Każdy zakup gier komputerowych dla najmłodszych powinien być dobrze przemyślany. Warto podsuwać dzieciom gry strategiczne, które stymulują kreatywność.
Stereotypy dotyczące gier komputerowych
Wielu rodziców bezrefleksyjnie powtarza stereotypy dotyczące gier komputerowych. Uważają je za nieodpowiednie dla dzieci. Według stereotypowego myślenia, gry komputerowe negatywnie wpływają na naukę dziecka w szkole i jego zdrowie fizyczne. Spędzanie czasu przy komputerze jest uznawane za jednoznacznie niezdrowe. Ale czy na pewno tak jest?
Wpływ gier komputerowych na rozwój dzieci
Dzieci mają prawo interesować się grami komputerowymi. To nic złego, zwłaszcza że urodziły się w świecie zdominowanym przez technologie. Nie można zabraniać im dostępu do świata komputerów i internetu, bo będą miały z nimi styczność przez całe swoje życie.
Gry komputerowe wbrew pozorom mogą wprowadzać dużo dobrego do wychowania dziecka. Jakie są plusy gier komputerowych dla dzieci?
- gry komputerowe rozwijają myślenie dywergencyjne. Dzieci uczą się planować długofalowo, testować własne rozwiązania i wprowadzać w grę te najlepsze. Poza tym muszą przewidywać też ruchy przeciwników. Myślenie dywergencyjne nazywamy też rozbieżnym. Jest bardzo pożądaną umiejętnością we współczesnym świecie.
- gry rozwijają kreatywność. W badaniu Uniwersytetu w Michigan na próbie pięciuset dzieci udowodniono, że maluchy grające w gry umieją wymyślać ciekawsze historie i je opowiadać. Badanie polegało na tym, że poproszono dzieci o wymyślenie opowiadania oraz narysowanie abstrakcyjnego obrazka. Mali gracze wypadali lepiej też w kategorii rysunku.
- dzieci w czasie rozgrywki uczą się szybkiego podejmowania decyzji. To sprawia, że w przyszłości będą sprawniej umiały ocenić potencjalne ryzyko i podjąć najlepsze kroki do osiągnięcia celu.
Jak widać, wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka może być bardzo pozytywny. Zakup gier komputerowych odpowiednich dla najmłodszych to dobry wybór rozrywki dla dzieci.
Na co uważać przy zakupie gier komputerowych?
Oczywiście, niektóre popularne gry nie są odpowiednie dla dzieci i mogą im szkodzić. Coraz częściej mówi się o problemach w komunikacji pomiędzy dziećmi spowodowanymi przez gry. Przy rozgrywce w grach multiplayer często gracze obrzucają się wyzwiskami. Najmłodsi zaczynają przejawiać takie zachowania również w świecie realnym. Z tego względu bardzo ważne jest, aby wytłumaczyć dziecku, że nawet w świecie wirtualnym ważna jest kultura.
Poza tym przy zakupie gier komputerowych należy zwrócić uwagę na oznaczenie grupy wiekowej. Takie oznaczenia to PEGI. W Polsce każda gra musi obowiązkowo posiadać takie oznaczenie. Nie powinno się kupować gier przeznaczonych dla trzynastolatków siedmiolatkowi. Natomiast nie powinniśmy popadać też w skrajności. Oznaczenia wiekowe nie są tak ważne w przypadku tytułów przeznaczonych dla starszych nastolatków. Ponadto te granice są nieco płynne. Wszystkie dzieci dorastają w różnym tempie. Rezolutny dziesięciolatek nie będzie miał problemu z grą oznaczoną PEGI 12.
Jak najlepiej sprawdzić, czy gra jest odpowiednia dla naszego dziecka? Warto samodzielnie zacząć rozgrywkę albo pierwszy raz zrobić to wspólnie z dzieckiem. Może się okazać, że to będzie dla Was nowa wspólna forma spędzania czasu!
Gry odpowiednie dla dzieci nie muszą być nudne!
Gry komputerowe dla dzieci, które nie będą im szkodzić, wcale nie muszą być nudne! Rynek gier komputerowych jest współcześnie bardzo bogaty i szeroki. Z łatwością można znaleźć tytuły i rodzaje gier najlepsze dla naszych dzieci.
Warto zwrócić uwagę na popularne gry strategiczne. To właśnie ten tym gier komputerowych najlepiej wpływa na kreatywność dzieci. Można pochylić się nad grami wymagającymi od dziecka spełniania misji i planowania działań. Doskonałym wyborem dla dzieci mogą być gry opierające się na mechanice dbania o otoczenie i rozwijania biznesu lub farmy. Dobrym wyborem są też wszelkie symulatory. Na rynku dostępne są między innymi symulator lotów samolotem albo sterowania pociągiem. Tego typu gry zachwycą wszystkich małych fanów transportu.
Co ważne, w gry komputerowe grają nie tylko chłopcy. To kolejny szkodliwy stereotyp. Świetnym wyborem na prezent dla rezolutnej córki może być gra dla kreatywnej dziewczynki.