fot. Pexels.com

Środki chemiczne otaczają nas z każdej strony, wiele z nich może znacząco szkodzić zarówno środowisku naturalnemu, jak i nam samym. Przedstawiamy najlepsze sposoby na ekologiczne sprzątanie.

Ekologiczne sprzątanie – dlaczego warto?

Znacznej większości z nas zależy na tym, aby mieszkania, w których żyjemy, były czyste i pachnące. Cel ten staramy się zazwyczaj osiągnąć, sięgając po różnego rodzaju środki chemiczne, które kupić możemy w praktycznie każdym sklepie- czy to dobre rozwiązanie? Gotowe detergenty zawierają w swoich składach bardzo duże ilości szkodliwych substancji, które szkodzą nie tylko ogólnie pojętemu środowisku naturalnemu, ale również i naszemu własnemu zdrowiu. Środków chemicznych używamy do sprzątania każdej powierzchni: podłóg, okien, umywalek i tak dalej, są więc obecne na każdym kroku. Jak już zostało podkreślone, ich wpływ może wywierać negatywne skutki na nasz organizm, z tego powodu coraz więcej osób stara się na zastąpienie klasycznych środków chemicznych naturalnymi zamiennikami, są one bowiem:

  1. Przyjazne dla środowiska naturalnego.
  2. Zmniejszają ryzyko pojawienia się reakcji alergicznych, które w ostatnich czasach występują wśród wielu osób.
  3. Pozwalają na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy, gdyż gotowe środki chemiczne zazwyczaj są bardzo drogie, natomiast ich naturalne zamienniki należą do popularnych oraz tanich produktów.

Produkty, przy których użyciu wykonać można naturalne środki czyszczące, są znacznie tańsze od gotowych środków chemicznych. Co więcej, dostaniemy je w każdym sklepie. Przy ich wykorzystaniu otrzymać możemy ekologiczne środki do prania, płyny do mycia podłóg, okien, a nawet skuteczne preparaty do zmywarki.  

fot. Pexels

Najpopularniejsze składniki, z których wykonamy środki czystości

Świadomość w społeczeństwie na temat ekologii cały czas wzrasta, co przyczynia się do eliminowania licznych oraz jak się okazuje – zbędnych produktów. Często przy tym mamy na uwadze możliwość oszczędzenia sporej sumy pieniędzy, przez co coraz chętniej stawiamy na energooszczędne AGD, które również pomaga we wspieraniu natury, a jednocześnie jest odpowiedzią na pytanie- jak zaoszczędzić na prądzie. Popularyzacja świadomości ekologicznej wpłynęła na to, że coraz chętniej sięgamy do starych sposobów na radzenie sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami. Są one bardzo skuteczne, a także tanie. Oto kilka z nich:

  • Ocet

Jest naturalnym produktem, który nie tylko pomoże nam w walce z wszelkimi zabrudzeniami, ale również nie wpłynie negatywnie na środowisko naturalne. Ocet sprawdzi się świetnie do usuwania plam, osadu z kamienia czy nieprzyjemnych zapachów. Z jego pomocą wyczyścimy:

–  kuchenny zlew wraz z baterią, wnętrze lodówki

– wszelkie płytki, zarówno te na podłodze, jak i na ścianach

– umywalkę w łazience, baterię, wannę czy prysznic

– okna oraz wszelkie inne szklane powierzchnie, między innymi lustra

Ocet skutecznie zabije zarazki oraz bakterie, dzięki czemu sprawdzi się również do dezynfekcji powierzchni. Poradzi sobie również z pleśnią oraz grzybem. We wszystkich przypadkach najlepiej wymieszać go jedynie z wodą, aby uzyskać skuteczny preparat

fot. Pixabay.com
  • Soda oczyszczona

Soda może okazać się produktem, który całkowicie zmieni nasze nawyki związane ze sprzątaniem. Dzięki swoim właściwościom znakomicie poradzi sobie z usuwaniem plam (między innymi po winie, tłuszczu, krwi czy soków) oraz brzydkich zapachów. Dzięki temu sprawdzi się do czyszczenia rur, szafek, a nawet kuwety. Wystarczy nasypać trochę sody w miejsce, z którego pozbyć chcemy się nieprzyjemnego zapachu, odczekać kilka godzin i odkurzyć lub zmyć wodą. Soda sprawdzi się również do czyszczenia:

– brudnych naczyń oraz powierzchni w kuchni

– tapicerki w samochodzie

– szkła, stali nierdzewnej czy innych powierzchni, przykładowo marmuru

– można ją wykorzystać również do usuwania zabrudzeń na chodnikach 

Soda do czyszczenia najlepiej sprawdza się w formie pasty, którą zrobić możemy, łącząc sodę z wodą w proporcjach 3:1. Do usuwania zapachów należy stosować ją samodzielnie, posypując oczyszczaną rzecz lub umieszczając w jej pobliżu talerzyk, lub inne opakowanie ze wsypaną do środka sodą.

  • Cytryna

Cytryna lub w zastępstwie kwasek cytrynowy, znakomicie poradzi sobie zwłaszcza w walce z kamieniem. Aby uzyskać skuteczniejszy efekt, warto połączyć sok z jednej cytryny z dwoma łyżeczkami soli. Powstała w ten sposób pasta usunie wszelki kamień oraz różnego rodzaju zacieki. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here