fot. Pexels.com

Gry komputerowe stereotypowo są kojarzone głównie z rozrywką dla chłopców. Tak nie powinny być! Dziewczynki również znajdą wśród dostępnych tytułów wiele wartościowych treści.

Ile czasu dziecko może spędzać przed komputerem?

Lekarze pediatrzy są w tej kwestii zgodni. Dzieci w wieku od 3 do 7 lat nie powinny spędzać przed komputerem więcej czasu niż trzydzieści minut w ciągu dnia. Natomiast dzieci do 12 roku życia nie powinny przekraczać godziny dziennie. Tymczasem od lat dzieci przekraczają ten czas kilkukrotnie. W dobie zdalnego nauczania spowodowanego pandemią wirusa SARS-CoV-2 ten problem jest szczególnie palący. Dzieci, ucząc się zdalnie, spędzają przed komputerem nawet sześć do siedmiu godzin dziennie tylko na zajęciach lekcyjnych. Do tego dochodzi nauka i odrabianie zadań domowych przy użyciu komputera oraz rozrywka.

Częste spędzanie czasu przy komputerze w młodym wieku może doprowadzić do wad wzroku, wad postawy i otyłości. W obecnej sytuacji niestety trudno ograniczyć do minimum czas spędzany przez dziecko przy komputerze. Warto zachęcać dzieci do zabaw offline i aktywności fizycznej, ale nieco czasu przy komputerze też może być w porządku. Jeśli chcemy pozwolić dziecku na rozrywkę w sieci, powinniśmy wybrać mądrze. Pomimo obiegowej opinii, dobrym sposobem na rozrywkę mogą okazać się gry komputerowe dla dzieci.

fot. Pexels.com

Plusy i minusy gier komputerowych

Zakup gier komputerowych dla najmłodszych z pewnością powinien być przemyślany. Ta forma rozrywki ma zarówno wiele wad, jak i zalet. Wśród pozytywów można wymienić między innymi rozwój u dzieci myślenia dywergencyjnego, czyli rozbieżnego. Ten typ myślenia jest bardzo pożądany. Polega na umiejętności długofalowego planowania, umiejętności wyboru najlepszej opcji, testowania różnych rozwiązań. Myślenie w ten sposób pozwala oszacować ryzyko podejmowanych działań. Ponadto gry komputerowe rozwijają kreatywność i pasje. Świetną grą dla kreatywnej dziewczynki może być na przykład rozgrywka polegająca na budowaniu domu i urządzaniu wnętrza. Dzięki temu może wyrosnąć nam w domu przyszła pani architekt! 

Minusem gier komputerowych jest z pewnością fakt, że wymagają od dziecka kolejnych godzin przed ekranem. Mądry rodzic powinien wyznaczyć dziecku konkretną ilość czasu, którą może przeznaczyć na grę w ciągu tygodnia. Warto ograniczyć to do maksymalnie kilku godzin tygodniowo, zwłaszcza w okresie nauczania zdalnego. Wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka nie jest jednoznacznie negatywny, ale powinno się ograniczać ilość czasu spędzanego przez dzieci przed ekranem. 

fot. Pexels.com

Najlepsze gry dla kreatywnej dziewczynki: gry komputerowe

Świetną grą komputerową dla kreatywnej dziewczynki jest kultowa seria “The Sims”. Gra pozwala na budowanie domu, wystrój wnętrz oraz kreację postaci w sposób bardzo spersonalizowany. Dziewczynka może ustawić wszystko według własnych upodobań. Rozgrywka polega na kierowaniu życiem wcześniej stworzonych postaci. W ten sposób dziecko może kreować różne historie.

Gra komputerowa dla kreatywnej dziewczynki, która spodoba się każdej fance gier, to “Ogień i woda”. Gra przeglądarkowa pozwala na poruszanie się po różnych wnętrzach postaciom Ognia i Wody, które trzeba synchronicznie przeprowadzić przez przeszkody. Rozwija kreatywność i umiejętności strategiczne.

Najlepsze gry dla kreatywnej dziewczynki: aplikacje mobilne

Dobrym pomysłem może być też zaproponowanie córce kreatywnych aplikacji mobilnych. Należą do nich na przykład:

  • Duolingo, które pozwala na naukę języków obcych poprzez zabawę,
  • Thinkrolls: Kings and Queens, czyli gra platformowa, w której tworzy się swoją postać. Następnie trzeba pokonać planszę pełną niespodzianek i pułapek. Gra utrzymana w estetyce zamku i różowych barwach spodoba się każdej kreatywnej dziewczynce,

World Rescue to świetna zabawa dla kreatywnych i wrażliwych dziewczynek powyżej ósmego roku życia. Przy okazji gra jest też pouczająca. Rozgrywka polega na pomaganiu ludziom w różnych miejscach świata. Postać w grze przenosi się na przykład do szpitala w Kenii, jak również do Indii czy Norwegii. Taka gra uczy dziewczynki dużej wrażliwości na problemy otaczającego nas świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here