fot. Pexels.com

Trend ekologiczny dosięgnął również rynek zabawkarski. Zdrowe dla środowiska zabawki można zarówno zamówić, jak i wykonać w domu. Warto zapoznać się z rankingiem top 10 ekologicznych zabawek.

Polskie firmy produkujące zabawki hand made

W ostatnich latach na polskim rynku pojawiły się manufaktury produkujące zabawki hand made. To świetna wiadomość dla wszystkich fanów ekologii i stylu retro.Ręcznie wykonywane zabawki są często inspirowane przyrządami do zabawy z dawnych lat. Co więcej, są bardzo oryginalne. Z racji na specyfikę produkcji w manufakturze, nie produkuje się ich zbyt wiele. Z tego względu każda zabawka jest na swój sposób unikatowa. Do tego dochodzi fakt, że manufaktury samodzielnie wykonują ozdoby i wzory wykorzystywane na swoich zabawkach. Dzięki temu ich produkty są naprawdę oryginalne. 

Ponadto, niektóre z polskich manufaktur oferują uszycie personalizowanych zabawek. To doskonały pomysł na prezent dla kilkulatka. Można zamówić lalkę o cechach wyglądu zbliżonych do naszego dziecka. W ten sposób maluch otrzymuje prezent wykonany z myślą o nim. To nie tylko świetna zabawka, ale też pamiątka na całe życie! Taka zabawka jest doskonałą alternatywą dla taśmowej produkcji. Zabawki z tworzyw sztucznych, produkowane masowo, nie są tak oryginalne.

Poza tym, kupując zabawki w manufakturach, wspieramy lokalne biznesy. To ważne zwłaszcza podczas pandemii. Dziś wiele niewielkich, polskich firm ma kłopoty finansowe. Kupując dzieciom atrakcyjne zabawki od polskiego producenta, wspieramy lokalnych przedsiębiorców, a nie wielkie korporacje. 

fot. Pexels.com

Zabawki hand made w domu

Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy, zabawki tego typu można wykonać też w domu. Wystarczy trochę wolnego czasu. Do zrobienia niektórych z nich można zaangażować całą rodzinę! To świetny pomysł na kreatywne, wspólne spędzanie czasu. 

Do wykonania zabawek hand made w domu wystarczy pomysł i nieco chęci. Można je zrobić na przykład z nieużywanych ubrań. Tkaninę wystarczy odpowiednio pociąć, zszyć i wypełnić na przykład suchym ryżem. Dzięki temu można otrzymać śliczną przytulankę. Takie zabawki są w pełni ekologiczne, bo przy ich robieniu wykorzystujemy materiały recyklingowe. 

TOP 10 ekologicznych zabawek

Przedstawiamy listę top 10 ekologicznych zabawek dla dzieci do piątego roku życia. Niektóre z nich z powodzeniem można szybko wykonać w domu. Inne, wymagające większej precyzji, warto zamówić z polskiej manufaktury zabawek.

  • Przebijanka to zręcznościowa zabawka wykonana z drewna. Dziecko musi przebić młoteczkiem drewniane klocki przez odpowiednie dziurki w podstawce. Ta prosta zabawa potrafi być bardzo angażująca, a do tego rozwija motorykę i zręczność.
  • Sześcian edukacyjny stanowi olejny gadżet pomagający w rozwoju motoryki. Sześcian może zawierać na swoich ścianach na przykład wskazówki zegara, proste labirynty, figury geometryczne lub wałeczki. 
  • Sorter. Zabawa sorterem polega na dopasowaniu drewnianych kształtów do odpowiednich otworów.
  • Klocki drewniane. Drewniane klocki pozwalają na budowę wielu konstrukcji. W niczym nie ustępują plastikowym odpowiednikom. Można wykorzystać je też do gry na wzór popularnej gry Jenga.
  • Zabawki drewniane do pchania. Są przydatne dzieciom, które dopiero uczą się chodzić. Przedszkolaki też czasem bardzo je lubią i chętnie zabierają na spacery.
  • Puzzle w wersji kartonowej lub drewnianej są bardzo ekologiczne. Przy tym to klasyczna, dobra zabawa dla każdego dziecka.
  • Puzzle 3D to zabawa dla 4-5 latków. To świetny przykład zabawki rozwijające motorykę i wyobraźnię przestrzenną dziecka. Drewniane puzzle 3D są też naprawdę ładne. Mogą stanowić zabawę dla całej rodziny.
  • Drewniane domki dla lalek. Są podobne do staromodnych zabawek dla dziewczynek. To doskonała alternatywa dla drogich, nieekologicznych domków dla lalek z plastiku.
  • Przytulanki i pacynki. Mogą być wykonane z materiałów z recyklingu.
  • Lalki. Mogą być również szyte, drewniane, a nawet porcelanowe tak jak w dawnych czasach. 
fot. Pexels.com

Zabawki, które wspomagają rozwój Twojego dziecka

Pomysły z powyższej listy top 10 ekologicznych zabawek mogą wspierać rozwój Twojego dziecka.Warto wiedzieć, że dzieci rodzą się z umiejętnością szybkiego i kreatywnego myślenia. Świadczy o tym fakt, że połączenia nerwowe w mózgach maluchów są dwukrotnie bardziej aktywne od połączeń w mózgach osób dorosłych. Z wiekiem niektóre połączenia robią się mniej aktywne w naturalny sposób. Niestety, polski system edukacji nie sprzyja wykorzystywaniu potencjału dzieci. A to przecież w wieku dziecięcym uczymy się najszybciej! Z tego względu jako rodzice powinniśmy podsuwać maluchom zabawki dla dzieci rozwijające wyobraźnię.

Należą do nich między innymi wymienione wyżej puzzle 3D, klocki i zabawki sensoryczne. Tego typu propozycje mają też inne zalety. Podobne zabawki rozwiną najlepiej motorykę dziecka. To szczególnie ważne w pierwszych latach życia. Najszybszy rozwój motoryki przypada na pierwszy rok życia dziecka, ale w wieku przedszkolnym też należy dbać o możliwość ćwiczenia ruchu. To w tym okresie kształtuje się między innymi koordynacja ruchowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here