fot. Pexels.com

Rozwój motoryki jest kluczowym procesem w okresie intensywnego rozwoju dziecka. Jakie zabawki mogą wspomóc ten proces?

Etapy rozwoju motoryki

Motoryka dziecka rozwija się przez całe dzieciństwo. Kluczowy jest pierwszy rok życia malucha.  W tym czasie rozwija się umiejętność poruszania się. 

Do rozwoju motoryki zaliczamy też inne elementy ruchowe. Chodzi między innymi o kontrolę ruchów własnego ciała. Dzieci uczą się tego powoli. W okolicy drugiego miesiąca życia stabilizują ruchy głowy. Dopiero wtedy maluszki umieją utrzymać głowę w linii środkowej. W tym samym okresie dzieci uczą się ruchów dłońmi. Można próbować zachęcać je do tego kolorowymi zabawkami, grzechotkami. W kolejnych miesiącach chwyt dłoni zrobi się pewniejszy.

Dzieci zaczynają samodzielnie sięgać po zabawki, kiedy skończą pół roku. Wtedy wzmacnia się ich klatka piersiowa. Silniejsze są też mięśnie rączek. Niedługo potem dziecko samodzielnie siada. Następnie zaczyna raczkować. W okolicy 10. miesiąca życia maluchy zaczynają próby chodzenia. Na początku to bardzo niezdarne próby wstawania przy trzymaniu się o meble czy ściany. To często kończy się upadkiem! Takie niepowodzenia są naturalnym elementem nauki. W okolicy pierwszych urodzin większość dzieci już biega.

Rozwój motoryki postępuje dalej przez cały okres dziecięcy, ale jest już wolniejszy. W starszym wieku rozwija się między innymi koordynacja ruchowa. Warto podsuwać maluchowi odpowiednie zabawki rozwijające motorykę naszego dziecka.

fot. Pexels.com

Zabawki wspomagające rozwój motoryki

Idealną zabawką dla rozwoju motoryki dziecka po 1. roku życia jest tor kuleczkowy, znany też jako pętla edukacyjna. To wbrew pozorom bardzo wymagająca zabawka. Polega na przesuwaniu koralików wzdłuż pręcików, które są zakręcone. Dzięki temu dziecko ćwiczy precyzyjne ruchy dłonią. Uczy się też cierpliwości. 

Kolejną dobrą kategorią zabawek najlepiej rozwijających motorykę naszego dziecka są przebijanki. Jak sama nazwa wskazuje, polegają na przebijaniu drewnianych elementów na drugą stronę zabawki.

Dobrym wyborem są też zabawki sensoryczne, które mają różne struktury i kształty. Dzięki nim dziecko rozwija sprawność w dłoniach.  

fot. Pexels.com

Zabawki rozwijające wyobraźnię

Rozwój wyobraźni u najmłodszych to bardzo istotny element procesu wychowawczego. Jeśli nie wspieramy rozwoju kreatywnego myślenia u dzieci, mogą utracić przydatne umiejętności. Z badań wynika, że 98% przedszkolaków wykazuje się bardzo wysokim poziomem rozwoju myślenia twórczego. Wśród absolwentów szkoły średniej podobny poziom osiąga zaledwie… 2% badanych. Skąd wynika taka dramatyczna różnica? Po części winowajcą jest niedoskonały system edukacji. W dużej mierze jednak ten fakt wynika z tego, że nie wspieramy treningu twórczego myślenia u najmłodszych.

Jeśli chcemy zapobiec utracie umiejętności twórczego myślenia u naszego dziecka, warto zainwestować w zabawki dla dzieci rozwijające wyobraźnię. Można je sprawić już najmłodszym dzieciom. Świetnym wyborem jest mata interaktywna, która rozwija naraz motorykę i wyobraźnię dziecka. Taka zabawka jest przeznaczona dla maluchów około 1. roku życia. Mata służy do leżenia, ale ma na sobie różne wypustki i elementy wydające dźwięki. Dzięki temu dziecko może odkrywać jej elementy.

Inną zabawką, która rozwija równocześnie wyobraźnię i motorykę dziecka, jest stolik interaktywny. Taka zabawka sprawdzi się u nieco starszych dzieci, głównie 2-4 latków. Stolik tego typu wyposażony jest w różne segmenty. Może wygrywać melodie, zawierać w sobie liczydło albo tor z kulkami. Poza tym często zawiera w sobie też tabliczki służące do rysowania i nauki pisania. Dziecko przy używaniu takiego stolika nabywa różne umiejętności, kreatywnie się bawi i ćwiczy motorykę. 

Zabawki hand-made

Tworzenie zabawek hand-made razem z rodzicem zapewnia zarówno rozwój motoryki u dziecka, jak i wspólną zabawę. Taka praktyka może zbliżyć do siebie rodziców i dzieci. Inspiracji można poszukać w rankingu top 10 ekologicznych zabawek. Takie zabawki nie ustępują niczym sklepowym odpowiednikom. Mogą być równie rozwijające i interesujące dla dziecka, co zabawki z tworzyw sztucznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here