BedeTata.pl

Portal dla przyszłych ojców

Urządzanie pokoju dla dziecka

Na rynku jest tyle produktów wyposażenia wnętrz i pokoi dla dzieci, że każdy rodzic znajdzie coś, co spełni jego oczekiwania. Jednak zanim kupicie upatrzony mebel, pościel czy zabawkę, sprawdźcie, czy są one bezpieczne.

To właśnie bezpieczeństwo dziecka jest najważniejszym kryterium przy urządzaniu pokoju dla malucha i przygotowywaniu mieszkania na jego pojawienie się. Warto o wszystkim pomyśleć zawczasu, bo gdy dziecko pojawi się już na świecie, będzie rozwijać się tak szybko, a wy będziecie mieć tyle zajęć, że trudno będzie wam znaleźć czas na przemeblowanie.

Wyobraźnia to podstawa

Co prawda przez kilka pierwszych miesięcy świat dziecka ogranicza się w zasadzie do łóżeczka, ale gdy malec już z niego wyjdzie, bardzo szybko będzie go pełno w całym domu. Ci, którzy już mają dziecko wiedzą, że kochane maleństwo ma niespożytą energię i ciekawość. Czasem nie sposób przewidzieć, co zrobi, dlatego tak trudno jest zapewnić mu bezpieczeństwo. Zagrożeniem mogą być nie tylko małe przedmioty, które dziecko wkłada sobie do ust, nosa czy ucha, ale również kontakty, kable, trzaskające drzwi czy nie przymocowane do ściany regały. Na co zwrócić szczególną uwagę?

• Meble – kupuj tylko te z atestem. To da ci gwarancję, że odstępy między szczebelkami są mniejsze niż 6 cm (głowa malca się między nimi nie zmieści), nie mają wystających elementów o które łatwo się uderzyć albo skaleczyć i łatwych do odkręcenia czy oderwania elementów, które można połknąć. Ostre kanty mebli w domu zabezpiecz specjalnymi nakładkami. Wszystkie szafki i regały stojące na podłodze powinny być dodatkowo przymocowane do ściany – dzieci lubią się na nie wspinać a wtedy taki niezabezpieczony mebel może się łatwo przewrócić.
Łóżeczko powinno stać z dala od kaloryfera, okna i regałów. Pościel nie powinna być puszysta ani miękka, by dziecko się nie udusiło i nie najadło kłaczków.

W pokoju dziecka nie stawiaj również żadnych kwiatów, a te, które są w innych pomieszczeniach przenieś poza zasięg małych rączek.

• Ściany – pomaluj farbą antyalergiczną, która ma atest PZH lub IMiD. Gdy wybraliście tapetę, powinna być bardzo dokładnie przyklejona i regularnie przez was sprawdzana. Jeśli kawałek się naderwie, dziecko może go np. zjeść.

• Kable ukryj w specjalnych osłonach lub poprowadź za meblami, by dziecko nie mogło za nie ciągnąć. Gniazdka zabezpiecz specjalnymi nakładkami.

• Na kaloryfery załóż specjalne osłony, a na okna i szuflady – blokady. Zabezpiecz szybę w drzwiach dziecięcego pokoju folią antywłamaniową i załóż spowalniacz, uniemożliwiający ich gwałtowne zatrzaśnięcie.

• Zabezpiecz podłogę. Przyklej do niej wszystkie dywany i dywaniki lub podłóż pod nie specjalną antypoślizgową siatkę.