fot. Pexels.com

Dbanie o dobry stan zdrowia to priorytet dla większości z nas, jednak w okresie pandemii zostaliśmy ograniczeni w wielu kwestiach. Jedna z nich dotyczy odbywania wizyt u stomatologów. W jaki sposób dbać o zęby podczas pandemii?

Pandemia a wizyty u specjalistów

Jeszcze na początku ubiegłego roku nie mieliśmy zbyt dużych problemów związanych z umawianiem regularnych wizyt u specjalistów. Jednak przez ostatni rok wiele się zmieniło, przede wszystkim poprzez pojawienie się pandemii. W okresie, gdy ograniczamy wychodzenie z własnych mieszkań, nie możemy w tak prosty sposób udać się na wizytę do dentysty. W większości przypadków umówić mogą się osoby, których stan zdrowia wymaga natychmiastowej kontroli w gabinecie specjalistycznym. Pozostałym osobom zaleca się cierpliwość oraz przekładanie terminów. Działania te mają wyłącznie zwiększyć poziom naszego bezpieczeństwa, jednak nawet w dobie pandemii nie można pozwolić na zaniedbywanie higieny jamy ustnej oraz zębów

fot. Pexels.com

Jaką szczoteczkę wybrać do codziennego mycia zębów?

Odpowiednie oraz regularne czyszczenie zębów, oraz jamy ustnej, to pierwszy krok do sukcesu. Jama ustna pozbawiona zbędnych bakterii, osadu oraz innych zanieczyszczeń, zminimalizuje możliwość pojawienia się różnego rodzaju problemów zdrowotnych, które mogą wywierać negatywny wpływ na cały nasz organizm. Aby zadbać o odpowiednie oczyszczenie jamy ustnej, warto rozpocząć od wyboru dobrej szczoteczki do zębów. Ze względu na nasze indywidualne preferencje, wybrać możemy szczoteczkę:

  • Manualną
  • Elektryczną
  • Soniczną

Szczoteczka manualna jest najtańszą opcją, jednak ciężko z jej pomocą dokładnie oczyścić jamę ustną. Elektryczna szczoteczka do zębów to znacznie lepsze rozwiązanie dla tych, którym zależy na komforcie podczas mycia oraz dokładności. Jednak zdecydowanie najlepszym pomysłem oraz najskuteczniejszym urządzeniem, będzie szczoteczka soniczna. Jej praca opiera się na powstawaniu fal dźwiękowych, które skutecznie czyszczą zęby oraz powierzchnie w jamie ustnej. 

Wybór pasty do mycia zębów

Pasty do zębów to produkty, które dostać możemy w praktycznie każdym sklepie, jednak przed dokonaniem zakupu, warto zwrócić dokładniejszą uwagę na ich skład. Unikajmy produktów, które zawierają dużą ilość sztucznych barwników, SLS, parabeny, triclosan, karagen czy glikol. Substancje te wzbudzają wiele kontrowersji wśród specjalistów, jednak przez większość uznawane są na niebezpieczne dla zdrowia naszego, a zwłaszcza naszych zębów. Wybierajmy zatem produkty pozbawiony wymienionych powyżej składników, warto postawić na produkty o najbardziej naturalnym składzie

Kupując pastę do mycia zębów, poza jej składem, warto poznać również opis, który mówi, dla kogo jest ona przeznaczona. Na obecnym rynku dostęp mamy do wielu produktów, patrzmy więc na to, że niektóre przeznaczone są do zębów z przebarwieniami, próchnicą, nadwrażliwością i tym podobne.

fot. Pexels.com

Czym wzmacniać swoje zęby?

W okresie, gdy wizyty u specjalistów są znacznie ograniczone, warto dbać o prawidłowy stan swojej jamy ustnej, za pomocą domowych sposobów. Do najpopularniejszych zaliczymy takie zabiegi jak mycie zębów węglem czy domowe płukanki przeznaczone do pielęgnacji jamy ustnej.  Sposoby te można stosować zapobiegawczo, aby regularnie wspierać pracę oraz wygląd swoich zębów. Wiele z nich sprawdzi się jednak w momentach pojawienia się niepokojących stanów zapalnych czy innych zmian powstałych w jamie ustnej. Przedstawiamy kilka skutecznych produktów, z których pomocą przygotujemy płukanki pomagające w dbaniu o zęby.

  • Olej kokosowy

To jeden z popularniejszych produktów, który stosuje się, chcąc wybielić swoje zęby. Jedną łyżką oleju należy płukać zęby przez około 10 minut, rano oraz wieczorem, a następnie dokładnie umyć zęby.

  • Szałwia

Szałwia jest ziołem, które bardzo często wykorzystuje się do płukania jamy ustnej. Wystarczy zalać ją gorącą wodą oraz zaparzyć, by następnie przepłukiwać nią jamę ustną. Posiada ona właściwości, które radzą sobie z infekcjami, stanami zapalnymi oraz bólem.

  • Sól morska

To kolejny produkt ogólnodostępny, który może nam pomóc zadbać o zęby oraz jamę ustną w warunkach domowych. Łyżkę soli należy rozpuścić w szklance wody przefiltrowanej, a następnie płukać nią jamę ustną. Posiada ona właściwości antybakteryjne oraz przeciwobrzękowe, a jednocześnie pomaga w remineralizacji zębów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here