BedeTata.pl

Portal dla przyszłych ojców

Sklep wege nie tylko dla wegan

Sklep wege nie tylko dla wegan

W obiegowej opinii sklep wege jest miejscem, w którym dostępne są produkty przygotowane jedynie z myślą o weganach. Według dietetyków z diety wegańskiej mogą śmiało korzystać dzieci, także w okresie niemowlęcym czy w okresie dojrzewania, kobiety w ciąży i karmiące, czy nawet sportowcy, o czym może świadczyć przypadek znanego biegacza Carla Lewisa.

Weganizm nie tylko ze względu na przekonania

Weganie opierają swoją dietę głównie na owocach i warzywach, zbożach i ich przetworach, ale również warzywach strączkowych i grzybach. Sklep vege nie oferuje również nabiału ani miodu, który można zastąpić cukrem z trzciny cukrowej, kwiatu kokosa, melasą czy syropem klonowym. Po produkty, jakie można nabyć w dowolnym sklepie wege, sięgają również alergicy oraz rodzice dzieci, które nie tolerują np. kazeiny. Kazeina, jako produkt odzwierzęcy, nie pojawia się w produktach wegańskich. Choć kakao czy kawa są produktami, które mogą się pojawić w diecie wegańskiej, to sklep wege oferuje je zwykle jako kakao odtłuszczone z obniżoną zawartością masła kakaowego, zaś kawy to kawy ze zbóż, głównie orkiszu, oraz cykorii. Sklepy vege mogą także oferować czekoladę na gorąco czy słodkie kakao instant, za którym przepadają dzieci.

Wegańskie słodycze

Większość produktów wegańskich nie budzi większego zaskoczenia, natomiast ciekawie prezentują się wegańskie słodkie przekąski – ciastka i słodycze. Z czego się je produkuje i w jakiej postaci są one dostępne? Pod tym względem sklep vege nie różni się od większości sklepów ze zdrową żywnością, a słodycze dla wegan są zdecydowanie zdrowsze niż tradycyjne ciastka i cukierki. Klasycznym rodzajem słodkiej przekąski jest chałwa, którą robi się z nasion różnych roślin oleistych z dodatkiem karmelu, kakao czy bakalii. Weganie mogą również jeść czekoladę, którą podobnie jak zwykłą czekoladę robi się z miazgi kakaowej. Różnica polega jedynie na substancji słodzącej – w czekoladzie wegańskiej wykorzystuje się np. ksylitol, który jest kilka razy słodszy niż zwykły cukier, a jednocześnie jest prawie o połowę mniej kaloryczny. Alternatywą dla słodkich batonów są zdrowe batony z amarantusa, zawierające bakalie, nasiona chia czy suszone owoce (m.in. żurawinę i figi). W sklepie wege można również znaleźć batony energetyczne z dodatkiem chlorelli, guarany czy kwasów omega 3. W przypadku batonów należy zwrócić uwagę na to, czy w swoim składzie nie mają miodu – niektórzy weganie ze względów ideologicznych nie jedzą również miodu.

Sklep wege a żywność bezglutenowa

Także wśród wegan pojawiają się osoby, które nie tolerują glutenu, zatem żywność wegańska dla nich powinna być również bez glutenu. W sklepie vege pojawiają się produkty bezglutenowe dla niemowląt (specjalne dania owocowo-warzywne dostępne jako dania w słoiczkach), jak i dla dzieci i dorosłych.

W sklepach wege można się również zaopatrywać w dania gotowe czy produkty, dzięki którym można przygotować dania kuchni orientalnej.