fot. Pexels.com

Platformy streamingowe, na których można oglądać filmy i seriale we własnym zaciszu domowym, zdecydowanie zostaną z nami już na zawsze. Ich rosnąca popularność, która idzie w parze ze świetną ofertą i brakiem reklam – szybko może wyprzeć klasyczną telewizję. Przewaga serwisów VOD jest naprawdę duża, jednak czy zdoła całkowicie wyprzeć telewizję?

Polki i Polacy coraz częściej korzystają platform streamingowych, które pozwalają na swobodne oglądanie filmów i seriali. Zwłaszcza pandemia koronawirusa sprawiła, że ludzie zamknięci w domach, bez możliwości wyjścia do kina. Obejrzenia ciekawych produkcji na dużym ekranie, postanowili stworzyć sobie w domu idealne warunki do oglądania najnowszych filmowych hitów.

Przewaga serwisów VOD jest znaczna, jednak nie oznacza od razu konieczność rezygnacji z tradycyjnej telewizji. Część z nas jest do niej niezwykle przyzwyczajona, co samo w sobie sprawia, że trudno nam jest wyobrazić sobie bez niej życia. Warto jednak pochylić się na początku nad tym, czym w ogóle jest serwis VOD

fot. Pexels

Wideo na żądanie

Właśnie taki jest tłumaczenie angielskiego rozwinięcia skrótu VOD – video on demand. Oznacza to, że w każdym momencie możemy wejść na platformę i wybrać dowolny film lub serial z oferty danej platformy. Przewaga serwisów VOD w tym przypadku jest znaczna, ponieważ nie jesteśmy ograniczeni ramami programowymi danej stacji i nie musimy dostosowywać naszego dnia do emisji danych filmów czy seriali. Dzięki temu możemy lepiej zaplanować sobie dzień i obejrzeć to, na co naprawdę mamy ochotę.

Zalety VOD

Współczesna telewizja online ma nam naprawdę wiele do zaoferowania. Biorąc chociażby wcześniej wspomniany brak harmonogramu i możliwość oglądania dowolnej pozycji z oferty w wybranym przez siebie czasie. Dzięki temu możemy oglądać produkcje, które nas interesują, bez decydowania się na słabe filmy i nudne seriale

Ogromną przewagą serwisów VOD nad klasyczną telewizją jest brak reklam. To jeden z głównych powodów – nie licząc szybkiego dostępu do wybranych przez siebie pozycji – dla którego zainteresowanie takimi platformami jak Netflix, HBO GO, czy Amazon Prime Video staje się coraz popularniejsze. Oglądanie filmów w zwykłej telewizji kojarzy nam się z bardzo długimi przerwami reklamowymi, które zniechęcają do dalszego oglądania. Kiedy jesteśmy pozbawieni tego elementu – możemy całkowicie wciągnąć się w fabułę i zatracić w oglądaniu. 

fot. Pexels

Bogata oferta serwisów VOD

Innym ważnym czynnikiem jest bogata oferta, którą platformy streamingowe oferują swoim widzom. Ze względu na to, że coraz więcej osób korzysta z takich usług, ich konkurencyjność rośnie, a dzięki temu chcą przyciągnąć kolejne osoby najnowszymi produkcjami, kasowymi hitami i najlepszymi serialami. Dodatkowo największe platformy tworzą własne, autorskie formaty, które coraz częściej wyróżniane są na prestiżowych nagrodach filmowych. Wystarczy popatrzeć na to, ile produkcji Netflixa zostało z minionym czasie nominowanych do Oscara, czy Złotych Globów.

Abonament

Wygoda to ogromna przewaga serwisów VOD. To właśnie dzięki niej liczba subskrybentów wciąż rośnie. Serwisy VOD można oglądać zarówno na laptopie, jak i na telewizorze, w zaciszu własnej sypialni. Ważną kwestią jest także cena tych usług. W zależności od wybranej przez nas platformy, miesięczny koszt opłaty wynosi od 20 do 60 złotych, co równa się jednemu wyjściu do kina. To znaczna przewaga serwisów VOD nad dotychczasowym oglądaniem telewizji i wychodzeniem do kina.

Na wielu platformach znajdziemy również bajki dla dzieci. Najmłodsi nie muszą czuć się wykluczeni podczas rodzinnego oglądania, wystarczy znaleźć im odpowiedni tytuł i włączyć na innym ekranie, a dorośli mogą oglądać rzeczy przeznaczone dla ich wieku.

Czy VOD wyprze telewizję?

Patrząc na popularność platform streamingowych, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy uda im się wyprzeć klasyczną telewizję? Taka wizja jest bardzo prawdopodobna, jednak to nie stanie się tak szybko. Przewaga serwisów VOD jest znacząca, jednak musimy wziąć pod uwagę, że nawet w dzisiejszych czasach – nie wszędzie jest dostęp do internetu. To automatycznie sprawia, że takie osoby nie przerzucą się z normalnej telewizji na telewizję internetową. Ponadto wiele osób jest przyzwyczajona do oglądania telewizji i takim osobom trudno będzie z niej zrezygnować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here