fot. Pexels.com

Wiele osób sądzi, że książki o wychowywaniu dziecka to zbędny dodatek i fanaberia. W rzeczywistości jest kompletnie inaczej! Odpowiedzialny rodzic powinien korzystać z treści przekazywanych w książkach parentingowych. Jakie książki powinni kupić młodzi rodzice?

Przed narodzinami dziecka…

Przed narodzinami dziecka warto zaopatrzyć się w książki, które będą mogły pomóc nam przebrnąć ciężki okres ciąży i połogu. To szczególnie istotne, jeśli dotyczy nas ciąża po 30-tce. Warto wiedzieć, jakie zagrożenia i powikłania mogą się nam zdarzyć i jak się przed nimi chronić.

Pierwszą kategorią książek, nad którymi warto się zastanowić, są książki o rozwoju płodu. Każdy przyszły rodzic powinien zaznajomić się z takimi pozycjami, aby uświadomić sobie, co dzieje się z ciałem kobiety w czasie ciąży. 

Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z książkami o niemowlętach. Powinniśmy dowiedzieć się czegoś zarówno o ich pielęgnacji, jak i budowaniu relacji z malutkim dzieckiem. Pomoże w tym książka amerykańskiej neurobiolożki Mayim Bialik “Nie tylko chusta”. To ważna pozycja, bo opowiada o budowaniu relacji między rodzicami i niemowlęciem. Autorka obala popularne mity. Zachęca rodziców do tworzenia zdrowej relacji z dzieckiem już od pierwszych dni życia malucha. 

fot. Pexels.com

W okresie przedszkolnym…

Przed tym, jak nasze dziecko pierwszy raz uda się do przedszkola, warto sięgnąć po dobrej jakości książki dla młodych rodziców. Najlepszymi pozycjami w tym okresie będą książki opierające się na psychologii behawioralnej. Autorzy książek parentingowych czerpią garściami z tego nurtu w naukach psychologicznych.

Świetną książką jest “Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały”. Książkę stworzyły dwie autorki. To Joanna Faber i Julie King. Kobiety napisały książkę na podstawie swoich wieloletnich doświadczeń w pracy z dziećmi. To pozycja skierowana do rodziców maluchów od 2. do 7. roku życia. 

Na uwagę zasługują też książki parentingowe dla młodego taty. Doskonałym wyborem dla zabieganego ojca może okazać się pozycja “Tata nie ma siły”. Autorzy książki opisują problemy ojców, którzy są zaangażowani w wychowanie dziecka, ale czasami nie dają sobie rady. Książka zwraca uwagę na to, że rodzice powinny wzajemnie wspierać się w wychowaniu potomstwa. Podobną rolę odgrywają internetowe blogi o tacierzyństwie. Równie wartościową pozycją jest “Dylematy taty. Subiektywny poradnik dla rodziców” Piotra Krupy. Autor opisuje własne, osobiste historie na temat ojcostwa. Pochyla się też nad refleksją o zmianie roli ojca w wychowaniu dziecka w ostatnich kilkudziesięciu latach. 

fot. Pexels.com

Przed tym, jak dziecko pójdzie do szkoły…

Kolejnym etapem rozwoju dziecka, podczas którego warto sięgnąć po książki parentingowe, jest wiek wczesnoszkolny. Około 7. roku życia dziecka maluch zaczyna chodzić do szkoły. Przed tym wydarzeniem warto zapoznać się z książkami na temat więzi między rodzicem a dzieckiem. Dobrą pozycją może być “Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów”. Książka krytykuje wiele popularnych metod i schematów w wychowaniu maluchów.

Kolejną książką dla młodych rodziców jest “Wychowanie bez kar i nagród” Kohna. Autor krytykuje tradycyjną metodę kija i marchewki. Opowiada o rodzicielstwie bez nagród i kar, za to opartym na zaufaniu i rozmowach. Ta pozycja jest dziś już kultowa, chociaż wzbudza czasem kontrowersje. Warto wiedzieć, że Kohn oparł swoją książkę na konkretnych badaniach naukowych.

Gdy dziecko stanie się nastolatkiem…

Moment, w którym dziecko przeradza się w nastolatka, jest trudny dla wszystkich rodziców. W rozsądnym podejściu do zmian może pomóc pozycja “Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?”. Autorem tej pozycji jest Jasper Juul. Mężczyzna w swojej książce wysuwa kontrowersyjną tezę. Twierdzi, że wychowanie kończy się około czternastego roku życia dziecka. Później zmienia się rola rodzica. Nastolatki potrzebują zrozumienia i akceptacji ze strony rodziców. Książka zawiera w sobie zarówno rozważania autora, jak i studium przypadków. Dzięki temu pokazuje nam punkt widzenia Jaspera Juula na wychowanie nastolatków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here