fot. Pexels.com

Codziennie gdzieś pędzimy i w pośpiechu czasami zapominamy o tym, co jest naprawdę ważne. Bywa, że najbardziej cierpią na tym nasze dzieci. Jak wygospodarować wspólny czas tylko dla nich?

Pomoc dla rodziców – korzystanie z aplikacji na telefon

Wielu rodziców skarży się na przemęczenie – godzenie pracy z wychowaniem dziecka nie jest przecież łatwe. Bywają oni niewyspani i zmęczeni pracą, a po niej mają przecież sporo domowych i rodzinnych obowiązków. Lockdown dodatkowo niczego nie ułatwia – rodzice często muszą łączyć pracę zdalną ze zdalną nauką ich dzieci. Tutaj sprawa komplikuje się dosyć mocno – konieczne jest dobre zarządzanie czasem podczas pracy zdalnej i nauki swoich dzieci, inaczej o kolejne problemy jest bardzo łatwo. Gdzie w takim razie możemy szukać rozwiązań, gdy mamy zbyt mało czasu dla dziecka? Sporo zaoszczędzić możemy na korzystaniu z różnorodnych aplikacji, które potrafią bardzo ułatwić niektóre obszary naszego życia.

Aplikacje do zamawiania jedzenia są przydatne, gdy nie mamy zbyt dużo czasu na przygotowanie obiadu czy kolacji. Te umożliwiające wykonywanie zakupów spożywczych są ogromną pomocą w aspekcie wygospodarowania dodatkowego czasu. Nie dość, że kupujemy tylko to, co jest nam naprawdę potrzebne (nie skusi nas półka z promocjami czy zapach świeżego pieczywa), to maksymalnie oszczędzamy czas. Zakupy w aplikacji trwają kilkanaście minut, kurier dowozi je w wybranym przez nas momencie i dostarcza je pod same drzwi. Samodzielne wykonanie zakupów spożywczych to przynajmniej jedna lub dwie godziny – nie mówiąc już o kosztach dojazdu, konieczności odśnieżania samochodu zimą czy stracie czasu na poszukiwaniu miejsca do zaparkowania.

Aplikacje do zamawiania produktów spożywczych ma jeszcze jedną ważną cechę: zapamiętują one nasze zakupy, więc jeśli chcemy ponownie kupić to samo, co już kiedyś zakupiliśmy – wystarczy tylko jedno kliknięcie. Wtedy zapełnienie wirtualnego koszyka można liczyć dosłownie w sekundach. Dla rodziców jest jeszcze jeden typ przydatnych aplikacji – takie, które umożliwiają skuteczne zarządzanie domowym budżetem

fot. Pexels.com

Znajdowanie czasu, tam, gdzie go brak – to możliwe!

Gdy mamy zbyt mało czasu dla dziecka, warto wykorzystać wszystkie możliwości, które daje nam codzienność. Jeżeli dużo czasu spędzamy w samochodzie i w korkach, wykorzystajmy to. W trakcie drogi do pracy możemy (oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa!) wykonać dłuższe rozmowy telefoniczne. Jeżeli jedziemy z dziećmi, czas drogi do domu czy na zajęcia wykorzystać można na wspólne rozmowy, czy zabawy słowne. Jeżeli musimy spędzić godzinę czy dwie, na przykład czekając, aż nasze dziecko skończy zajęcia na basenie czy w szkole językowej – zabierzmy ze sobą komputer i niezbędne maile wyślijmy stamtąd. W trakcie oczekiwania na koniec zajęć możemy zrobić zakupy przez internet czy zapłacić rachunki.

W ten sposób niezbędne zadania wykonamy w tak zwanym międzyczasie, a czas, który zyskamy, możemy poświęcić dziecku. Czas oczekiwania może być także chwilą na własne hobby – jeżeli nie mamy czasu na czytanie w domu, wystarczy zabrać ze sobą książkę, a to przecież nie jedyna możliwość. Zabierając niezbędne akcesoria, podczas zajęć zorganizowanych swojego dziecka, możemy mieć całkiem sporo czasu dla siebie. 

fot. Pexels.com

Lepsza organizacja czasu rodzica 

Często mało czasu dla dziecka wynika po prostu z tego, że źle organizujemy sobie dzień. Najważniejszą zasadą musi być tu rezygnacja z zajęć, które nie przynoszą żadnego pożytku i są złodziejami czasu. Rezygnacja na przykład z bezcelowego surfowania po internecie wszystkim wyjdzie na dobre. Co więcej, pokażemy swoim dzieciom, jak nie trwonić czasu. Bycie dla nich wzorem jest przecież podstawową zasadą wychowania. W lepszej organizacji czasu pomaga dokładne planowanie – możemy wykorzystać tu po prostu kalendarz i długopis lub stworzyć tygodniowy plan zajęć dla całej rodziny. Tutaj można wykorzystać jeszcze jedną rzecz: obowiązki domowe – ich wspólne wykonywanie może być przecież już formą spędzania wspólnego czasu.

Podczas sprzątania można przecież rozmawiać, śmiać się, śpiewać, czyli po prostu wspólnie dobrze się bawić. Przygotowywanie posiłków również nie musi być na barkach tylko jednego rodzica. Wielu rodziców podkreśla, że ma mało czasu dla dziecka ze względu na swoje obowiązki zawodowe. Jeżeli nasze dziecko traci na tym, warto rozważyć zmianę pracy.Chociaż obecne czasy są dosyć trudne, to zestawienie pandemia a praca stacjonarna nadal jest możliwe, wystarczy dobrze poszukać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here