Kiedy niemowlę zaczyna widzieć

Pomimo że większość osób na pewnym etapie swojego życia decyduje się mieć dzieci, to niewiele z nich jest świadomych wielu faktów, z jakimi związany jest wczesny rozwój u dziecka. Wiele z tych faktów wcale nie jest potrzebnych do tego, aby skutecznie zajmować się i opiekować małym dzieckiem albo niemowlęciem. Jednakże często jest tak, że ludzie decydują się doinformować i szukają dodatkowych informacji.

Dobrym wyborem są książki na temat tego jak rozwijają się dzieci w danym wieku i w jaki sposób stymulować nowo powstające cechy. W obecnych czasach na szczęście nie ma dużego problemu ze znalezieniem odpowiedniej literatury, która opisuje wszystkie tego typu szczegóły. Poza książkami, do dyspozycji każdego jest także Internet, czyli prawdziwa kopalnia wiedzy. Choć z oczywistych względów nie wszystkie informacje podane w Internecie są całkowicie wiarygodne, to bez problemu można znaleźć także wiele prawdziwych odpowiedzi na dręczące pytania.

Wśród tych pytań, które mogą interesować młodych rodziców, jest to w jaki sposób rozwija się wzrok u dziecka. Chociaż niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, po przyjściu na świat wzrok dzieci wcale nie jest w pełni ukształtowany. To kiedy niemowle zaczyna widzieć jest zatem jak najbardziej uzasadnionym pytaniem.

Nie ma tutaj jednak konkretnej odpowiedzi, chociaż można bez problemu określić zakres czasowy w którym zazwyczaj odbywa się rozwój wzroku u niemowlaka. Na początku, zaraz po porodzie, dziecko takie ma bardzo słaby wzrok. Reaguje przede wszystkim na bardzo silne światło, ale szczegóły jego otoczenia są dla niego nie do zauważenia. Także i w łonie matki, dziecko jest w stanie dostrzegać światło i rejestruje wrażenia jakie ono wywołuje. Zanim jednak ostrość wzroku nadejdzie, musi minąć trochę czasu.

Pierwsze tygodnie życia dziecko spędza widząc głównie zamazane obrazy. Intensywne kolory są najłatwiej dostrzegane, dlatego też warto jest otaczać niemowlaka wieloma barwnymi ozdobami i zabawkami. Im większy kontrast między barwami, tym łatwiej jest dziecku dostrzec i zarejestrować kolory. Potem jednak rozwój wzroku jest lawinowy. Rozróżnianie subtelniejszych kolorów oraz ostrość obrazu pojawia się już około 3 miesiąca życia. Cały proces jednak trwa aż do około 10 miesiąca, kiedy to wzrok dziecka jest w pełni rozwinięty. Jak zatem widać, nawet podstawowy zmysł taki jak zmysł wzroku, początkowo działa nieco inaczej. Zatem warto poszerzać swoją wiedzę o tym jak rozwijają się dzieci i dzięki temu pomóc im w tym, aby rozwój ten przebiegał prawidłowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here