fot. Pexels.com

Wielu z nas zależy na oszczędzaniu energii, a co za tym idzie- sporej ilości pieniędzy. Podpowiadany, które urządzenia AGD warto kupić, aby móc zminimalizować nie tylko zużycie energii, ale również wydatki.

Urządzenia AGD w naszych domach

W każdym domu i na każdym kroku spotkać możemy różnego rodzaju urządzenia AGD, które odpowiadają za wiele zadań w naszych mieszkaniach. Dzięki nim przechowujemy oraz przygotowujemy posiłki, robimy pranie oraz wiele innych codziennych obowiązków. Niekiedy naszą uwagę zwracać mogą wysokie rachunki za prąd, które pochłaniają znaczną część naszych dochodów. Niektórzy z nas widząc je, z pewnością zaczynają się zastanawiać nad tym, jak zaoszczędzić na prądzie, zwłaszcza jeżeli w naszych mieszkaniach regularnie pracują takie sprzęty jak lodówka, piekarnik czy zmywarka. Co więcej, zminimalizowanie ilości zużywanej energii, to również pomoc środowisku naturalnemu, a więc dokonując zmiany urządzeń w naszych mieszkaniach. Pomagamy nie tylko naszym portfelom, ale również przysłużymy się środowisku. 

fot. Pexels

W jaki sposób wybrać urządzenia energooszczędne do mieszkania?

Mówiąc o sprzętach AGD w domu, zazwyczaj na myśli mamy urządzenia kuchenne, ponieważ to z nich najczęściej korzystamy. Najlepszym przykładem może być lodówka, która pracuje praktycznie cały czas, a wyłączamy ją raczej rzadko, udając się na urlop czy inny dłuższy wyjazd. Urządzenia takie jak lodówka, piekarnik, płyta indukcyjna, mikrofalówka, pralka oraz wiele innych, pracują niemal codziennie. Przez co zużywają spore ilości prądu. Jeżeli korzystamy z nich często, warto zastanowić się nad wymianą tego typu sprzętów. Na ich zamienniki, które charakteryzują się wysoką klasą energooszczędną. Urządzenia takie w dzisiejszych czasach są ogólnodostępne, a wybierając je, należy w głównej mierze sugerować się oznaczeniami na ich opakowaniach. Warto korzystać również z oferowanej przez obsługę sklepów pomocy. Specjaliści w danej dziedzinie będą mogli pomóc nam w wyborze

Oznaczenia urządzeń energooszczędnych – co warto wiedzieć?

Kupując sprzęty energooszczędne, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na ich klasę energetyczną. Szukając informacji na ten temat, z pewnością natrafimy na skalę, która wskazuje na urządzenia klasy G oraz A, co to oznacza? To bardzo proste, literką G oznaczone zostają urządzenia o niskiej skali energetycznej. Natomiast literką A, urządzenia o wysokiej skali, które pozwolą nam na zminimalizowanie ilości zużywanego prądu, a co za tym idzie- na oszczędność. Szukając odpowiedniego urządzenia, z pewnością natrafimy również na symbole takie jak „+”. Zatem widząc oznaczenie „A+” czy „A++” możemy się dowiedzieć o tym, że dane urządzenie pozwala na zużywanie o 10 procent mniej prądu (w przypadku „A+”) lub 20 procent mniej prądu (jeżeli widzimy „A++”). 

fot. Pexels

Na co jeszcze warto zwracać uwagę, kupując sprzęty energooszczędne?

Jeżeli zależy nam w głównej mierze na oszczędzeniu sporej ilości pieniędzy. Warto podczas robienia zakupów zwrócić uwagę również na inne kwestie, a nie jedynie na samą klasę energetyczną danego urządzenia. Istotne bowiem będą również inne funkcje, które oferuje nam dany sprzęt. Wiele urządzeń posiadać może dodatkowe funkcje, które pobierać będą spore ilości energii, więc oszczędzanie przy nich nie będzie proste. Warto w trakcie zakupów zwracać uwagę na szczegóły oraz dopytywać doradców o najdrobniejsze aspekty. Dobrym przykładem będzie lodówka, którą można kupić z funkcją „No Frost”. Jest to dobra opcja dla osób, które chcą oszczędzać. Ponieważ dzięki niej, w lodówce nie gromadzi się szron, przez co może pracować ona znacznie efektowniej. Jeżeli kupujemy urządzenie, którego podstawowym celem jest przygotowywanie posiłków. Między innymi przez podgrzewanie, sprawdźmy, jakie opcje dokładnie ono posiada, jak szybko się nagrzewa oraz przy jakim zużyciu mocy.

Jeśli należymy do osób, które oprócz oszczędzania pieniędzy, chcą przysłużyć się środowisku naturalnemu, zakupione urządzenia energooszczędne, warto wspomagać innymi czynnościami. Przykładowo, dobrą opcją będzie stosowanie ekologicznych środków do prania, zmywania naczyń czy ogólnie przyjmowanie zasad ekologicznego sprzątania, między innymi rezygnacja z zakupu kosztownych detergentów, które jednocześnie mają negatywny wpływ na środowisko naturalne. Zastąpić je możemy popularnymi oraz skutecznymi produktami, które każdy z nas znajdzie w swoim mieszkaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here