Masowa produkcja zabawek sprawia, że nie wszystkie zabawki z tworzyw sztucznych są dobre dla zdrowia najmłodszych.
Odpowiednie atesty
Atesty i certyfikaty dla zabawek z tworzyw sztucznych są stosowane, aby potwierdzić spełnianie określonych norm przez zabawki.
Zabawki z tworzyw sztucznych muszą spełniać odpowiednie atesty, żeby być dopuszczone do obiegu w Unii Europejskiej. Ten atest jest oznaczany literami CE. Ten skrót oznacza Conformité Européenne. Ten skrót oznacza bezpieczeństwo gwarantowane przez producenta danej zabawki.
Bez tego znaku produkt nie powinien być dopuszczony do sprzedaży w Polsce. Poza tym na opakowaniu zabawek z tworzyw sztucznych powinny znaleźć się:
- adres producenta,
- numer serii,
- klasyfikacja wiekowa,
- ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa,
- oznaczenia dodatkowe.
Wśród oznaczeń dodatkowych wyróżnia się różne certyfikaty bezpieczeństwa. Należą do nich na przykład:
- Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka,
- Certyfikat Państwowego Zakładu Higieny,
- Fair Trade.
Obecność informacji o dwóch pierwszych certyfikatach oznacza, że produkt jest zgodny z polskimi przepisami i wytycznymi. Natomiast certyfikat Fair Trade informuje nas, że produkt powstał i trafił do nas w zgodności z zasadami sprawiedliwego handlu. Obecność takich oznaczeń na opakowaniach zabawek z tworzywa sztucznego oznacza, że można je kupić.
Zabawki, których nie powinno się kupować
Kategorycznie nie powinniśmy kupować dzieciom zabawek bez certyfikatów i o niejasnym pochodzeniu. Należą do nich między innymi zabawki dostępne na stronach internetowych takich jak Wish i Aliexpress.
Ponadto trzeba dopasować zabawki do wieku naszych dzieci. Nie powinno się kupować zabawek ze zbyt małymi elementami małym dzieciom. To może potęgować ryzyko połknięcia części zabawki przez malucha.
Bezpieczna opcja: zabawki hand made
Zabawki hand made mogą być świetną alternatywą dla zabawek z tworzyw sztucznych.W ostatnich latach na polskim rynku pojawiło się kilka manufaktur, które produkują wysokiej jakości zabawki hand made. Można tam znaleźć między innymi oryginalne lalki, pluszaki, klocki i zabawki sensoryczne.
Niektóre manufaktury mają w swojej ofercie też możliwość wykonania personalizowanych zabawek. To nie tylko doskonały prezent dla dziecka, ale też piękna pamiątka na całe życie. Warto zastanowić się nad kupnem tego typu zabawek, zwłaszcza w czasie pandemii. Wiele niewielkich, polskich firm ma problemy finansowe. Z tego względu warto kupować zabawki z manufaktur!
Zabawki hand made można zrobić też w domu. Inspiracją do samodzielnej pracy kreatywnej może być ranking top 10 ekologicznych zabawek.
Zabawki, które wspomagają rozwój Twojego dziecka
Zabawki mogą być doskonałym wsparciem dla rozwoju dzieci. Warto kupować maluchom zabawki w przemyślany sposób, tak żeby rozwijały zarówno kreatywność, jak i motorykę dzieci. Małe dzieci mają ogromny potencjał. Dzięki bardzo aktywnym połączeniom nerwowym w mózgu bardzo szybko się uczą i szybko myślą. Z wiekiem ta umiejętność jest coraz mniejsza. Z tego względu warto podtrzymywać tę umiejętność i wspierać jej rozwój u maluchów. Zabawki dla dzieci rozwijające wyobraźnię to między innymi puzzle 3D. Na rynku zabawkarskim dostępne są zarówno wersje takich zabawek z tworzyw sztucznych, jak i drewniane. Jeśli mamy taką możliwość, drewniane wydają się lepszą opcją.
Warto też zastanowić się, które zabawki rozwiną najlepiej motorykę dziecka. Jednym z najlepszych przykładów takich zabawek są maty i stoliki interaktywne. Maty tego typu są przeznaczone dla dzieci około pierwszego roku życia. Używa się ich w pozycji leżącej. Maluch, leżąc na macie, może odkrywać umieszczone na niej kształty, elementy grzechoczące i poruszające się. Dzięki temu naraz rozwija kreatywność i motorykę. Podobną funkcję ma stolik interaktywny, przeznaczony dla nieco starszych dzieci. Stoliki tego typu mogą grać proste melodie, często umieszczone są na nich też tory kuleczkowe i tabliczki do pisania. To świetna zabawka dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat.