fot. Pexels.com

W dzisiejszych czasach dostęp do szerokopasmowego internetu umożliwia nam zredefiniowania pojęcia telewizji. Dzięki platformom streamingowym jej klasyczna wersja, jaką do tej pory znamy, może odejść do przeszłości. Coraz więcej ofert pojawia się także ze strony telewizji online, która oferuje nam coraz szersze usługi.

Telewizja, jaką znamy do tej pory, już niedługo może przestać istnieć w tej formie, którą znamy. Powszechny dostęp do szybkiego internetu, który obejmuje coraz większą ilość osób, żyjących w naszym kraju sprawił, że włączenie telewizora już nie jest naszą jedyną rozrywką. Treści możemy oglądać już nie tylko na naszych telewizorach.

Mówi się, że telewizja przyszłości będzie ściśle związana z rozwojem internetu. Już teraz platformy streamingowe typu Netflix, czy Amazon Prime Video zyskują na ogromnej popularności. Mamy możliwość wykupienia dostępu i oglądania wybranych przez siebie filmów z ich oferty, kiedy tylko zechcemy. Zwłaszcza ostatnie czasy pandemii sprawiły, że coraz chętniej wybieramy tego typu płatne treści, ponieważ zapewniają nam usługi na najwyższym poziomie a przewaga serwisów VOD nad klasyczną telewizją nie ma sobie równych.

Jednak telewizja online to nie to samo, co platformy streamingowe. Chociaż wydawać by się mogło, że tych nazw używa się wymiennie, w gruncie rzeczy oznaczają dwie różne sprawy. 

fot. Pexels.com

Czym jest telewizja online?

To nowy rodzaj telewizji, który jest możliwy tylko dzięki ogromnemu rozwojowi internetu i jego infrastruktury, umożliwiającej przesyłanie, czyli streamowanie treści. Tego rodzaju telewizja działa poza klasycznymi kanałami dystrybucji, czyli telewizję ziemną, kablówkę lub satelitarną. Jej dedykowanym medium jest internet, gdzie można ją oglądać.

Wbrew powszechnemu myśleniu – płatne platformy gigantów filmowych, takich jak Netflix, HBO, czy Hulu nie zaliczają się do telewizji online. Serwisy VOD stanowią osobną kategorię, chociaż zwana jest telewizją na żądanie, jest raczej ogromną biblioteką pełną treści, z której możemy wypożyczyć dany film, czy serial i oglądać go bez końca. Telewizja online jest powiązana ze stacją telewizyjną, która nadaje swoje treści w internecie lub zwykłymi kanałami, które nadają również online.

Diametralną różnicą pomiędzy telewizją online a platformą streamingu polega na tym, że w przeciwieństwie do Netflixa. Taka telewizja również posiada swój dokładnie rozpisany program i jesteśmy zmuszeni do oglądania tego, co akurat jest wyświetlane. Chociaż umożliwia to oglądanie telewizji z każdego miejsca na ziemi. Jest to niezwykle wygodne, to wciąż jesteśmy zmuszeni do płacenia za programy, których nie mamy ochoty oglądać lub które zwyczajnie są słabe.

Oferty telewizji online

Obecnie wiodącymi liderami na rynku telewizji online jest WP Pilot. Ta platforma zaczęła nadawać już w 2013 r. jako telewizja Netvi, a w obecnej formie występuje od 2017 r. W swojej ofercie ma jeden pakiet kanałów za darm. Wchodzą w nią klasyczne kanały polskiej telewizji publicznej oraz TVN, Polsat oraz ich odmiany.

W płatnej wersji mamy dostęp do większości kanałów dostępnych w Polsce. Po zalogowaniu na platformie mamy aż 80 kanałów tematycznych, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Netflixowe propozycje na zimowe wieczory mogą odejść do lamusa, kiedy mamy nieograniczony dostęp do niemal każdego programu telewizyjnego.

Konkurencją dla WP Pilot jest Canal+, który od dawna korzysta z telewizji online. Najczęściej Canal+ streamuje w sieci kanały sportowe, których ma w swojej ofercie bardzo dużo. Niestety w porównaniu do WP Pilot wypada dosyć drogo.

Czy telewizja online wyprze klasyczną telewizję?

Telewizja online i platformy streamingowe są przyszłością, która ma dużą szansę wyprzeć klasyczną telewizję. Obecnie możemy oglądać tam nawet bajki dla dzieci, co stanowi świetną rozrywkę dla całej rodziny na żądanie. Niestety jeszcze długo potrwa, zanim telewizja odejdzie do lamusa. Wiele osób wciąż nie ma dostępu do szybkiego internetu. Wiele starszych osób jest zwyczajnie przyzwyczajona do oglądania telewizji na telewizorze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here