fot. Pexels.com

Każdy rodzic chce jak najwięcej czasu spędzać z własnymi dziećmi. Szybkie tempo życia, sporo obowiązków domowych i zawodowych sprawia, że o cieszenie się wspólnymi momentami nie jest łatwo. Jak pogodzić pracę z wychowaniem dziecka?

Ustalaj priorytety

Wiele osób zastanawia się, czy godzenie pracy z wychowaniem dziecka jest w ogóle możliwe bez zaniedbywania żadnego obowiązku. Odpowiedź jest tu twierdząca, a kluczem jest tutaj racjonalny podział zadań i usunięcie wszystkich działań, które zabierają tylko czas, a nie przynoszą żadnych korzyści dla Twojego życia. Co zrobić, gdy mamy zbyt mało czasu dla dziecka? Warto zaplanować sobie swoje zadania i zrezygnować ze złodziei czasu. Przydatna jest tu macierz Eisenhowera (nieoceniona także podczas odpowiedniego zarządzanie czasem podczas pracy zdalnej). 

Chodzi tutaj o dzielenie wszystkich zawodowych i domowych zadań do wykonania na ważne i nieważne, pilne i niepilne w taki sposób, że każde zadanie może być jednocześnie ważne i pilne, ważne i niepilne, nieważne i pilne lub nieważne i niepilne. W ten sposób wszystkim zadaniom możemy nadać priorytety i zajmować się najpierw najważniejszymi i najpilniejszymi. Ideą korzystania z macierzy jest usuwanie wszystkich zadań, które są złodziejami czasu, czyli sprawy nieważne i niepilne. Jeżeli wykreślimy ze swojego czasu przeglądanie stron z ubraniami bez planów na zakupy czy wielogodzinne granie w gry, czasu zrobi się pod dostatkiem, aby wszyscy z niego skorzystali.  

fot. Pexels.com

Postaw na planowanie

Od poniedziałku do niedzieli rodzice ciągle gdzieś pędzą – albo spieszą się do pracy, albo odwożą dzieci do żłobków, przedszkoli i szkół, albo zawożą je na jakieś zajęcia zorganizowane. Godzenie pracy z wychowaniem dziecka nie jest wcale proste. Nieco łatwiej z wolnym czasem jest w mniejszych miejscowościach, w dużych rodzice sporo czasu tracą na stanie w korkach. A to oczywiście nie wszystko. Kiedyś trzeba zrobić zakupy, posprzątać w domu, przygotować posiłki czy wykonać jakieś zadania zawodowe – nie wspominając już nawet o zadbaniu o czas na własne hobby. Bez planowania można się tutaj nieźle pogubić!

Warto skorzystać z notatnika lub kalendarza, skrupulatnego zapisywania gdzie, kiedy i co trzeba załatwić. Generalnie: musisz planować, a swoje zadania wykonywać w takiej kolejności, by jak najmniej czasu spędzić w drodze. Nie musisz też spędzać wielu godzin na zarządzania domowym budżetem – wykorzystać do tego możesz aplikacje na telefon. Tak samo jest z zakupami – szybko i wygodnie zrobisz je przez internet z dowozem pod same drzwi. Na takich działaniach zaoszczędzić można naprawdę dużo czasu i poświęcić go dzieciom idealną rozrywką dla całej rodziny są na przykład wspólne gry planszowe. 

fot. Pexels.com

Dobrze wykorzystaj każdy czas

Sporo czasu spędzamy w korkach razem z naszymi dziećmi. Generalnie mogłoby się wydawać, że jest to czas stracony – nic bardziej mylnego! W czasie podróży samochodem warto porozmawiać z dziećmi na temat tego. Jak minął im dzień, co ciekawego się przydarzyło, jakie mają problemy i radości. Sam też opowiedz o tym dzieciom. Czas w samochodzie można spędzić także na słownych grach, które nie wymagają żadnych pomocy. Nie dość, że czas w korku szybciej minie w ten sposób, to jest to już wspólny czas dla rodziny. Niezwykle ważne jest też przygotowywanie i spożywanie posiłków razem. Stół powinien być miejscem rodzinnych spotkań! W codziennym zabieganiu trudno jest nam także znaleźć czas na odpoczynek.

Aby połączyć przyjemne z pożytecznym, warto spędzać czas razem z dziećmi na aktywności fizycznej – wspólne rowery, spacer czy wyjście do lasu. Są nie tylko świetnym pomysłem na rodzinny czas, ale i sprawdzoną formą relaksu.Godzenie pracy z wychowaniem dziecka jest naprawdę możliwe. Lockdown można wykorzystać tak, by jak najwięcej czasu spędzić w gronie najbliższej rodziny. Zostaje jeszcze jedna kwestia: pandemia a praca stacjonarna. Czas spędzany w pracy również musi być wykorzystany maksymalnie. Skup się przez swoje osiem godzin na pracy, nie wynoś jej do domu, a w domu skup się tylko na rodzinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here