BedeTata.pl

Portal dla przyszłych ojców

Zabawy pomagające utrwalić literki

Jednym ze sposobów utrwalania liter można uznać zabawę plastyczną polegającą na narysowaniu, jak największej liczby obrazków, których nazwa rozpoczyna się na utrwalaną literę. Przy okazji jest to świetna zabawa rozwijająca wyobraźnię i kreatywność. Innym rodzajem zabawy jest narysowanie rysunku, którego jednym z elementów będzie utrwalana litera oraz jego nazwa będzie się rozpoczynała tą literą, np. wielka litera D jako łuk indiański.

Kolejną zabawą jest wypełnianie konturu danej litery różnymi materiałami plastycznymi, np. wyklejanka skorupkami jajek, papierem ściernym, gazetą, kolorowym papierem…; malowanka farbami plakatowymi, plakatówkami wymieszanymi z solą (farba powinna być gęstawa, tak aby sól sie nie rozpuściła), podobny efekt można osiągnąć mieszając kaszę manną z farbą, bądź piasek, jednakże do farby trzeba dodać jeszcze kleju…

Można również modelować litery za pomocą drucików, ciastoliny, masy solnej bądź plasteliny, która nie jest tak wdzięcznym materiałem jak wcześniejsze. Polecam masę solną, ponieważ można ją po wysuszeniu jeszcze pomalować, co daje nam kolejne ćwiczenie, gdyż łączy modelowanie z malowaniem.

Układanie puzzli również jest atrakcyjną zabawą. Proponuję, żeby wykonać model litery do utrwalenia i pociąć go na kilka części (ilość uzależniona od umiejętności dziecka). Świetną zabawą jest dorysowywanie brakujących części litery.