fot. Pexels.com

Gry komputerowe są owiane niepotrzebnymi, negatywnymi stereotypami. W rzeczywistości gry komputerowe dla dzieci to bardzo dobry wybór rozrywki dla najmłodszych.

Wady i zalety gier komputerowych

Zakup gier komputerowych dla najmłodszych z pewnością musi być przemyślany. Ta forma rozrywki ma zarówno wiele wad, jak i zalet. Wśród pozytywów można wymienić:

  • obycie dzieci z technologią. Nasze dzieci będą przez całe życie korzystać z komputerów, więc powinny być z nimi oswojone.
  • rozwój myślenia dywergencyjnego. Dzięki grom komputerowym dzieci uczą się długofalowego planowania, testowania różnych rozwiązań i szacowania ryzyka. Myślenie dywergencyjne, nazywane też rozbieżnym, to bardzo przydatna umiejętność.
  • rozwój umiejętności podejmowania decyzji. To umiejętność kluczowa w XXI wieku.

Poza tym gry komputerowe mogą być po prostu dobrym sposobem na rozwijanie czasu i zainteresowań. Przykładowo gry dla kreatywnej dziewczynki, takie jak gra The Sims, mogą pomagać w rozwoju pasji twórczych. Osoby grające w The Sims mogą samodzielnie projektować budynki, wystrój wnętrz oraz postacie. 

Oczywiście, gry komputerowe mają też swoje wady. Najczęściej wymieniane są:

  • spędzanie czasu przy komputerze w zbyt dużej ilości, co może wpływać negatywnie na zdrowie. Zbyt duża ilość grania może prowadzić do braku aktywności fizycznej, a co za tym idzie, do otyłości. Poza tym nieodpowiednia pozycja przy biurku może powodować też wady postawy.
  • potencjał uzależniający,
  • powodowanie problemów z koncentracją w realnym życiu.

Jak gry wpływają na rozwój?

Wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka może być bardziej pozytywny, niż sądzimy. Na Uniwersytecie w Michigan przeprowadzono eksperyment na próbie pięciuset dzieci. Najmłodszych poproszono o stworzenie opowiadania oraz narysowanie abstrakcyjnego obrazka. Wyniki zszokowały niektórych rodziców. Dzieci, które grały w gry komputerowe, miały większą łatwość w tworzeniu ciekawych historii i opowiadaniu ich. Wygrywały też w kategorii rysunku.Patrząc na ten eksperyment, można wysnuć tezę, że gry komputerowe sprzyjają rozwojowi kreatywności.

Jest też druga strona medalu. Gry komputerowe mogą wzmagać u dzieci problemy z komunikacją. To szczególnie widoczne wśród dzieci, które grają w gry typu multiplayer. Przy takich rozgrywkach na czacie często pojawiają się wyzwiska i wulgaryzmy. Dzieci przenoszą takie zachowania do realnego świata.

Udowodniono też, że bardzo brutalne gry przeznaczone dla starszych użytkowników mogą wpływać na poziom agresji. Dzieje się tak z uwagi na wpływ na korę czołową. Ponadto gry mają wysoki potencjał uzależniający. Natychmiastowa gratyfikacja, którą otrzymuje się podczas grania w gry, powoduje nagły wyrzut dopaminy do mózgu. Taki proces sprzyja uzależnieniom. 

fot. Pexels.com

Czym kierować się przy wyborze gier?

Przy wyborze gier komputerowych dla dzieci powinniśmy wybierać tytuły, które będą dostosowane pod wiek najmłodszych.Warto sugerować się oznaczeniami PEGI. To oznaczenia minimalnego wieku, dla którego odpowiednie są konkretne tytuły gier. 

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy jakaś gra komputerowa będzie odpowiednia dla naszego dziecka, najlepszym sposobem będzie… zagranie razem z dzieckiem. Może się to też stać dobrym sposobem na wspólną rozrywkę.

Kategorie gier komputerowych dla dzieci, które będą najbardziej odpowiednie, to między innymi gry strategiczne.Świetnie rozwijają wcześniej wspomniane myślenie rozbieżne. Stymulują kreatywność dzieci i ich umiejętność co do podejmowania wyborów. Świetnie sprawdzą się też różnorakie symulatory. Mali fani samolotów z pewnością będą zachwyceni, jeśli będą mogli grać w grę polegającą na sterowaniu samolotu. Dobrym wyborem będą też gry polegające na sterowaniu biznesem, farmą albo domem.

fot. Pexels.com

Czy dzieci mogą grać w gry komputerowe?

Gry komputerowe dla dzieci to naprawdę dobra rozrywka. Po prostu jako rodzice powinniśmy rozważnie dobierać treści, które są prezentowane naszym dzieciom. Przed zakupem gry, o którą prosi nas dziecko, warto dowiedzieć się, na czym polega ta gra. Warto podsuwać najmłodszym gry stymulujące ich rozwój. Dzięki temu już od najmłodszych lat dzieci mogą trenować umiejętności kluczowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here