fot. Pexels.com

Zapach samochodowy stanowi kropkę nad i w pielęgnacji auta. Dzięki niemu podróż upływa nam przyjemnie. Jakie wyróżnia się rodzaje odświeżaczy? Czy nadal najchętniej wybieranym produktem jest kultowa zielona choinka? 

Zapachy do auta – jaki wybrać?

Po umyciu samochodu i wypolerowaniu go najlepszymi woskami, chcemy, aby zachował świeżość na dłużej, dlatego również z tego powodu decydujemy się na zawieszki zapachowe.   01

Wybór zapachu zależy tak naprawdę od preferencji kierowcy i jego pasażerów. Niektórzy stosują podział na pory roku, który jest wart uwagi. W zależności od tego, jaka aura panuje za oknem, w naszym samochodzie może rozlegać się woń pasująca do klimatu. Na przykład na wiosnę sprawdzają się warianty nasycone owocowymi i kwiatowymi esencjami, takie jak truskawka, jaśmin, werbena, czy wiśnia. Kiedy przyroda budzi się do życia, w naszym samochodzie również może rozprzestrzeniać się żywy i pobudzający zapach.

Latem, w pełni słońca sprawdzają się zapachy cytrusowe, takie jak cytryna, mango, pomarańcza, czy kokos. Są one bardzo orzeźwiające. Jesienią pragniemy otulić się ciepłem, dlatego warto postawić na nuty cynamonowe, bawełniane lub kawowe. Natomiast zima jest czasem, w którym kierowcy sięgają po cięższe zapachy, takie jak drzewo cedrowe, wanilia lub inne słodkie opcje.   

Najważniejsze jest dobranie kompozycji, która nie będzie wywoływała mdłości. Nie każda osoba lubi ciężkie zapachy, więc lepiej w takim przypadku nie umieszczać w samochodzie zawieszki o zapachu drzewa cedrowego

fot. Pexels.com

Rodzaje zapachów – co znajdziemy na rynku? 

Każdy z nas zna kultową choinkę zapachową, która przez wiele lat królowała w każdym polskim samochodzie. Oferta zapachów jednak bardzo się rozbudowała, dlatego możemy przebierać w wielu opcjach, wśród których każdy znajdzie najlepszy wariant dla siebie.

  • Najbardziej znaną opcją jest oczywiście kartonowa zawieszka. Może przyjmować różne kształty od roślinnych po postacie z bajek. Jej struktura jest nasączona zapachową substancją, która działa przez około miesiąc. 
  • Żelowe kuleczki zamknięte w syntetycznym woreczku, to drugi z najchętniej wybieranych wariantów. Prezentują się bardzo ładnie szczególnie w kobiecych samochodach. 
  • Buteleczka z płynnym zapachem. To wydajne rozwiązanie, które wystarcza na ponad 2 miesiące. Niestety ma jedną poważną wadę. Buteleczka może się otworzyć i zabrudzić wnętrze samochodu. Takie tłuste plamy niestety bardzo trudno usunąć. 
  • Coraz chętniej wybieraną opcją są zapachy elektryczne. Wystarczy podłączyć je do gniazda zapalniczki i ustawić intensywność wydzielanego zapachu. 
fot. Pexels.com

Nietypowe zapachy

Producenci prześcigają się w wymyślaniu różnych opcji i kompozycji zapachowych, dlatego powyżej znajdują się najczęściej wybierane produkty. 

Ciekawą propozycją są odświeżacze, które nie tylko pachną, lecz także dobrze się prezentują. Na przykład zawieszki, które wyglądają jak biżuteria, takie jak Charming Scents. Każda kobieta chciałaby mieć taki produkt w swoim samochodzie. Panowie natomiast coraz częściej sięgają po perfumy samochodowe, które w ostatnich latach zyskują na popularności. Są one zamknięte w buteleczkach o bardzo luksusowym wyglądzie. To coś dla prawdziwych miłośników motoryzacji. Można nimi spryskać dywanik, tapicerkę lub dowolną część samochodu. Zapach pozostaje na długo i unosi się, kiedy dotniemy danego przedmiotu. 

Warto sprawdzać oferty producentów, którzy oferują zestawy kosmetyków samochodowych od szamponów z woskiem, przez spraye do deski rozdzielczej po zawieszki zapachowe. Wtedy możemy dobrać nuty zapachowe, które będą utrzymywać się zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz pojazdu.

Piękny i zadbany samochód wymaga dobrej pielęgnacji, dlatego, jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej, sprawdź artykuły na temat: pielęgnacji wnętrza samochodu oraz preparatów do czyszczenia felg i kół.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here