kiedy dziecko raczkuje

Wiele osób posiadających w domu niemowlaka zaczyna się zastanawiać kiedy dziecko raczkuje. Raczkowanie jest bardzo ważnym elementem w rozwoju każdego dziecka. Dziecko uczy się raczkować zanim nauczy się chodzić. Jest to dla niego bardzo ważne ćwiczenie, ponieważ wzmacnia rozwój motoryczny. Niemowlę zaczyna raczkować po uprzedniej fazie pełzania. Dzieje się to najczęściej pomiędzy ósmym, a jedenastym miesiącem jego życia.

Raczkować potrafi większość dzieci, jednak nie wszystkie. Niektóre pomijają ten etap i od razu zaczynają wstawać i chodzić, co nie jest za bardzo korzystne dla ich fizycznego rozwoju. Raczkowanie u dziecka posiada szereg fantastycznych zalet. Przede wszystkim rozwija ono koordynację ruchową, a także utrzymywanie ciała w trudnej pozycji równowagi. Dzięki temu dziecko ma możliwość orientowania się w przestrzeni, po której się na co dzień porusza. Dzięki raczkowaniu dziecko jest także oceniać odległości pomiędzy różnymi przedmiotami oraz pomiędzy sobą a przedmiotami. Z całą pewnością można stwierdzić, że umiejętności te są bardzo przydatne w późniejszym czasie do nauki chodzenia.

Raczkowanie wzmacnia szereg różnego rodzaju mięśni oraz sprawia, że dziecko jest dużo sprawniejsze fizycznie od tego, które nie raczkowało. Ten sposób poruszania się ma także wpływ na powstawanie naturalnych krzywizn kręgosłupa. Oprócz tego doskonale wpływa na szeroko pojęty rozwój mózgu u dziecka. Dzięki temu w mózgu niemowlęcia są tworzone efektywne połączenia pomiędzy dwoma półkulami: prawą i lewą. Dzieje się to głównie z tego powodu, że podczas poruszania się przez dziecko obie półkule muszą ze sobą w odpowiedni sposób współpracować.

Raczkowanie poprawia także u dziecka funkcje związane z widzeniem oraz słyszeniem. Sprawia, że odbieranie bodźców przez dziecko jest efektywne, ponieważ czyni to obojgiem oczu oraz obojgiem uszu. Wszystkie te elementy połączone umożliwiają dziecku w przyszłości łatwiejsze koncentrowanie się na różnych rzeczach, a także szybszą i bardziej sprawną naukę czytania i pisania w szkole. Dzieci zazwyczaj same zaczynają raczkować w odpowiednim dla siebie momencie i nie należy tego momentu przyspieszać w żaden sposób. Niemowlę podnosi się z pozycji na brzuszku lub wychyla się do przodu z pozycji siedzącej. W ten sposób ma możliwość samodzielnego przemieszczania się po różnych, dostępnych mu pomieszczeniach. Oczywiście należy dziecku stworzyć dobre warunki do raczkowania, które mu nauki tego procesu nie utrudnią. Dziecko powinno ćwiczyć na podłodze, która nie jest w żaden sposób śliska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here