Podłoże w zbiornikach akwariowych

Odpowiednio dobrane podłoże do akwarium to połowa sukcesu w jego aranżacji. Od rodzaju zastosowanego podłoża zależeć będzie przydatność całego zbiornika do hodowania w nim rybek oraz roślin. Podłoże ma wpływ na warunki życia rybich mieszkańców, które mogą na nim żerować, odpoczywać oraz ukrywać się pod jego powierzchnią. W przypadku roślin – podłoże wykorzystywane jest do mocowania ich korzeni oraz stabilizacji. Poniżej skupiamy się tym temacie oraz podpowiadamy, jaki typ podłoża warto wybrać do swojego zbiornika, by uzyskać zamierzony efekt aranżacyjny oraz jakie dodatkowe funkcje mogą pełnić podłoża w Twoim akwarium. 

Podłoże żwirowe – popularne i polecane rozwiązanie 

Jednym z najchętniej wybieranych rodzajów podłoża jest żwirek do akwarium. Tworzące go cząstki są małych rozmiarów, a ich średnica mieści się zazwyczaj w przedziale od 2 do 6 mm. Większe żwirki również mogą być przydatne w mocowaniu systemów korzeniowych niektórych gatunków roślin. 

Warto jednak upewnić się, czy wybierane przez Ciebie podłoże będzie pasować do posiadanej flory akwariowej. Żwirek o większych cząstkach zaleca się wybierać przede wszystkim do tych zbiorników, w których hodowane rośliny posiadają niewielkie systemy korzeni. 

Warto również unikać nadmiernie drobnego żwirku. Produkty takie mają tendencję do zbrylania się i tworzenia twardych warstw, blokujących możliwość rozrastania się korzeni. Ponadto, w strukturze takiego dna mogą powstawać strefy beztlenowe, w których panujące warunki są szczególnie przychylne hodowli jakichkolwiek roślin. Mogą przykładowo doprowadzić do rozwoju procesów gnilnych w obrębie korzeni. 

Popularne rodzaje żwirku akwariowego to między innymi bazalt, marmur, kwarc, których odczyn jest obojętny i nie zmienia warunków chemicznych panujących w wodzie. 

Substraty do podłoża akwariowego 

Substraty podżwirowe nazywane są także bazami akwariowymi. Wykorzystuje się je do wyścielania powierzchni den w zbiornikach akwariowych. Za ich pomocą możesz stworzyć optymalne warunki do rozwoju korzeni różnych gatunków roślin. Szczególnie ważne jest, że w składzie takiej mieszanki znajdują się odpowiednio zbilansowane mikroelementy i makroelementy. 

Zaleca się, by w trakcie stosowania substratu usypywać z niego niewielką warstwę, grubą na około 3 cm. Na niej, rozkłada się warstwę żwiru, która stanowić będzie zewnętrzną powłokę dna. Choć substraty są stosunkowo droższe niż zwykłe mieszanki żwirków, to jednak ich zakup jest dobrym pomysłem, który przyczyni się do poprawy zdrowia roślin jak i zwierząt. 

Gotowe i polecane substraty 

Akwarystyka to hobby, które zyskuje sobie kolejnych adeptów wraz z każdym rokiem. Nie powinno więc dziwić, że również oferta dostępnych substratów i żwirków akwariowych stale się powiększa. Wielu dostawców oferuje autorskie podłoża, których granulacja oraz skład zostały dopasowane do potrzeb rozmaitych gatunków roślin i zwierząt. Polecamy zwłaszcza podłoża akwarystyczne z oferty aquael.pl, w której znajdują się produkty wyposażone w dodatkowe substancje odżywcze oraz pomocne w stabilizacji poziomu pH w zbiorniku. 

Zaletą oferowanych podłoży jest fakt, że zawarte w nich składniki odżywcze zostają powoli uwolnione w trakcie kontaktu z wodą. Dzięki temu, warunki panujące w zbiorniku są przez cały czas wysoce korzystne dla jego mieszkańców, a samo podłoże można użytkować przez długi okres czasu. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here