BedeTata.pl

Portal dla przyszłych ojców

Przeciętniak ma większą rodzinę

Jeśli myślisz, że superprzystojniak będzie miał największą gromadkę pociech, to możesz się zdziwić tak samo, jak holenderscy badacze, którzy sprawdzali wpływ wyglądu zewnętrznego facetów na ilość ich potomstwa.

Nie wiadomo, co było impulsem do przeprowadzenia badań przez naukowców z holenderskiego uniwersytetu w Groningen, ale postawili oni sobie pytanie: którzy mężczyźni mają największe szanse na liczne potomstwo? Pytanie ważkie, bo chodzi przecież o przekazanie swoich genów następnym pokoleniom. By zyskać na nie odpowiedź, zaczęli analizować dzietność mężczyzn, biorąc pod uwagę ich cechy fizyczne.

Zaskakujące odpowiedzi

Okazało się, że wcale nie wysoki i muskularny przystojniak, a zwykły, szary przeciętniak najskuteczniej przekazuje swoje geny. To pewne, bo statystyki nie kłamią. A wynika z nich, że mężczyźni mierzący około 178 centymetrów wzrostu mieli średnio 2,57 dziecka. Z kolei osobnicy wyżsi oraz niżsi o 6 centymetrów mieli statystycznie 2,52 dziecka. Kolejne 6 centymetrów różnicy i kolejny spadek – do 2,36 dziecka.

Oznacza to, że „przeciętniacy” mają szansę na posiadanie najliczniejszego potomstwa. Dlaczego? Zdaniem holenderskich naukowców, być może dlatego, że najwcześniej zakładają rodziny.

Wyniki badań podał serwis BBC News