fot. Pexels.com

Ze względu na pandemie koronawirusa SARS-CoV-2 wielu z nas pracuje zdalnie. Jak dbać o swoje zdrowie w takich okolicznościach?

Pracujemy zdalnie. Błogosławieństwo czy przekleństwo?

Od czasu wybuchu pandemii choroby COVID-19 większość ludzkości żyje w permanentnym stresie. Strach przed zachorowaniem, utratą członka rodziny albo utratą pracy jest ogromny. Praca zdalna jest dla niektórych bardzo dobrą opcją. Świetnie odnajdują się w niej pracownicy branży IT. Wielu z nich już od lat pracowało częściowo w formie zdalnej. Taka forma pracy to też wybawienie dla osób, które są w grupie ryzyka lub mają najbliższych obciążonych chorobami współistniejącymi. Dzięki pracy z domu nie muszą bać się o to, że zostaną zarażeni chorobą w pracy.

Natomiast dla wielu innych osób praca zdalna okazała się przekleństwem. Widać to zwłaszcza w zawodach, które opierają się na kontakcie z człowiekiem. Nauczyciele, wykładowcy akademiccy oraz osoby pracujące z klientem wyczekują na powrót do tradycyjnej formy pracy.

Niezależnie od tego, do jakiej grupy osób należysz, powinieneś dowiedzieć się o kilku prostych zasadach. Dzięki nim z łatwością zadbasz o zdrowie podczas pracy zdalnej. 

fot. Pexels.com

   

Higiena pracy podczas pracy zdalnej

Gdy pracujemy zdalnie, powinniśmy przyłożyć się do odpowiedniej higieny pracy. Oto kilka ważnych zasad.

Powinniśmy wyraźnie oddzielać życie zawodowe od domowego. Najlepiej ustalić sobie konkretne godziny, w których codziennie kończymy pracę. Wiele osób ma skłonność do wyrabiania dużej ilości nadgodzin podczas pracy w domu. To negatywnie odbija się na zdrowiu oraz życiu rodzinnym. 

Kolejnym ważnym aspektem higieny pracy w domu jest stworzenie odpowiedniego stanowiska. Nie powinniśmy pracować z łóżka, ubrani w piżamę. To wyprowadza nasze mózgi z równowagi. Najlepiej wygospodarować konkretną przestrzeń w domu i pracować tam. Warto też codziennie rano ubierać się tak, jakbyśmy wybierali się do biura.

Poza tym należy pamiętać o robieniu regularnych przerw. Dzięki nim umysł ma szansę odpocząć od ciągłej pracy. Nawet dziesięć minut odpoczynku pozwala wrócić do zadań z powiewem świeżości.

Nie warto ignorować sygnałów, które wysyła nam organizm. Jeśli czujemy się silnie przemęczeni i odnotowaliśmy długi spadek nastroju, konieczna może być konsultacja z psychologiem. Wiele osób pracujących zdalnie odczuwa początki epizodów depresyjnych lub nerwicy. Takie zaburzenia zaliczamy do chorób cywilizacyjnych w zakresie zdrowia psychicznego.

fot. Pexels.com

Zdrowie fizyczne, gdy pracujemy zdalnie

Ze względu na obniżoną aktywność podczas pandemii wiele osób przybrało na wadze. Niektórzy od marca 2020 przybrali nawet kilkanaście kilogramów. Czym jest to spowodowane? Pozornie można winić zamknięcie siłowni i basenów, ale to nieprawda. Przecież nie każdy wcześniej ćwiczył! Warto przyjrzeć się faktom.

Po pierwsze, przez ograniczone wyjścia z domu i pracę zdalną u większości ludzi spadła tak zwana aktywność poza treningowa. Chodzi o pozornie niewielkie rzeczy, takie jak spacer na przystanek autobusowy albo krzątanie się po biurze. Podczas tego typu aktywności w ciągu dnia spalaliśmy nawet kilkaset kalorii. W domu tego nie robimy. Jeśli przyjmujemy tyle samo kalorii, to więcej odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej.

Kolejnym powodem jest łatwy dostęp do jedzenia i pokusa podjadania. Podczas pracy z domu łatwiej sięgnąć po dodatkową kanapkę albo ciasteczko. Niektórzy zajadają też stres, który odczuwają z powodu pandemii.

Nadwaga i otyłość prowadzą do licznych chorób cywilizacyjnych. Przykładami są choroby układu krążenia, nowotwory i cukrzyca – u mężczyzn często bagatelizowana w początkowym stadium.

Z uwagi na to warto zadbać o swoje zdrowie fizyczne. Pierwszym krokiem jest zdrowa i zbilansowana dieta. Powinna być oparta na warzywach, owocach, zdrowych tłuszczach. W dobrej diecie nie może zabraknąć też dobrej jakości źródeł białka oraz węglowodanów złożonych.

Ponadto warto zadbać o aktywność fizyczną, na przykład w postaci długich spacerów albo treningów biegowych.

Jak dbać o zdrowie po 40-tce? 

W pewnym wieku ryzyko chorób cywilizacyjnych staje się wyższe. Mężczyźni, którzy chcą zadbać o zdrowie po 40-tce powinni pamiętać nie tylko o zdrowej diecie. Równie ważne są badania okresowe. Wśród nich warto pamiętać o tym, aby badać prostatę. Dzięki temu można rozpoznać raka gruczołu krokowego we wczesnym stadium i podjąć leczenie. Ten nowotwór jest bardzo częsty wśród mężczyzn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here