objawy cukrzycy u dzieci

Cukrzyca to groźna, często występująca obecnie, cywilizacyjna, choroba metaboliczna dotykająca ludzi w każdym wieku. Objawia się ona nieprawidłowym poziomem glukozy we krwi pacjentów. Niestety, również dzieci są tutaj narażone i mogą zachorować na cukrzycę. Dla nich to szczególnie bardzo niebezpieczne. Dlaczego? Bo nieleczona może spowodować bardzo poważne powikłania zdrowotne. Jak więc rozpoznać to schorzenie? Jakie są objawy cukrzycy u dzieci?

Zacznijmy od tego, że najczęściej dzieci chorują na cukrzycę typu 1. Ten rodzaj cukrzycy pojawia się najczęściej u dzieci w wieku od 1 do 6 lat oraz od 10 do 14 lat, ale nie musi być to regułą. Liczba chorych rośnie wraz z wiekiem, a szczyt samych zachorowań przypada na nieprzyjemne miesiące jesienne oraz zimowe. Rozwija się ona dość szybko i bardzo gwałtownie. Już w przeciągu kilku dni będą widoczne symptomy, a możliwe powikłania wystąpią po kilku tygodniach! Ważne jest tutaj więc, aby zdiagnozować ją we wczesnym stadium. Zwrócić trzeba tutaj uwagę np. na to, czy dziecko pije większą ilość płynów niż dotychczas – dwie szklanki na jeden razi, i czy wstaje nocą, aby się napić.

Niepokojące będzie także bardo nadmierne oddawanie moczu – także podczas snu oraz całkowity brak energii do nauki oraz zabawy czy koncentracji w trakcie niekoniecznie nudnych lekcji w szkole. Cukrzyca taka wiąże się z niedoborem insuliny (składniki odżywcze nie są dostarczane do komórek ciała). Białka, węglowodany i tłuszcze nie są dobrze metabolizowane. Apetyt dziecka się zwiększa, ale jego waga niestety maleje. Z kolei typ 2, na który chorują przede wszystkim dorośli, można odziedziczyć. A objawia się na przykład: nadwagą i też zwiększonym apetytem – dziecko ciągle coś po kryjomu podjada. Dziecko także jest zmęczone, dość często oddaje mocz oraz na okrągło odczuwa ogromne pragnienie! Na szczęście bardzo łatwo typ 2 zdiagnozować. Pomagają tutaj badania krwi.

Jeżeli poziom glukozy będzie znacznie podwyższony, można się spodziewać, że choroba rozwija się. Szczególnie dotyczy ona dzieci w wieku nastoletnim. A jak wiadomo, o niełatwy wiek, bo nie dość, że dziecko się buntuje i ma problemy związane z dojrzewaniem, to jeszcze sama cukrzyca może życie znaczni utrudnić. Na szczęście aktualne osiągnięcia medycyny pozwalają posługiwać się rozwiązaniami kliniczno-farmakologicznymi, które umożliwiają radzenie sobie z tym schorzeniem. Gdy już pojawią się objawy cukrzycy u dzieci, ważne będzie także odpowiednie odżywianie czy wzmożona aktywność fizyczna, nie tylko samo przyjmowanie odpowiednich leków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here