoje posunięcia, ale też testują je i wybierają najlepsze. Poza tym przewidują też ruchy innych uczestników rozgrywki. To sprzyja też nauce podejmowania odpowiednich decyzji. Taka umiejętność jest zaliczana do kluczowych kompetencji w XXI wieku. Wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka w zakresie stymulacji mózgu jest olbrzymi.

Wady grania w gry komputerowe przez najmłodszych
Należy przyznać, że gry komputerowe nie są pozbawione też wad. Nieodpowiedni dobór gier do wieku może mieć zły wpływ na rozwój dziecka.
Największym minusem gier komputerowych jest fakt, że uczą natychmiastowej gratyfikacji. Wygrana w grze silne stymuluje ośrodek nagrody w mózgu. Jeśli takie bodźce docierają do mózgu zbyt często i silnie, mogą prowadzić do uzależnienia. Podobny mechanizm zachodzi w przypadku uzależnienia od cukru lub substancji psychoaktywnych.
Gry komputerowe uczą też niewłaściwych wzorców w relacjach międzyludzkich. Na czatach w wielu grach internetowych często zdarzają się wyzwiska i wulgaryzmy. Jeśli dziecko obędzie się z takim słownictwem i zachowaniem, może przenosić je do świata rzeczywistego. Nie powinniśmy pozwalać dzieciom na obrażanie innych graczy, bo tak samo mogą zacząć wyzywać kolegów w szkole.
Ponadto w popularnym argumencie o przemocy jest nieco prawdy. Bardzo krwawe gry komputerowe, na przykład strzelanki, mogą w sposób krótkotrwały zwiększać poziom agresji. Dzieje się tak z powodu wpływu bodźców pochodzących z gry na korę mózgową.
Jakie gry dla dzieci wybierać?
Każdy zakup gier komputerowych dla najmłodszych powinien być dobrze przemyślany. Warto podsuwać dzieciom gry strategiczne, które stymulują kreatywność. Ograniczać powinniśmy natomiast strzelanki. Gry komputerowe dla dzieci mogą w doskonały sposób wpływać na rozwój kompetencji kluczowych w późniejszym życiu. Trzeba tylko dobrze wybierać tytuły, które podsuwamy naszym dzieciom. Jeśli chcą grać w gry polecane przez kolegów, dobrze wcześniej zapoznać się z opisem takiej produkcji.
Co ważne, w gry komputerowe grają nie tylko chłopcy. To kolejny szkodliwy stereotyp. Świetnym wyborem na prezent dla rezolutnej córki może być gra dla kreatywnej dziewczynki.