Zmywarki znaleźć możemy obecnie w większości mieszkań. Kojarzone są zazwyczaj z wygodą oraz sporą oszczędnością. Czy zmywarka faktycznie jest ekologiczna oraz bardziej oszczędna niż samodzielne mycie naczyń?
Ekologia – jak stosujemy się do jej zasad?
W obecnych czasach coraz częściej słyszymy o ekologii oraz działaniach, których celem jest dbanie o środowisko naturalne. Zwiększenie świadomości społecznej w kwestii ekologicznej jest bardzo ważne, jednak często zostaje wykorzystywane do niekoniecznie odpowiednich celów. Wielu z nas zapewne słyszało o tym, że dzięki zmywarce jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporą ilość wody oraz energii, czy to prawda? Energooszczędne AGD może spełniać swoją funkcję, jednak w przypadku, gdy korzystamy z niego rozsądnie. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się kwestii oszczędzania oraz sprzyjania środowisku, za pomocą zmywarki do naczyń.

Zmywarka do naczyń – czy jest urządzeniem ekologicznym?
Wiele słyszy się o tym, że zakup zmywarki do naczyń to dobra decyzja, dzięki której nie tylko oszczędzimy pieniądze, ale również wspomożemy środowisko naturalne. Zastanówmy się jednak nad tym głębiej. Już sama produkcja zmywarki czy jej poszczególnych części to długi proces, który składa się z licznych etapów niesprzyjających środowisku, między innymi z wydobycia oraz przetwarzania surowców. Jakie negatywne kwestie można również dostrzec?
- Aby zmywarka funkcjonowała sprawnie, należy dbać o nią z pomocą licznych środków czystości. Zazwyczaj ich skład to wiele szkodliwych substancji, które negatywnie wpływają na środowisko. Podobnie jest w przypadku tabletek oraz płynów, których zadaniem jest mycie naczyń. Ich skład również jest nieprzyjemny dla środowiska.
Za to myjąc ręcznie, korzystać możemy z zasad ekologicznego sprzątania, które nie szkodzi naturze.
- Podczas mycia naczyń w zmywarce, bardzo często korzystamy z trybów sprzątających, które zużywają duże pokłady energii. Dzieje się tak, ponieważ tryby „ekologiczne” są na tyle krótkie oraz słabe, że nie dadzą sobie rady z wieloma zabrudzeniami. Decydujemy się przez to na uruchamianie trybów dłuższych, mocniejszych lub dodatkowe mycie naczyń przez włożeniem ich do zmywarki.
Czy korzystanie ze zmywarki do naczyń może być ekologiczne?
Znaczna część osób kupuje zmywarki po to, aby móc oszczędzać oraz wspierać naturalne środowisko. Należy zaznaczyć, że jest to możliwe, jednak poza samym zakupem urządzenia, trzeba stosować się również do innych zasad. Jeżeli zastanawiamy się jak zaoszczędzić na prądzie, warto wybierać krótkotrwałe tryby mycia, które nie uruchomią zmywarki na trzy-cztery godziny, a wystarczy im jedna bądź dwie godziny. Przed włożeniem do zmywarki wyjątkowo brudnych naczyń, pozbądźmy się z nich resztek jedzenia, za pomocą specjalnie przeznaczonej do tego szczotki. W ten sposób oszczędzimy nie tylko prąd, ale również wodę. Chcąc stosować się do ekologicznych zasad, warto również postawić na środki czyszczące, które nie będą szkodliwe dla środowiska naturalnego. Istnieją zarówno ekologiczne płyny, jak i tabletki do zmywarek, które mimo swojej pracy, dbają o dobro natury. Obecnie na rynku znaleźć możemy również przydatne ekologiczne środki do prania.

Co jest bardziej ekologiczne – zmywarka czy tradycyjne mycie?
Na pytanie – czy bardziej ekologiczne jest mycie tradycyjne, czy w zmywarce, bardzo ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. Zarówno pierwsza, jak i druga opcja, ma swoje plusy oraz minusy. Korzystając ze zmywarki, można wspierać środowisko, pod warunkiem, że korzysta się z odpowiednich oraz naturalnych preparatów, a także pozwala się pracować zmywarce przez ograniczoną ilość godzin. Tradycyjne mycie naczyń również ma wady i zalety. Z jednej strony nie zużywa prądu oraz pozwala nam na ograniczenie zużycia wody przez mycie w zlewie z zatkanym korkiem. Mycie tego typu to również możliwość korzystania z ekologicznych środków czystości.
Warto jednak pamiętać, że nie każdy stosuje się do danych zasad, przez co jedni będą w ekologiczny sposób użytkowali zmywarkę, a inni myli naczynia tradycyjnie. Należy wspomnieć również o tym, że wybór odpowiedniego sposobu zmywania zaczyń. Wiąże się również z liczbą domowników oraz ilością codziennej porcji naczyń do mycia. Gdy liczba mieszkańców jest większa, warto postawić na zmywarkę, która znacząco przyspieszy oraz ułatwi proces mycia. Natomiast jeżeli mieszkamy sami lub nieczęsto potrzebujemy pomocy zmywarki, warto postawić na tradycyjny sposób mycia, który przy małej ilości naczyń, nie będzie aż tak uporczywy.