Planowanie wydatków jest dla gospodarstw domowych bardzo ważne. Wielu wykorzystuje do tego po prostu notes i długopis, wielu korzysta z samodzielnie przygotowanych arkuszy kalkulacyjnych. Możliwa jest jeszcze trzecia i to bardzo prosta opcja: korzystanie z aplikacji mobilnych.
Aplikacja codzienne wydatki domowe
Finansowe aplikacje na telefon pozwalają na łatwe zarządzanie domowym budżetem. Są one bardzo różnorodne, więc każdy z łatwością znajdzie coś dla siebie. Co daje korzystanie z tego typu aplikacji? Planowanie budżetu jest dużo łatwiejsze, a Ty nie będziesz mógł narzekać na zbyt mało czasu dla dziecka. Tak jak możliwe jest godzenie pracy z wychowaniem dziecka, tak możliwe jest szybkie ogarnięcie domowego budżetu. Aplikacja Codzienne wydatki domowe jest darmową opcją, która pozwala dokładnie prześledzić, które wydatki są najbardziej obciążające dla domowego budżetu, a z których można zrezygnować.
Wszystkie dane wprowadzane do aplikacji przechowywane są na urządzeniu. Aplikacja ma między innymi takie funkcje jak zapamiętywanie wydatków, tworzenie statystyk dziennych, tygodniowych i miesięcznych, możliwość przypisywania wydatków do kategorii i filtrowania według nich. Dodatkowo wydatki mogą być kategoryzowane ze względu na formę płatności (gotówka, karta lub transfer). Aplikacja ta jest dobrze oceniana przez jej użytkowników (4,7 na 5 wśród użytkowników iOS i 4,2 wśród użytkowników Androida).

Aplikacja YNAB (You Need a Budget)
Ta anglojęzyczna aplikacja posiada moduł planowania wydatków, a co najważniejsze także opcję podpowiedzi, w którym miejscu można zaoszczędzić. Jest ona dosyć wysoko oceniana przez użytkowników (4,8 punktu na 5 możliwych w przypadku oprogramowania iOS i 4,1 w przypadku Androida). Aby ją ściągnąć potrzeba 46,5 MB, ale zyskuje się wtedy rozbudowany system pomocy, kursów i poradników. Aplikacja współpracuje z ponad 12 tysiącami banków z całego świata, ale nie ma wśród nich polskich instytucji.
Aplikacja Money Lover
Jest bardzo prostym narzędziem, które pozwala na kontrolę wydatków, tworzenie własnego budżetu czy śledzenie swoich oszczędności i wydatków. Jest to jedna z najbardziej popularnych aplikacji tego typu na świecie. Dostępna jest w wersji bezpłatnej i opcji premium. Atutem Money Lover jest wbudowany przelicznik walut, więc zarządzanie domowym budżetem jest możliwe nawet podczas zagranicznych wycieczek. Pozwala ona też na współdzielenie wydatków z najbliższymi, a w wersji premium (pozbawionej reklam) można między innymi wszystkie transakcje eksportować do postaci drukowalnych e-rachunków czy zarządzać kartami kredytowymi i debetowymi. Jak wyglądają oceny tej aplikacji? 4,5 w przypadku Androida oraz 4,6 w przypadku iOS.

Aplikacje Szybki Budżet – Menedżer Wydatków i Spendee
Aplikacja Szybki Budżet – Menedżer Wydatków umożliwia szybką i łatwą wizualizację przepływu pieniędzy. Dodatkowo możemy tu synchronizować dane między urządzeniami i podłączyć konta bankowe – automatycznie można pobierać transakcje z konta bankowego. Na potrzeby budżetu domowego i prywatnych finansów polecane jest korzystanie z konta Normalnego. Konto Specjalne dedykowane jest zarządzaniu małymi biznesami. Można nimi zarządzać też w różnych walutach. Aplikacja umożliwia wprowadzanie zarobków i wydatków, tworzenie modeli operacji i kategoryzowanie budżetów. Oprócz wykresów, które ułatwiają zarządzanie domowym budżetem i planowanie oszczędności, swoje zyski i wydatki można obserwować z podziałem na poszczególne dni.
Oceny w przypadku tej aplikacji prezentują się tak: 4,6 w przypadku Androida i 4,2 w przypadku oprogramowania iOS. Wizualizację przepływu pieniędzy umożliwia także aplikacje Spendee. Bardzo łatwo wprowadza się do niej wydatki i przychody. W wersji płatnej możliwe jest dzielenie aplikacji z innymi członkami rodziny. Oceny są tutaj jednak nieco niższe: 4,6 w przypadku iOS, ale tylko 3,1 w przypadku Androida. Różne aplikacje ułatwiają nam codzienne życie, warto szukać ciekawych rozwiązań – na przykład aplikacja do planowania pozwoli na zarządzanie czasem podczas pracy zdalnej, a za pomocą innej można też poszukiwać pracy – pandemia a praca stacjonarna – to nadal jest możliwe! Lockdown sprawił, że rynek pracy trochę się zmienił, warto skorzystać z nowych możliwości, jakie się przez to pojawiły.