Wbrew obiegowej opinii, gry komputerowe mogą być świetną rozrywką i możliwością rozwoju pasji u dzieci.
Plusy gier komputerowych
Zakup gier komputerowych dla najmłodszych wiąże się z wątpliwościami. Panuje wiele szkodliwych stereotypów na temat gier.Jednym z nich jest fakt, że tylko chłopcy grają w gry komputerowe. To nieprawda! Gra dla kreatywnej dziewczynki to również świetna rozrywka.
Ogromnym plusem gier komputerowych jest rozwój kreatywności u dzieci. Eksperyment z Uniwersytetu w Michigan dowiódł, że dzieci grające w gry wykazują się wyższą kreatywnością. Eksperci poprosili pięciuset uczestników badania w wieku dziecięcym o wymyślenie opowiadania oraz narysowanie abstrakcyjnego obrazka. Dzieci grające w gry stworzyły ciekawsze historie i opowiedziały je z większą łatwością. Dobrze poszło im też rysowanie.
Poza tym gry komputerowe rozwijają też umiejętność planowania. W grach strategicznych trzeba dobrze oceniać ryzyko i długofalowo planować. Niekiedy ważne jest też przewidywanie decyzji innych graczy. Z tego względu można powiedzieć, że gry komputerowe rozwijają u dzieci umiejętność myślenia rozbieżnego, nazywanego też dywergencyjnym. To bardzo pożądana w dzisiejszym świecie umiejętność.
Minusy gier komputerowych
Gry komputerowe mogą sprawiać, że dzieci będą mieć problemy z komunikacją interpersonalną. To szczególnie widoczne u najmłodszych, którzy grają w gry multiplayer. Często na czatach pojawiają się niecenzuralne słowa i wyzwiska. Dzieci chłoną je i powtarzają w realnym życiu. Rodzic powinien zapobiegać takim sytuacjom, kontrolując to, co pisze ich dziecko w internecie i jakie wiadomości otrzymuje. Poza tym dobrze wiedzieć, jak dobrać odpowiednie gry komputerowe dla dzieci. Pomagają w tym obligatoryjne na polskim rynku oznaczenia PEGI.
Minusem gier komputerowych jest z pewnością fakt, że wymagają od dziecka kolejnych godzin przed ekranem. Mądry rodzic powinien wyznaczyć dziecku konkretną ilość czasu, którą może przeznaczyć na grę w ciągu tygodnia. Wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka nie jest jednoznacznie negatywny, ale powinno się ograniczać ilość czasu spędzanego przed dziećmi przed ekranem. Taki czas powinien wynieść maksymalnie do kilku godzin tygodniowo, zwłaszcza w okresie nauczania zdalnego. Dlaczego?
Spędzanie czasu przy komputerze w zbyt dużej ilości może negatywnie wpłynąć na zdrowie dziecka. Wśród negatywnych skutków wymienia się między innymi ryzyko otyłości, wad postawy i wad wzroku. To szczególnie groźne teraz, podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, gdy dzieci uczą się zdalnie. Już podczas zajęć szkolnych spędzają przy komputerach zbyt dużo czasu. Rodzic nie powinien zupełnie zakazać dziecku korzystania z rozrywki w formie online. Niemniej należy ograniczać czas przy komputerze i zachęcać najmłodszych do aktywności fizycznej.
Najlepsze gry komputerowe dla chłopców
Do najlepszych gier komputerowych dla chłopców gry strategiczne, takie jak na przykład Plants vs Zombies. Ta seria gier oznaczone PEGI 7 jest odpowiednia dla dzieci powyżej siódmego roku życia. Polega na wojnie między roślinami i… zombie, które można pokonać za pomocą sadzenia roślin. Na planszy pojawiają się też utrudnienia. Gra rozwija umiejętność strategicznego myślenia i oceny ryzyka.
Z kolei mali fani samolotów z pewnością będą zachwyceni grą Flight Pilot Simulator 3D. Realistycznie odwzorowane kierowanie samolotem zachwyci wszystkich chłopców zafascynowanych lotnictwem. Można znaleźć też symulatory jazdy samochodem i pociągiem. Takie gry mogą zaspokoić ciekawość chłopców, którzy pytają o mechanizm działania środków transportu.
Najlepsze gry mobilne dla chłopców
Gry mobilne w postaci aplikacji na telefon też mogą okazać się bardzo rozwijające. Chłopcom z pewnością spodobają się gry takie jak:
- Rube’s Lab, które polega na kierowaniu piłeczki przez planszę. Na jej drodze stoi wiele przeszkód. Czasem przesunięcie ich tylko o milimetr przesądza o sukcesie! Gra rozwija u dzieci precyzyjność i cierpliwość.
- Lego Juniors Create & Cruise z pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom Lego. To aplikacja mobilna, która polega na zebraniu klocków znajdujących się na drodze i przerabianiu pojazdów.
- Duolingo, które pozwala na oswojenie z językiem angielskim oraz innymi językami obcymi. Dzięki tej aplikacji dzieci mogą uczyć się poprzez zabawę.