BedeTata.pl

Portal dla przyszłych ojców

Poród w wodzie – za i przeciw

Poród w wodzie – za i przeciw

Coraz wiele pań decyduje się na poród w wodzie. Spora grupa społeczeństwa wciąż traktuje takie rozwiązanie jak kaprys, a nawet dziwactwo. Tymczasem woda jest prawidłowym środowiskiem dziecka, które rozpuszcza się w nim przez cały czas ciąży. Wydając się do wody, idzie to miejsce w możliwość bardzo łagodniejszy, niż wprowadzając na świat w doskonały metoda. Kiedy można rodzić w wodzie, a kiedy nie istnieje zatem wskazane?

Plusy dla matki

W tle wody wzrasta produkcja endorfin, które uśmierzają ból. Rodząca może sprawnie i łagodniej zmieniać pozycję, co oszczędza jej skuteczności. Stanowi daleko odprężona, dzięki czemu spada poziom adrenaliny i noradrenaliny, podnoszących ciśnienie tętnicze. Woda, opływając ciało, pobudza krążenie krwi, także pępowinowe. Również ma nacisk na ochronę krocza, którego nacięcia przy porodzie do wody stosowane są sporadycznie. Znacznie upraszcza się I czas porodu – szyjka macicy otwiera się szybciej, a podczas porodu kobieta traci mniej krwi.

Plusy dla dziecka

Oprócz większego wrażenia bezpieczeństwa i komfortu, poród do wody zmniejsza szok okołoporodowy, nie naraża na ogromne działanie nowoczesna i hałasu i łagodzi dotyk. Dzięki mniejszej różnicy ciśnień błony płodowe pękają później niż przy „suchym” porodzie, co zabezpiecza dziecko przed infekcją. Noworodek jest zgodniejszy dzięki łagodniejszemu stanowi emocjonalnemu matki. Urodzenie do wody podnosi punktację w klas Apgar, ekonomiczniejsze jest te pH krwi pępowinowej.

Przeciwwskazania

Istnieją możliwości, kiedy poród w wodzie jest niewskazany, a nawet rodząca musi opuścić wannę podczas prac. Dzieje się tak, kiedy wystąpi infekcja z chęcią, krwawienie z opcji rodnych (podejrzenie łożyska przodującego), niewydolność nerek matki, infekcja skórna, rzucawka, zaburzenia tętna dziecka, nieprawidłowe ułożenie dziecka, zielone wody płodowe, poród wcześniaka. Z opinie na bezpieczeństwo odbierającej poród położnej, nie powinny sprawiać w wodzie kobiety, które są nosicielkami wirusa HIV. Natomiast poród w wodzie polecany jest przy cukrzycy oraz nadciśnieniu.

Przygotowanie

Wanna do porodu pragnie być zdezynfekowana. Temperatura wody winna być droga dla rodzącej – optymalna do porodu w wodzie ma około 380C, jednak że być same niższa. Nie widać stanowić przecież za duża, gdyż przegrzanie może przynieść tachykardię dziecka także w produkcie niedotlenienie. Położna powinna stale czuwać nad temperaturą wody i układać ją w moc potrzeby. Nie zatrzymuje się czasu spędzania tworzącej w wodzie z elementem sytuacji jakiegokolwiek zagrożenia.

Tags: ,