fot. Pexels.com

Warto rozwijać wyobraźnię dzieci, bo to może wpłynąć pozytywnie na całe ich dalsze życie. Jakie zabawki mogą w tym pomóc?

Zalety rozwijania wyobraźni u dzieci

Dzięki rozwijaniu wyobraźni u malucha można wspomóc jego prawidłowy rozwój. Wysoki poziom wyobraźni u malucha pozwala na rozwinięcie jego umiejętności interpersonalnych. Ponadto rozwój wyobraźni jest związany z umiejętnością szybkiego uczenia się. Wpływa też na ogólny poziom przyswajania wiedzy i radzenia sobie z problemami. 

Mózg dziecka posiada porównywalną liczbę neuronów z mózgiem dorosłego. Co więcej, komórki w mózgu malucha są bardziej aktywne niż komórki w mózgu dorosłego! Można założyć, że dzieci rodzą się ze zdolnością szybkiego przyswajania wiedzy i kreatywnego rozwiązywania problemów. Potwierdzają to badania. Dzieci mają wysoki poziom myślenia dywergencyjnego. Inaczej ten typ myślenia nazywamy rozbieżnym. Myślenie dywergencyjne pozwala na poszukiwanie różnych rozwiązań tego samego problemu. Zakłada umiejętność twórczego i niekonwencjonalnego podejścia do różnych sytuacji w życiu.

Takim myśleniem dysponuje nawet 98% przedszkolaków. Niestety, po ukończeniu szkoły średniej ledwo 2% młodzieży dysponuje podobnym poziomem myślenia twórczego! Dlaczego? Po części takie umiejętności zanikają z wiekiem. Dużą winę ponosi też system edukacji. Jednakże w sporym stopniu jest to związane z brakiem ćwiczeń rozwijających wyobraźnię i twórcze myślenie. 

fot. Pexels.com

Jak wspierać rozwój wyobraźni?

Rozwój wyobraźni u dzieci można wspierać poprzez kilka ważnych strategii. Oto one:

  • pozwalanie dzieciom na swobodną zabawę. Nie powinniśmy narzucać najmłodszym konkretnych sposobów zabaw, nawet jeśli wydaje się nam, że to one najlepiej rozwijają kreatywność. Dzieci najlepiej rozwijają swoją wyobraźnię, gdy wymyślają zabawy samodzielnie. Dorosły powinien jedynie czuwać nad tym, żeby dzieci nie zrobiły sobie krzywdy.
  • akceptacja popełniania błędów. Myślenie rozbieżne i myślenie twórcze zakładają, że przez wybraniem najlepszego rozwiązania problemu powinno się sprawdzić kilka strategii. To w taki sposób postępują dzieci. Nie pomagajmy maluchom w rozwiązywaniu zagadek i nie poprawiajmy tego, jak się bawią. Wyobraźnie rozwija właśnie fakt szukania najlepszych rozwiązań.
  • wykorzystanie zabawek dla dzieci rozwijających wyobraźnię. Dobrane odpowiednio do wieku zabawki rozwijające kreatywność i wyobraźnię dziecka pozwalają na osiąganie postępów przez malucha.

Najlepsze zabawki dla dzieci rozwijające wyobraźnię

Zabawki dla dzieci rozwijające wyobraźnię powinny być odpowiednio dobrane do wieku malucha. Dla najmłodszych polecane są zabawki takie, jak maty i stoliki interaktywne.Te pierwsze są przeznaczone dla dzieci około pierwszego roku życia. Mata interaktywna wyposażona jest w wypustki, elementy grzechoczące i poruszające się. Dzięki temu maluch, leżąc na macie, może bawić się i odkrywać nowe kształty.

Stoliki interaktywne to zabawki przeznaczone dla dzieci w wieku 2-4 lat. Są wyposażone na przykład w liczydła, tabliczki do pisania, tory kulkowe. Takie wielofunkcyjne zabawki rozwiną najlepiej motorykę dziecka. Pomagają też w nauce pisania i liczenia. 

Dla starszych dzieci świetnymi zabawkami są klocki służące do budowania. Składanie budowli z klocków pozwala na rozwój kreatywności i motoryki. Taka zabawa pozytywnie wpływa zarówno na rozwój psychiczny, jak i fizyczny dziecka.Poza tym dobrze sprawdzają się też zestawy takie jak młody chemik. Można dopasować je do indywidualnych zainteresowań starszego dziecka. 

fot. Pexels.com

Im mniej, tym lepiej?

Co ciekawe, im mniejsza ilość zabawek, tym dzieci wykazują się większą kreatywnością. Nie nudzą się tak szybko, bo same wymyślają sobie nowe aktywności. Poza tym bez ogromu zabawek poziom skupienia dziecka nad jedną zabawą wydłuża się.

Interesującą opcją, którą można zaproponować dziecku, są zabawki hand-made. Do zrobienia ich można zaangażować nasze dziecko. Dzięki temu dodatkowo stymulujemy kreatywność malucha. Inspiracji można poszukać w rankingu top 10 ekologicznych zabawek. Takie przyrządy mają wyższość nad sklepowymi propozycjami, chociaż zabawki z tworzyw sztucznych też mają swoje zalety. Są na przykład bardziej wytrzymałe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here